moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gdynia: nowe holowniki w komplecie

3 Flotylla Okrętów ma już komplet holowników projektu B860. Dziś rano do służby został wprowadzony ostatni z nich – H-3 „Leszko”. To jednostka grupowa, którą w odróżnieniu od pozostałych dowodzi oficer. Będzie on koordynował działania wszystkich jednostek pomocniczych wchodzących w skład flotylli.

„Leszko” ma 30 metrów długości, a jego wyporność wynosi 490 ton. Napęd zapewniają mu dwa silniki o mocy prawie 1200 kW oraz para pędników azymutalnych. Dzięki nim jednostka zyskuje na manewrowości. Może wykonać zwrot niemalże w miejscu, płynąć bokiem, po ukosie, a także utrzymać określoną pozycję bez rzucania kotwicy. – Dla nas to technologiczny skok. Holowniki starszego typu nie miały takich możliwości. Jest to szczególnie istotne podczas manewrowania w porcie, kiedy trzeba asystować okrętom, dopchnąć je podczas cumowania czy przeprowadzić przez newralgiczne rejony podczas wychodzenia na morze – podkreśla por. mar. Michał Klekot, dowódca H-3.

Do tego dochodzą jeszcze dwie wciągarki, sprzęt do podejmowania z wody ćwiczebnych torped oraz dwie armatki gaśnicze o zasięgu 120 metrów. Holownik został również przystosowany do neutralizowania unoszących się na morzu zanieczyszczeń. Jeśli zajdzie potrzeba, załoga rozstawia 300-metrową pneumatyczną zaporę odgradzającą nieczystości, a następnie wpuszcza do wody skimmer, który poprzez rurę tłoczy niebezpieczne substancje do specjalnego zbiornika. Jednostka pomieści na pokładzie ładunek czterech ton albo 50 osób. Z kolei tak zwany uciąg na palu, czyli siła, z jaką holownik może działać przy wyłączonych silnikach na zerowej prędkości, został obliczony na 35 ton. „Leszko” rozwija prędkość do 12 węzłów, zaś jego załoga liczy dziesięć osób.

Jest on ostatnim z holowników projektu B860, które zbudowano z myślą o 3 Flotylli Okrętów. Konstrukcyjnie nie różni się od dwóch pozostałych, a jednak to jednostka szczególna. Choćby dlatego, że dowodzi nią nie podoficer, lecz oficer w stopniu porucznika. Będzie on kierował poczynaniami wszystkich jednostek pomocniczych wchodzących w skład gdyńskiej flotylli. – W sumie jest ich dziesięć. Obok trzech holowników projektu B860, mamy po trzy starsze holowniki i kutry oraz motorówkę cumowniczą – wyjaśnia por. mar. Klekot. Od nabrzeża odbijają właściwie każdego dnia. Wczoraj na przykład trzy gdyńskie holowniki (jeden nowy oraz dwa starszego typu) wraz z motorówką przeprowadzały do stoczni zabytkowy niszczyciel ORP „Błyskawica”. – Stopniowo poznajemy nowe jednostki, uczymy się ich możliwości. Moją załogę jeszcze w maju czeka zadanie programowe O1, które potwierdzi naszą gotowość do działania. Przed wakacjami powinniśmy zaliczyć O2, a tym samym poświadczyć, że jesteśmy w stanie samodzielnie wykonywać zadania na morzu – zapowiada oficer.

Holowniki B860 zostały zbudowane w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding. Do tej pory do służby w marynarce wojennej trafiło ich pięć – trzy do Gdyni, dwa do Świnoujścia, do 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. – Docelowo też będziemy mieli trzy tego typu jednostki. Budowa ostatniej trwa. W myśl zapowiedzi stoczniowców, powinna do nas trafić jeszcze w tym roku – informuje kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, rzecznik 8 FOW.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kpt. mar. Anna Sech, st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze

~Luke
1615465380
A moze by tak jakis OP, Fregata czy niszczyciel? I moze by tak uzbroic Slazaka co?
89-B5-6E-3D
~Piotrr
1615405440
A kiedy jakiś okręt wojenny?
69-17-82-73

Stany Zjednoczone zaatakowały Wenezuelę
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
Rumunia buduje drugi filar wsparcia Ukrainy
Odpalili K9 Thunder
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Przyszłość obrony i odstraszania
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Powrót do przeszłości Westerplatte
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Piechota górska w Wojnarowej coraz liczniejsza
W drodze po indeks
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Prawdziwa wojskowa grochówka! Gotuje kucharz z reprezentacji WP
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pułaski” do remontu
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Zdarzyło się w 2025 roku – II kwartał
Trump zabrał głos po ataku na Wenezuelę
Gąsienicowy Baobab dla polskiego wojska
Łotysze mają zaporę na granicy z Rosją
Żołnierze z Braniewa pomagają walczyć ze śnieżycą
Na tronie mistrza bez zmian
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Terapeutyczny kalendarz – cegiełka na pomoc dla weteranów
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
Przyszłość polskich czołgów K2
Najdłuższa noc
Wojsko kontra śnieżyce
Sabotaż na dnie Bałtyku
Snowboardzistka i pływacy na medal
Zdarzyło się w 2025 roku – III kwartał
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Piątka z czwartego wozu
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Maduro czeka na zarzuty, głos zabierze ONZ
Co nowego w przepisach?
Miliardy na logistykę i łączność
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Pancerniacy jadą na misję
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Góral z ORP „Gryf”
Niebo pod osłoną
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Ministrowie ds. służb: Wnioskujemy o spotkanie z prezydentem
Polskie pociski rakietowe – rusza produkcja
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Koniec bezkarności floty cieni?
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Będą polskie prace badawcze na zachodzie Ukrainy
Dyplomatyczna gra o powstanie
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Europejska kopuła bezpieczeństwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO