moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Poznań z amerykańskim dowództwem

Będzie koordynować działania sił US Army na wschodniej flance NATO, czuwać nad rotacją kolejnych oddziałów i organizacją ćwiczeń – dziś w Poznaniu zainaugurowało działalność Wysunięte Dowództwo Dywizyjne Stanów Zjednoczonych. – Relacje Polski i USA nigdy jeszcze nie były tak silne – podkreślał szef MON Mariusz Błaszczak.

Dziś kilka minut po godz. 14 na placu apelowym siedziby 14 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Poznaniu, przy wtórze hymnów Polski i USA, na maszt wciągnięte zostały flagi obydwu państw. Był to symboliczny początek działalności Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego Stanów Zjednoczonych. Stało się to kilkanaście dni po podpisaniu stosownego porozumienia pomiędzy prezydentami: Donaldem Trumpem i Andrzejem Dudą.

W czerwcu tego roku przywódcy obydwu państw podpisali porozumienie dotyczące zwiększenia obecności amerykańskich wojsk w Polsce. Wkrótce liczba żołnierzy US Army wzrośnie z 4,5 do 5,5 tysiąca. Z kolei we wrześniu Trump i Duda parafowali kolejny dokument, w którym mowa o lokalizacji kilku kluczowych amerykańskich placówek. I tak niebawem w Drawsku powstanie Centrum Szkolenia Bojowego dla żołnierzy NATO, we wrocławskiej dzielnicy Strachowice lotnicza baza załadunkowo-rozładunkowa, zaś w Łasku siedziba eskadry zdalnie sterowanych statków powietrznych. W Powidzu będą stacjonować: lotnicza brygada bojowa, batalion bojowego wsparcia logistycznego oraz wojska specjalne. Amerykańscy specjalsi pojawią się też w Lublińcu.

REKLAMA

– Obydwie deklaracje podpisane przez prezydentów to rezultat ciężkiej pracy polskiego MON i Departamentu Obrony USA – podkreślał podczas dzisiejszej uroczystości minister obrony Mariusz Błaszczak i dodawał, że zacieśnienie wojskowych więzów ze Stanami Zjednoczonymi to także jeden z jego priorytetów. – Niewątpliwie projekty, które zamierzają u nas realizować Amerykanie stanowią zupełnie nową jakość, jeśli chodzi o obecność sojuszników na naszym terytorium i na wschodniej flance NATO – podkreślał. – Ze szczególną satysfakcją odnotowuję, że udało nam się potwierdzić trwały charakter tej obecności. Dzięki temu wzrośnie bezpieczeństwo całego regionu, a Polska ostatecznie przestanie być postrzegana jako państwo buforowe – dodał. Szef MON zaznaczył także, że amerykańskie dowództwo w Poznaniu to jedyna tej rangi struktura w naszej części Europy. – Od początku zaangażowania amerykańskiej armii w naszym kraju, Polska dokonała znaczących inwestycji w infrastrukturę wojskową przeznaczoną na ich potrzeby. Planujemy takie działania kontynuować, w tym znacząco wesprzeć naszych sojuszników w rozwijaniu tejże poznańskiej jednostki.

Według Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, dzisiejsza uroczystość jest niczym kamień milowy we wzajemnych kontaktach. – USA złożyły mocne zobowiązanie na rzecz polskiego bezpieczeństwa. W ciągu ostatnich dwóch lat podpisaliśmy porozumienia, które umożliwią Polsce pozyskanie systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot oraz systemów artylerii rakietowej dalekiego zasięgu HIMARS. Trwa przyspieszony proces pozyskiwania myśliwców F-35 – wyliczała pani ambasador. – Jesteśmy dumni, że USA może się dzielić ze swoimi partnerami nowoczesną technologią wojskową. Ma to służyć wspólnym celom – kolektywnej obronie naszych interesów w tej części świata – dodawała. Georgette Mosbacher zapewniała jednocześnie, że Stany Zjednoczone nie traktują i nigdy nie traktowały Polski jako klienta kupującego uzbrojenie. Według niej trwały sojusz obydwu krajów oparty jest na wspólnych wartościach.

Docelowo w ulokowanej w Poznaniu amerykańskiej kwaterze będzie służyć kilkuset żołnierzy. – Celem dowództwa jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania sił rotacyjnych naszej armii na wschodniej flance NATO. Jest to również struktura odpowiedzialna za koordynowanie szkoleń i ćwiczeń z siłami polskimi – tłumaczył gen. James Jarrard, zastępca dowódcy Wojsk Lądowych USA w Europie. – Będziemy nadal pracowali nad wzmocnieniem amerykańsko-polskich relacji obronnych, jedności NATO i bezpieczeństwa transatlantyckiego – podsumował.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Na zakupy do sklepu AMW
 
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Białe noce podhalańczyków
Ćwiczenia z torpedą
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Święto żołnierzy służących na misjach
Co z tegorocznym MSPO?
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Obradowała Rada Gabinetowa
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Rubiny w walce z epidemią
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
MON nie wycofuje się z MSPO
Specjalsi świętują
Polskie porty bardziej otwarte
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Podchorążowie za sterami Bielików
Sukcesy sportowców w mundurach
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Gotowi na „Defendera”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Patrioty z polskimi przyczepami
Przeciwlotnicza Sona
Pracowity tydzień flotylli
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Partyzanci rozgromili ubeków
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Harpun” do walki
„Ratownik” od nowa
Nowy wiceminister w MON
Terytorialsi nie stracą dodatku
„Spartan” znów na Mazurach
Wojsko przeciw wirusowi
Army of Medics
F-16 kończą misję w Estonii
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Na misjach święta inne niż zwykle
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Widzieć i nie być widzianym
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Prawdziwi wojownicy
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Amerykanie odmładzają F-16
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Online z mistrzami sportu
Agent w generalskich szlifach
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
NATO walczy z koronawirusem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO