moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Groty z granatnikiem

Specjaliści z Fabryki Broni „Łucznik” i Wojskowej Akademii Technicznej opracowali do modułowego karabinka Grot jednostrzałowy podwieszany granatnik o kalibrze 40 mm. Prezentacja broni odbyła się w czerwcu na poligonie w Zielonce. – Granatnik możemy dostarczyć wojsku jeszcze w tym roku – mówi Hubert Stępniewicz z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, do której należy „Łucznik”.

Waży nieco ponad 1,5 kg, ma długość 295 mm, w tym sama lufa jest długości 200 mm, i umożliwia rażenie celów oddalonych maksymalnie o 350 m. To podstawowe dane jednostrzałowego podwieszanego granatnika o kalibrze 40 mm, przeznaczonego do montażu przy MSBS „Grot”. Broń opracowali specjaliści ze spółki Fabryka Broni „Łucznik”, należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, oraz z inżynierowie z Wojskowej Akademii Technicznej.

Oprócz samej broni spółki należące do PGZ przygotowały do granatnika całą paletę specjalistycznej amunicji o kalibrze 40×46 mm: odłamkową NGO-N1, dymną NGD-N, zapalającą NGZ-N, hukowo-błyskową NGHB-N, kulkową NGK-N oraz w wersji dymno-rozcalanej NGDR-N.

Na początku czerwca PGZ zorganizowała pokaz możliwości granatnika oraz opracowanej do niego amunicji. Prezentacja odbyła się na poligonie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia (WITU) z udziałem wojskowych z Dowództwa Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych, Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Przedstawiciele narodowego holdingu zbrojeniowego podkreślają, że testy nowej broni wypadły celująco i zapewniają, że ewentualne dostawy mogą zrealizować błyskawicznie. – Jesteśmy w stanie dostarczyć granatnik wojsku jeszcze w tym roku – przekonuje Hubert Stępniewicz, członek zarządu PGZ.

Polskie wojsko jest zainteresowane granatnikiem jednostrzałowym do karabinka Grot. Obecnie żołnierze dysponują bowiem jedynie występującymi jako osobna broń jednostrzałowymi granatnikami Pallad oraz SBAO-40. „Dozbrojenie” Grotów w granatniki 40 mm znacząco poprawiłoby funkcjonalność karabinków oraz zwiększyło możliwości poddziałów w nie wyposażonych. 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Adaptacja i realizm
Świat się zbroi na rekordową skalę
Od cyberkursu po mundurówkę
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Początek wielkiej historii
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Amerykańskie MRAP-y w polskiej wersji. Kulisy metamorfozy
Marynarz w koreańskim tyglu
Zaproszenie do przygody
Prawie pół miliona uczniów po edukacji z wojskiem
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Centrum pomocy i opieki
Zmiany w 6 Mazowieckiej BOT
NATO i USA o Iranie
„Huragan” na kursie
Miecz w ręku NATO
Ćwiczą i budują drony w 17 WBZ
Nowy sprzęt wojsk specjalnych
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Ukraina lekcją dla Polski i całego NATO
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
Zasiąść za sterami Apache’a
Wypadek w PKW UNIFIL
Groźny incydent w Libanie
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Polska będzie produkować Pantery
Dwunasty Husarz w powietrzu
Przekuwanie pomysłów w produkty
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Desant, konie i czołgi…
Po pierwsze: ogarnąć chaos
Polsko-czeski zespół tuż za podium na Locked Shields ’26
Miliardy złotych na miny przeciwpancerne
Zbrodnia bez kary
Armia na kryzys
Okiełznać Rosomaka
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
„Kryzys” na AWL-u
Zbrodnia i kłamstwo
Wojsko testuje systemy antydronowe
Syndrom Karbali
Wielkie serce K9
Gotowi do działania
Rzeźnik w rękach GROM-u
Fińska armia luzuje rygory
Borsuki w okopach
Na służbie z karabinem, po godzinach z szablą w dłoni
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
Pasja i fart
Cel: wzmocnić odporność małych społeczeństw
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Znów mogą strzelać z Grotów w Nietoperku
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Wielkie skakanie w Nowym Glinniku
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO