moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych

Spośród 824 domów opieki społecznej aż 536 wspiera WOT. Terytorialsi zajmują się m.in. dostarczaniem żywności i pobierają materiały do badań na COVID-19. Przeprowadzili również sześć ewakuacji – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak. Za pomoc żołnierzom podziękowała dzisiaj także Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Szefowie resortów obrony oraz rodziny, pracy i polityki społecznej podsumowali dotychczasowe działania pomocowe rządu skierowane do pensjonariuszy placówek opiekuńczych. Minister Marlena Maląg poinformowała, że w całym kraju na wsparcie domów pomocy społecznej przeznaczono w sumie około 1 mld zł. Część tych środków pochodzi z funduszy unijnych. – Czas pokazać na konkretach i liczbach, jak wspieraliśmy samorządy, które odpowiadają za prowadzenie domów pomocy społecznej – mówiła na konferencji prasowej w Niedabylu (woj. mazowieckie) minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Poinformowała, że rząd przekazał wsparcie finansowe oraz środki ochrony indywidualnej dla personelu placówek, m.in. płyny do dezynfekcji, rękawice, maseczki, kombinezony i przyłbice. – Na pomoc DPS-om zabezpieczyliśmy miliard złotych, z czego 380 milionów złotych jest już przekazywanych przez regionalne ośrodki pomocy społecznej. Część tych pieniędzy będzie przeznaczona także na dodatkowe wynagrodzenie dla pracowników – podała minister Maląg.

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej poinformowała również, że w Polsce działają obecnie 824 domy pomocy społecznej, a 25 z nich objętych jest kwarantanną. Covid potwierdzono u 0,42 proc z 80 tys. pensjonariuszy. – Bardzo dziękuję ministrowi obrony narodowej za wsparcie. Dziękuję także wojskom obrony terytorialnej. Terytorialsi byli wszędzie tam, gdzie ich pomoc była potrzebna – podkreśliła minister Maląg.

REKLAMA

Minister obrony Mariusz Błaszczak zaznaczył, że żołnierze od pierwszego dnia walczą z pandemią koronawirusa. – Zadaniem Wojska Polskiego jest zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i Polakom, także w sytuacji epidemii – mówił. Podkreślił, że szczególne zasługi na froncie walki z COVID-19 mają wojska OT. – To piąty rodzaj sił zbrojnych, najmłodsza formacja, która się jeszcze tworzy. Ale już się sprawdzili. Są bardzo zaangażowani i ofiarni – zaznaczał szef MON. Minister Błaszczak podkreślił, że WOT objęło wsparciem 536 domów pomocy społecznych. Żołnierze zajmują się nie tylko dostarczaniem żywności, lecz także pobierają wymazy do badań w kierunku koronawirusa. – Mieliśmy też sześć przypadków, gdy żołnierze WOT prowadzili ewakuację pensjonariuszy DPS-ów – podał szef resortu obrony. Zwrócił też uwagę na zaangażowanie wojsk operacyjnych w walkę z COVID-19, m.in. jednostek logistycznych czy chemicznych, które odkażają szpitale i domy opieki.

Szef MON spotkał się w Niedabylu także z żołnierzami, którzy pobierają materiał biologiczny od pensjonariuszy domu pomocy społecznej. Podziękował również personelowi placówki za opiekę nad podopiecznymi w czasie kwarantanny.

Żołnierze od początku epidemii koronawirusa udzielają pomocy pensjonariuszom domów pomocy społecznej w całym kraju. W ramach operacji „Odporna wiosna” terytorialsi dostarczają żywność i środki ochrony przeciwepidemicznej do DPS-ów, pobierają wymazy do badań na obecność koronawirusa i zapewniają wsparcie logistyczne oraz opiekę. Pobrali już blisko 63 tys. wymazów, z czego 28 tys. właśnie w DPS-ach.

Aby lepiej koordynować pomoc dla placówek opiekuńczych, w kwietniu w każdym województwie powołano zespoły interwencji kryzysowych. Ich głównym celem jest wsparcie ewakuacji, a także przywracanie placówek do normalnego funkcjonowania. ZIK są kierowane do działania na wniosek głównego inspektora sanitarnego lub wojewody. Do tej pory zostały użyte 49 razy.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT, MON

dodaj komentarz

komentarze


Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
 
Amunicja z Meska
Charytatywny rekord Buzdygana
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Amerykanie odmładzają F-16
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Laserowa artyleria US Army
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
COVID-19 – zagrożenie koordynowane
Zobacz wystawę o gen. Maczku
Invictus Games rzuca weteranom wyzwanie
Nowe wojskowe karetki kupione
„Gepard’ 20” na Mazurach
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Ukraiński kurs na Zachód
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Terytorialsi pomagają przy budowie szpitala tymczasowego
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
WSzW i WKU – jesteśmy dla kandydatów
Among Us, Allies
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
52 mld zł w budżecie MON na 2021 r.
Urodzony żołnierz
Most pontonowy ponownie stanął na Wiśle
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
Obrady ministrów obrony NATO
Miasto niezłomne składa broń
Brother from Overseas
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Święto sportowców w mundurach
Żołnierze NATO na polskich drogach
Rozejm dla prowadzenia wojny
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Komisje sejmowe o umowie z USA
Szef MON ma koronawirusa
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
Włosko-polski czołg?
Lesson on How to Overcome Difficulties
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Uczniowie o zbrodni katyńskiej
Coraz więcej chętnych do armii
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
W stołecznej hali Expo XXI powstaje szpital tymczasowy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Gotowi na trzynastą zmianę
Jeszcze więcej OPW
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Terytorialsi nie ustają z pomocą
Pilica – ostateczne odliczanie
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
F-16 kończą misję w Estonii
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO