moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Studenci pytają o francuską interwencję w Mali

W najgorętszym momencie interwencji francuskiej w Mali gościem Akademii Obrony Narodowej był gen. broni Jean-Paul Perruche. 18 stycznia ten doskonale zorientowany w arkanach współczesnej sztuki wojennej gość Wszechnicy Obronności tłumaczył studentom AON niektóre szczegóły operacji.

Gen. Perruche, były dyrektor generalny Sztabu Wojskowego Unii Europejskiej, uczestnik operacji wojskowych w Czadzie, Somalii i Kosowie, wielki autorytet w dziedzinie koncepcji obronnych na Starym Kontynencie, podkreślił wagę natychmiastowego reagowania. Porównał interwencję swojego kraju do działań podjętych wobec Libii przez USA w 2011 roku.

Pytany przez studentów o to, czy Francja nie czuje się opuszczona przez swoich sojuszników z NATO i Unii, generał  zapewnił: – Trudno mówić o konstruowaniu międzynarodowej koalicji  wojskowej w tak krótkim czasie. Sytuacja w Mali zagraża stabilności całego regionu, a Francja z powodów historycznych i kulturowych poczuwa się do odpowiedzialności za losy swojej byłej kolonii.

Jego zdaniem jasne deklaracje dyplomacji unijnej oraz  pomoc logistyczna państw europejskich są na tym etapie zadowalające. Pytany o przewidywany rozwój wypadków, gen Perruche zapewnił, że w pierwszym rzędzie należy zapobiec rozprzestrzenianiu się terrorystów  z Al-Kaidy na obszar całego Mali. Kolejną fazą będzie odzyskanie kontroli nad całym terytorium – tego Francuzi będą z pewnością chcieli dokonać  z pomocą sojuszników z państw afrykańskich. Trzecim, ostatnim etapem będzie proces stabilizacyjny, w którym gość Akademii zdecydowanie widzi miejsce dla europejskich sojuszników. 

Do zdania francuskiego gościa przyłączył się gospodarz Akademii. W rozmowach ze studentami rektor-komendant gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek przyznał, że Polska mogłaby w trzeciej fazie konfliktu wysłać kilku, kilkunastu oficerów w celu szklenia malijskich żołnierzy.
Dyskusja, którą wywołała sytuacja w Mali, była zwieńczeniem wykładu gen. Perruche’a, który wygłosił w ramach Wszechnicy Obronności.  Ten wybitny specjalista w dziedzinie wojskowości europejskiej mówił o wyzwaniach, jakie stoją przed europejską polityką obronną w początkach XXI wieku.

Wszechnica Obronności Akademii Obrony Narodowej to forum edukacji oraz wymiany myśli i poglądów wybitnych dowódców, strategów i ludzi, którzy brali lub biorą udział w przygotowaniach działań obronnych państw i organizacji międzynarodowych. Zapraszamy jako wykładowców m.in. dowódców operacji, szefów sztabów generalnych, dowódców rodzajów sił zbrojnych, korpusów, dywizji, skrzydeł i flotyll, którzy posiadają największe doświadczenie wojskowe.

Źródło: AON

PZ

autor zdjęć: AON

dodaj komentarz

komentarze


Bezzałogowce zdobyły Paryż
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Sojusz kontra drony
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Zbrodnicza farsa
Koszykarskie widowisko
Zełenski traci Order Orła Białego?
Umowa na pociski do Patriotów
Podchorążowie w dżungli
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Koło zamachowe gospodarki
W centrum uwagi
Łączą nas wspólne cele
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Jego ofiara – nasza pamięć
Polska szykuje się do produkcji Panter
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Na straży nieba
AMW oferuje mieszkania
Minister obrony RFN w Polsce
Na granicy stratosfery
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Najzdrowsi z najtwardszych
Obronność, odporność i jeszcze raz pieniądze
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Innowacje dla bezpieczeństwa
Ważne decyzje w Brukseli
Premier powołał nową wiceminister obrony
F-35 Changes Everything
Lotnicze święto w Lesznie
Czerwieńsze będą…
Stała baza wojsk USA w Polsce
Trening działań połączonych
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Uniforms Are Worn by Real People
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Wielka gra na ukraińskim froncie
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Podróż w ciemność
DOL(a) pilota
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Ruszyły największe targi obronne
Bez zmian w emeryturach
Wsparcie ma znaczenie
„Strzała weterana” spaja środowisko
Śmierć w sercu Azji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Święto DGRSZ
Krok w stronę pokoju
Apetyt Smoka rośnie
Mundur, medale i duma
Równanie z „Iksem”
Polski wkład w operację „Overlord”
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Sportowe jubileusze
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Kraków zaprosił weteranów
Generał z cienia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO