moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Camp Kościuszko w Poznaniu

Camp Kościuszko – tak od dziś będzie się nazywała siedziba Wysuniętego Dowództwa V Korpusu US Army. Uroczystość, podczas której polscy i amerykańscy żołnierze uczcili pamięć bohatera walczącego o wolność obu narodów, odbyła się w sobotę w Poznaniu. – To pokazuje, jak silne łączą nas relacje – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak.

Uroczystość nadania imienia Wysuniętemu Dowództwu V Korpusu Wojsk Lądowych USA odbyła się w Poznaniu. Od dziś amerykańska jednostka będzie nosić nazwę Camp Kościuszko. – To wydarzenie symboliczne, które pokazuje, jak bardzo silne i ścisłe są relacje między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Te relacje są bardzo mocno osadzone w historii obu naszych państw – mówił Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej. Dodał, że stanowią one jeden z filarów bezpieczeństwa nie tylko Polski, ale i państw znajdujących się na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego, a ich symbolem jest właśnie postać Tadeusza Kościuszki, który walczył zarówno o wolność Stanów Zjednoczonych, jak i Polski.

Przytoczył także wypowiedź samego Kościuszki, który powiedział „na głos ojczyzny wszelkie zastanowienia, wszelkie względy niknąć powinny”. – I tak się dzieje w relacjach polsko-amerykańskich – zaznaczył. Przypomniał, że kiedy wybuchła epidemia, polscy żołnierze polecieli z misją do stanu Illinois, gdzie mieszka najwięcej osób polskiego pochodzenia, a gdy rozpoczęła się wojna w Ukrainie, Amerykanie zdecydowali o wzmocnieniu obecności swoich wojsk w Polsce.

Wicepremier przypomniał także, że przed laty zarówno Ronald Reagan, były prezydent Stanów Zjednoczonych, jak i Polak, papież Jan Paweł II przyczynili się do tego, że „imperium zła przestało istnieć”. – Dziś jesteśmy świadkami próby odtworzenia tego imperium przez władze Kremla. Ale jesteśmy przekonani, że dzięki współpracy w ramach NATO i polsko-amerykańskiej te próby się nie powiodą – powiedział. Zaznaczył, że obydwa państwa ściśle ze sobą współpracują, czego przejawem jest m.in. fakt, iż 15 sierpnia 2020 roku, kiedy przypadała 100. rocznica wojny polsko-bolszewickiej, została zawarta umowa o wzmocnieniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Jej konsekwencją było to, iż Wysunięte Dowództwo V Korpusu US Army stacjonuje w Poznaniu. Dodał, że funkcjonuje ono od 2020 roku, a początkowo służący w jego szeregach żołnierze stacjonowali w Polsce rotacyjnie. Jednak podczas szczytu NATO, który w czerwcu odbył się w Mardycie, prezydent USA Joe Biden, ogłosił, że będzie to obecność stała. – To ważna, przełomowa decyzja, jesteśmy za to władzom Stanów Zjednoczonych wdzięczni – podkreślił.

Błaszczak zaznaczył także, że Polska dba również o rozwój swoich sił zbrojnych, między innymi zwiększając liczbę żołnierzy, a także pozyskując nowoczesne uzbrojenie. Co istotne, jest ono bardzo podobne do tego, jakim dysponuje US Army. – To jest najważniejsze w budowie interoperacyjności między naszymi siłami zbrojnymi. Cieszymy się, że pierwsze elementy systemu Patriot są w Polsce, z niecierpliwością czekamy na dostarczenie kupionych rakiet HIMARS, najnowocześniejszych na świecie samolotów F-35 i czołgów Abrams – powiedział. Zwrócił się także do amerykańskich wojskowych, którzy stacjonują w Polsce. – Dziękuję za waszą służbę, którą pełnicie razem z Polakami. Razem jesteśmy silniejsi – zaznaczył.

Podczas uroczystości głos zabrał także gen. Darryl A. Williams, dowódca Armii Stanów Zjednoczonych w Europie i Afryce. – Żołnierze, stając ramię w ramię, tchną życie w tę jednostkę. Ta współpraca jest wyraźnym sygnałem dla każdego wroga – mówił. Przypomniał, że amerykańscy żołnierze każdego dnia mijają pomnik gen. Kościuszki, który znajduje się na terenie West Point, a od dziś podobnie będzie w Polsce – postać bohatera obojga narodów będzie inspirowała wojskowych służących w Wysuniętym Dowództwie V Korpusu US Army. – Serce polskiego żołnierza jest silne i silne jest serce amerykańskiego żołnierza. Razem są niepokonani – powiedział.

Natomiast gen. broni John Kolasheski, dowódca V Korpusu zaznaczył, że partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi a Polską zapoczątkował właśnie gen. Kościuszko. A dziś, kiedy toczy się wojna w Ukrainie, jest ono szczególnie ważne. – V Korpus przypomina o niesłabnącym zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych w zapewnienie bezpieczeństwa Europie. Gen. Kościuszko byłby dumny, widząc Amerykanów i Polaków służących ramię w ramię w najsilniejszym sojuszu obronnym w historii – powiedział. – Ameryka i Polska razem są silniejsze. Zwycięstwo – to zadanie zostanie wykonane – zaznaczył.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Bataliony przyszłości
Od arkusza blachy do gotowego Miecznika
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Coraz więcej Alpha Scramble
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Co zobaczymy na defiladzie w Święto Wojska Polskiego?
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Śmigłowiec przyszłości dla NATO
18 Stołeczna BOT z własnym sztandarem
Wsparcie ma znaczenie
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Cyfrowa tarcza F-16
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Zapraszamy na defiladę
Laserowa broń na drony powstaje na WAT
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Legion Medyczny na poligonie
Nocna próba na Wisłostradzie
Trudne początki polskich bombowców
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
MON i MSZ o szczycie NATO
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Odnaleziono „Roja”
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Szachownica na Wisłostradzie
Kompania dronów zamiast Rosomaków
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Morska parada 15 sierpnia
Z prądem i pod prąd
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Abordaż z polskim wsparciem
Jak obronić się przed dronami?
Azjatycka szansa
PKW Irak zostaje w Jordanii
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
„Wicher" wkrótce na wodzie
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
Lubawa wyposaży saperów
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Powietrzna defilada
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Młodzi medycy na poligonie
Generał w niewoli
Gorący lipiec PKW Łotwa
Produkcja Husarzy nie zwalnia tempa
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
PGZ o koalicji antybalistycznej
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Wieńce dla pomordowanych na warszawskiej Woli
Walka, entuzjazm i nadzieja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO