moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę

W tzw. tarczy antykryzysowej 3.0, mającej zminimalizować negatywne skutki gospodarcze pandemii, pojawiły się przepisy osłonowe także dla żołnierzy zawodowych. Ustawa zakłada, że wojskowi za okres przebywania na przymusowej kwarantannie lub zwolnieniu lekarskim z powodu COVID-19, otrzymają pełne uposażenie. Przepisy w tej sprawie weszły w życie kilka dni temu.

Żołnierze od początku trwania epidemii wspierają działania w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Współpracują z funkcjonariuszami Straży Granicznej, pomagają w domach opieki społecznej, prowadzą dezynfekcję miejsc użyteczności publicznej i razem z policjantami kontrolują osoby przebywające na kwarantannie. Zaangażowanie w takie działania oznacza większe ryzyko zachorowania, a w przypadku podejrzenia zarażenia, także przejście obowiązkowej kwarantanny.

Do tej pory wojskowi przebywający na kwarantannie, izolacji lub zwolnieniu lekarskim z powodu zakażenia COVID-19 otrzymywali jedynie 80 proc. wynagrodzenia. – Obowiązujące przepisy zakładają, że żołnierzom przysługuje 100 proc. wynagrodzenia tylko w sytuacjach, gdy ich zwolnienie lekarskie jest spowodowane np. kontuzją czy jakimkolwiek innym uszczerbkiem na zdrowiu, i jednocześnie ma związek z wykonywanymi przez nich zadaniami służbowymi. Prawo nic nie mówi o sytuacji epidemicznej, z jaką mamy teraz do czynienia – mówi płk Krzysztof Jewgiejuk, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

REKLAMA

Dlatego sprawą postanowił zająć się resort obrony narodowej oraz organa przedstawicielskie żołnierzy zawodowych. Podczas prac rządu nad przepisami dotyczącymi działań osłonowych, które mają zminimalizować negatywne skutki pandemii, głównie w obszarze gospodarki, MON zwrócił uwagę, że pakietem osłonowym powinni zostać objęci także żołnierze. Chodzi o tych wojskowych, którzy przebywają na obowiązkowej kwarantannie lub zwolnieniu lekarskim w związku z COVID-19 i z racji nieobecności w pracy otrzymują niższe wynagrodzenie.

Ostatecznie zapisy dotyczące żołnierzy (oraz innych funkcjonariuszy) zostały wpisane do rządowej ustawy (tzw. tarcza antykryzysowa 3.0) z 14 maja 2020 r. Zgodnie z nimi „w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii żołnierzowi zawodowemu wykonującemu zadania służbowe, za okres nieobecności w służbie spowodowany przebywaniem na obowiązkowej kwarantannie, w izolacji lub na zwolnieniu lekarskim w związku z pandemią, przysługuje prawo do 100 proc. uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym”. Te ostatnie to chociażby dodatek specjalny przysługujący np. pilotom i skoczkom spadochronowym, a także służbowy wypłacany m.in. żołnierzom na stanowiskach dowódczych.

Jak podkreśla płk Jewgiejuk w praktyce pojęcie „zadań służbowych” nie dotyczy wyłącznie działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem lub zwalczaniem COVID-19. – Może się bowiem zdarzyć, że żołnierz, który przychodzi do służby w jednostce i wykonuje swoje codzienne zadania, narazi się na kontakt z osobą zakażoną i zostanie skierowany na przymusową kwarantannę. Nie jest przecież winien takiej sytuacji, więc potrącanie mu 20 proc. uposażenie byłoby zwyczajnie niesprawiedliwe – mówi płk Jewgiejuk.

Aby zapobiec nadużywaniu tego uprawnienia, przepisy zakładają, że w przypadku żołnierza kierowanego na kwarantannę, jej związek z zadaniami służbowymi musi zostać potwierdzony w rozkazie wydanym przez przełożonego żołnierza.

– To bardzo dobrze, że resort obrony na bieżąco reaguje, stara się chronić żołnierzy i łagodzić im negatywne skutki pandemii – mówi oficer. I dodaje, że prawdopodobnie przepisy dotyczące zwolnień lekarskich żołnierzy będą musiały zostać znowelizowane. – Jesteśmy mądrzejsi o nowe doświadczenia, więc i prawo musimy dostosować do zmieniającej się rzeczywistości – dodaje płk Jewgiejuk.

Wprowadzone przepisy obowiązują od 1 kwietnia.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Leopardy 2PL ćwiczą na poligonie
 
Symulator na szerokie wody
Mjr Tarnawski skończył 100 lat!
Na straży niebieskiej linii
Na rozgrzewkę – zapasy
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Większość złotych medali dla żołnierzy-pływaków
Żołnierze testują nauczycieli
Malutka na poligonie
Symulator Orlika w Dęblinie
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Płk prof. Rękas – Działa, a nie marzy
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
155 mm dla US Army
Kutno w sieci LogHubs
Jakie zmiany w mundurówce?
Wojsko – plan na życie
Amerykanie odmładzają F-16
Armia Fight Night znów w akcji
Daglezje na większe przeprawy
Pandemię pokonamy szczepieniami
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Agenci wywiadu na bobslejach
Buzdygany dla najlepszych
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Międzynarodowy Elbląg
Ferie z gwiazdami sportu
Drewniany koń, czyli skok ku wolności
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Klub Złotej Rybki – uratowani z wody
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Pseudonim Żmudzin, Polak-rewolucjonista
Krotony w akcji
Żołnierze na froncie walk z COVID-19
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Komisje sejmowe o umowie z USA
Więcej cywilów z szansą na kaprala
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Laserowa artyleria US Army
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Dama odeszła do historii
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Jakie zmiany w umundurowaniu?
WBH upublicznia swoje archiwa
Kuźnie oficerskich kadr
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Pustynna burza wokół Husajna
Obrady ministrów obrony NATO
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Kierunek: Litwa
Co musi umieć kierowca czołgu
Żydzi od Andersa
We Never Stop
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Ukraiński kurs na Zachód
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
„Do tego dzieła potrzeba wszystkich sił i wszystkich serc”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO