moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska

Drugi dzień wizyty Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, w Stanach Zjednoczonych zdominowały tematy związane z pozyskaniem nowego sprzętu dla Wojska Polskiego. Szef MON rozmawiał z przedstawicielami amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego o możliwości złożenia kolejnych zamówień. Zaznaczył, że ich „skala będzie znacząco większa niż dotychczas”.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, kontynuuje wizytę w Stanach Zjednoczonych. Wczoraj spotkał się z przedstawicielami przemysłu zbrojeniowego. Chodzi o firmy Lockheed Martin i General Dynamics, u których Polska zamówiła już myśliwce F-35 i czołgi Abrams, a także o Boeinga, który jest producentem m.in. śmigłowców AH-64 Apache. – Rozmawialiśmy na temat rozwinięcia naszej współpracy. W sobotę wchodzi w życie ustawa o obronie ojczyzny, ona stanowi fundament, który pozwoli nam na znaczący rozwój polskich sił zbrojnych, a przede wszystkim na wyposażenie ich w nowoczesny sprzęt – zaznaczył.

 

REKLAMA

 

Szef MON wyjaśnił, że zasady pozyskiwania sprzętu wojskowego w Stanach Zjednoczonych są ujęte w programie Foreign Military Sales. Polega on na tym, że państwo zainteresowane zakupami amerykańskiego sprzętu składa najpierw zapytanie ofertowe, tzw. letter of request, który jest analizowany, a następnie negocjowany z dostawcami uzbrojenia. – Spotkałem się z kierownictwem tych firm (Lockheed Martin, General Dynamics i Boeing – red.), aby omówić szczegóły związane z możliwością wyposażenia Wojska Polskiego w nowoczesną broń, usłyszawszy wcześniej bardzo silne poparcie ze strony sekretarza obrony USA Lloyda Austina – zaznaczył Błaszczak.

Szef MON nie ujawnił dokładnie, o jaki sprzęt chodzi, ale zapewnił, że ma być on zamówiony „w stosunkowo krótkim czasie”. Przypomniał, że w ciągu kilku ostatnich lat Polska zamówiła w Stanach Zjednoczonych uzbrojenie w ilościach, na jakie pozwalał wówczas budżet. A ten był przeznaczany nie tylko na modernizację armii, ale także na tworzenie nowych jednostek wojskowych, m.in. 18 Dywizji Zmechanizowanej. Jednak dzięki ustawie o obronie ojczyzny ma się to zmienić, bo środków na zakupy będzie więcej. – Moja wizyta w USA była wizytą bardzo konkretną. Jestem dobrej myśli. Niebawem przystąpimy do złożenia zapytań związanych z kupieniem nowoczesnej broni dla Wojska Polskiego – powiedział minister Błaszczak. Podkreślił, że to bardzo ważne, „aby Wojsko Polskie było interoperacyjne z armią Stanów Zjednoczonych, której ponad 10 tysięcy żołnierzy stacjonuje w Polsce”. Dodał, że polska armia „dysponuje i będzie dysponować bronią tożsamą z tą, którą dysponuje wojsko Stanów Zjednoczonych”.

Mariusz Błaszczak przekonywał, że skala zamówień „będzie znacząco większa niż zamówienia złożone dotychczas”. – Nie ulega żadnej wątpliwości, że potrzebujemy w wyposażeniu Wojska Polskiego więcej: baterii Patriot, dywizjonów rakiet HIMARS, samolotów bojowych czy śmigłowców uderzeniowych. Rozmawialiśmy także o rakietach JASSM, Javelin – poinformował.

Dziennikarze dopytywali szefa resortu obrony także o kwestię przyśpieszenia dostaw zamówionego już sprzętu, o których minister mówił dzień wcześniej, tuż po spotkaniu z Lloydem Austinem. Błaszczak powiedział, że przedstawiciele amerykańskich firm zbrojeniowych, z którymi rozmawiał, są na to otwarci. – Pamiętajmy, że ta broń nie leży na półce – zaznaczył. Zapytany o możliwość pozyskania dla wojska śmigłowców uderzeniowych, powiedział, że Polska otrzymała oferty od firm Boeing i Bell. – Wybierzemy najkorzystniejszą. Zależy nam na tym, aby takie maszyny jak najszybciej trafiły do wyposażenia Wojska Polskiego – podkreślił.

MM

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1650622620
Napad FR na Ukrainę dobitnie pokazał , że czołgi i śmigłowce to uzbrojenie nieprzystające do współczesnego pola walki. Zbyt łatwo je zniszczyć. Zamiast śmigłowców sugeruję zakup MQ-9 Reaper. Same zalety.
C0-8E-8A-A5

F-15 w Łasku
 
Pamiętamy o bohaterach spod Monte Cassino
PGZ zwiększa moc
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Trwają walki o Donbas
W Drawsku strzelają Abramsy
Przyjdź na piknik i zostań żołnierzem
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
Pioruny w ofercie dla US Army
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Polacy na Monte Cassino
Morska flanka pod osłoną
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Musisz się szkolić tak, jak będziesz walczył
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Leopardy 2A7 w Polsce
Coraz więcej Rosomaków w armii
Bitwa o Kamień Stołpecki
Medale za walkę z COVID-19
Przeprawa przez Wisłę
Wielki desant na „Swift Response”
Przewrót majowy
Za wolność naszą i waszą
Na Monte Cassino marsz!
Stocznia na dwóch barkach
Wyjątkowy Buzdygan znów pomógł!
Pancerne uderzenie na „Defenderze”
Ukraina kontratakuje
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
„Renegade/Sarex” – na wypadek katastrofy
Raport podkomisji smoleńskiej
„Kormoran” u wybrzeży Litwy
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Wojsko znów zagra z Gortatem
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Gratulujemy weteranom sportowcom!
Wyższe nie tylko pensje
Dla bezpieczeństwa lotów
Ottokar przyspiesza
Wakacje z WOT? Zgłoś się już teraz!
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Czworo triumfatorów VI Setki Komandosa
Lorenz: Biden mobilizuje Zachód
Więcej pieniędzy na zapomogi
Przyszli nawigatorzy AW101 szkolą się we Francji
Amerykańskie F-15 w Polsce
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Kto zostanie wojskowym mistrzem MMA?
Droga ku liczniejszej armii
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Wschodnia flanka musi być wzmocniona
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Wojsko na muralach
PKW Orlik wrócił do domu
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
„Tydzień Zdrowia” w szpitalu w Legionowie
Wielki dzień dla polskiego wojska
Czy Lend-Lease Act pomoże Ukrainie?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO