moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kwaśniewski: Europa może stać się skansenem

Musimy zaakceptować przewagę USA oraz Chin i pracować, by Europie udało się utrzymać miejsce na podium w globalnej grze. Ta pozycja nie jest nam dana raz na zawsze – powiedział Aleksander Kwaśniewski, który był gościem Akademii Obrony Narodowej.


Były prezydent w wykładzie „Świat na zakręcie. Wyzwania wobec Polski i Europy”, wygłoszonym we Wszechnicy Bezpieczeństwa działającej przy Akademii Obrony Narodowej, przekonywał: – Rozwiązaniem nie jest zamykanie się Europy. Więcej demokracji, pogłębianie integracji i dalsze rozszerzanie Unii Europejskiej to jedyna droga, by poradzić sobie z kryzysem i odzyskać dynamikę. W przeciwnym wypadku grozi nam, że staniemy się skansenem świata.

Aleksander Kwaśniewski podkreślał, że Europa musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości świata wielobiegunowego. Po upadku starego ładu, opartego o pat atomowy, mieliśmy do czynienia z hegemonią Stanów Zjednoczonych. Zdaniem prezydenta, także ten układ jest już przeszłością. – Coraz silniejsze są potęgi regionalne i w globalnej grze należy brać pod uwagę wielu równorzędnych partnerów – mówił, wskazując na Chiny, Indie, Brazylię i Indonezję jako kraje, których pozycja dynamicznie rośnie.

– Przy wszystkich zagrożeniach, jakie ze sobą niesie wielobiegunowość, widzę ogromne pozytywy. Starą równowagę strachu zastąpiła nowa – równowaga współzależności – zaznaczył Aleksander Kwaśniewski. Skala międzynarodowych powiązań gospodarczych jest tak ogromna, że ewentualny konflikt zbrojny byłby zbyt kosztowny, by komukolwiek się opłacał.

To jednak nie oznacza, że nie występują zagrożenia dla światowego pokoju. Kryzys gospodarczy, problemy demograficzne, migracje ludności i ich integracja w nowych społeczeństwach tworzą ryzyka, z którymi Europa musi sobie poradzić. – Model turbokapitalizmu, który ma oczywiście wiele sukcesów, wyczerpał się – przekonywał prezydent. Jego zdaniem, należy wrócić do zarzuconych w ostatnich latach teorii ekonomicznych, które zalecają aktywną rolę państwa w społeczeństwie i gospodarce.

W tym świetle przed Polską stoją dwa najpoważniejsze wyzwania – budowa siły konkurencyjności oraz praca nad międzynarodową pozycją. – Możemy konkurować tylko jakością kapitału ludzkiego. Największy rezerwuar możliwości tkwi w edukacji. Jeżeli nie nastąpi w tym obszarze rewolucja, będzie to wielki błąd wobec przyszłych pokoleń – mówił.

Pasywna postawa na arenie międzynarodowej to, zdaniem gościa Wszechnicy, najkrótsza droga do marginalizowania swojej pozycji. Dlatego Polska musi być wiarygodnym i aktywnym uczestnikiem dyskusji zarówno wewnątrz zjednoczonej Europy, ale także wobec tych krajów, które uzyskały w ostatnich latach status potęg regionalnych.

Zdaniem prezydenta Kwaśniewskiego, najpoważniejszym gwarantem bezpieczeństwa Polski nadal pozostaje NATO. Jednak tak jak zmieniają się współczesne zagrożenia, tak samo Sojusz musi ewoluować. Niezbędne jest też powołanie struktur uzupełniających, lepiej przygotowanych do podejmowania działań w niektórych sytuacjach. – Musimy jednak uważać, by tworząc je, jednocześnie nie osłabiać siły NATO. Nowe podmioty nie od razu będą w stanie przejąć zadania Paktu – podsumował.

Wszechnica Bezpieczeństwa Akademii Obrony Narodowej to inicjatywa rektora Akademii gen. dyw. Bogusława Packa. Jest forum wymiany myśli i poglądów na temat bezpieczeństwa Polski, Europy i świata. Na wykłady i do uczestnictwa w dyskusji zapraszane są osoby, które w przeszłości w istotny sposób uczestniczyły w tworzeniu podstaw światowego bezpieczeństwa lub obecnie je kształtują. Poprzednim gościem Wszechnicy był prezydent Lech Wałęsa. Następne wykłady już w styczniu.

REKLAMA

MC

autor zdjęć: AON

dodaj komentarz

komentarze

~obserwator
1355509500
jak to wiecej demokracji czyli jak przepraszam? turbokapitalizm, to ci dopiero pojecie! przy ok 45% opodatkowaniu na "wstepie" mniesiaca !
B1-18-1E-CC

Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
 
Trudny egzamin przed misją
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
155 mm dla US Army
Najlepsi wśród „górali”
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Na straży niebieskiej linii
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Meta podsumowała komandoskie biegi
Komandosi znad Garigliano
Saperzy zimą otworzą ogień
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Kolebka biathlonu w rozbudowie
„Tarzan” wróci do domu
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Jakie zmiany w mundurówce?
Amerykanie odmładzają F-16
Armia Fight Night znów w akcji
Wojsko walczy z COVID-19
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Trudny rok na misjach
Krok po kroku do cyberwojska
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Laserowa artyleria US Army
Otworzyli bramy Auschwitz
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Kuźnie oficerskich kadr
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Powstali przeciw carskiej potędze
Hartowanie spadochroniarzy
Jest Warszawa
Symulator Orlika w Dęblinie
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Kosmiczne inwestycje w Warszawie
WBH upublicznia swoje archiwa
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
MMA w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego
Pustynna burza wokół Husajna
Ukraiński kurs na Zachód
Remont ORP „Lublin” z poślizgiem. Są kary
Taktyka w Górach Izerskich
Komisje sejmowe o umowie z USA
Żołnierz po raz dziewiąty mistrzem Polski „błotniaków”
Na rozgrzewkę – zapasy
Nurkowie w głębinach
Kutno w sieci LogHubs
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
Kwalifikacja odbędzie się …
Obrady ministrów obrony NATO
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Dama odeszła do historii
IBCS dla Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO