moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

F-35 wylądują w Łasku

Bazą dla wielozadaniowych myśliwców F-35A Lightning II ma być Łask – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak w wywiadzie dla PAP. Szef MON poinformował, że infrastruktura lotniskowa 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego wymaga jedynie uzupełnienia, a prace już są prowadzone. Poza polskimi F-16 i F-35 w Łasku stacjonować ma także eskadra amerykańskich dronów.

– Miejsce pod bazę samolotów zostało wskazane już w ubiegłym roku, to baza w Łasku. Tamtejsza infrastruktura wymaga jedynie uzupełnienia, a nie budowania od podstaw. Prace są już prowadzone. Zapewniam, że zdążymy – powiedział minister obrony narodowej w wywiadzie dla PAP. Oznacza to, że po wejściu do służby w Wojsku Polskim myśliwce V generacji będą stacjonować w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Łask jako potencjalną lokalizację dla F-35 w połowie 2019 roku typował także dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak w wywiadzie dla „Polski Zbrojnej” . Generał przyznał wówczas, że to właśnie bazy F-16, a zwłaszcza ta w Łasku, są najlepiej przygotowane do przyjęcia nowoczesnych samolotów.

Możliwości łaskiej jednostki lotniczej w ostatnim czasie znacznie się zwiększyły. W 2019 roku zakończył się tam wart niemal 100 mln złotych remont lotniska. Inwestycję współfinansowali Amerykanie, którzy dobudowali 500 metrów pasa startowego oraz rozpoczęli budowę domku pilota. W czasie dwuletniego remontu, poza wydłużeniem drogi startowej, zmodernizowano także starą nawierzchnię. Pas startowy został wyposażony w system odwadniania i nowoczesny system Ice Alert, czyli czujniki, które będą informować o temperaturze powietrza tuż przy nawierzchni. Poza tym zmodernizowano także system BAK służący do awaryjnego zatrzymywania samolotu (w razie awarii hamulców w poprzek pasa automatycznie podnoszone są liny hamujące).

Ulokowanie myśliwców V generacji w Łasku zacieśni polsko-amerykańskie relacje, bo lotnicy z 32 Bazy od lat współpracują z Amerykanami. W Łasku na stałe stacjonuje komponent lotniczy sił powietrznych USA Aviation Detachment i instruktorzy-piloci F-16, a dwa razy w roku ze Stanów Zjednoczonych przylatują piloci myśliwców i szkolą się z Polakami.

To nie wszystko. Na mocy podpisanej przez prezydentów Polski i USA deklaracji o współpracy obronnej w Łasku ma powstać także eskadra zdalnie sterowanych statków powietrznych. Bezzałogowce MQ-9 Reaper będą wykorzystywane do działań wywiadowczych, zwiadowczych i rozpoznawczych, a informacje zebrane przez drony mają być udostępniane stronie polskiej.

Umowę na zakup wielozadaniowych samolotów V generacji F-35A Lightning II minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał rok temu. Za 32 maszyny, które w Siłach Zbrojnych RP będą nosić kryptonim „Harpia”, Polska zapłaci 4,6 mld dolarów netto. Za tę kwotę poza samolotami otrzymamy jeden silnik zapasowy Pratt & Whitney F135 oraz urządzenia i sprzęt do obsługi naziemnej samolotów; stacjonarny system szkoleniowy (m.in. osiem symulatorów misji), pakiet logistyczny, urządzenia do walki radioelektronicznej oraz teleinformatyczny system zarządzania eksploatacją F-35A Lightning II. Pierwsze myśliwce wojsko dostanie w 2024 roku, ale zanim trafią do kraju, nasi żołnierze będą uczyli się ich pilotażu w USA. Umowa zakłada, że Amerykanie przeszkolą w swoich ośrodkach 24 pilotów, tak by mogli być oni instruktorami dla innych polskich żołnierzy już w kraju. W Stanach Zjednoczonych ma również przejść szkolenie dziewięćdziesiąt osób personelu technicznego.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MSgt John Nimmo Sr./ USAF

dodaj komentarz

komentarze

~Piotrr
1613497440
A kiedy Apacze przylecą do Radomia?
D0-3A-A9-24

Bóg wojny wyłonił najlepszych artylerzystów
Trzy „Duchy" na Bałtyk
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Cel: zniszczyć infrastrukturę wroga w górskim terenie
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Najdłuższa noc
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Wojsko ma swojego satelitę!
Jaśminowe szkolenia na AWL-u
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Gdy ucichnie artyleria
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Kalorie to nie wszystko
Święto sportowców w mundurach
Koreańskie stypendia i nowy sprzęt dla AWL-u
Satelita MikroSAR nadaje
Czas na polskie Borsuki
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Obywatele chcą być wGotowości
Nowe zasady dla kobiet w armii
Niemieckie wsparcie z powietrza
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Sportowcy podsumowali 2025 rok
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Plan na WAM
Mundurowi z benefitami
Niebo pod osłoną
Najlepsze projekty dronów nagrodzone przez MON
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Pływacy i panczeniści w świetnej formie
Medyczna odsłona szkoleń wGotowości
Dzień wart stu lat
Szwedzi w pętli
Nie panikuj. Działaj. Bądź w gotowości
Orka na kursie
Combat 56 u terytorialsów
Wojskowa łączność w Kosmosie
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Zawiszacy przywitali Borsuki
Polski „Wiking” dla Danii
Wszystkie Kormorany na wodzie
Zawiszacy przywitali pierwsze Borsuki
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Smak służby
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Artylerzyści mają moc!
Pierwsze spojrzenie z polskiego satelity
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Pancerniacy jadą na misję
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Holenderska misja na polskim niebie
Nowe zdolności sił zbrojnych
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Militarne Schengen
Szef MON-u podsumował rok działania ustawy o obronie cywilnej
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Sukces bezzałogowego skrzydłowego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO