moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę

W tzw. tarczy antykryzysowej 3.0, mającej zminimalizować negatywne skutki gospodarcze pandemii, pojawiły się przepisy osłonowe także dla żołnierzy zawodowych. Ustawa zakłada, że wojskowi za okres przebywania na przymusowej kwarantannie lub zwolnieniu lekarskim z powodu COVID-19, otrzymają pełne uposażenie. Przepisy w tej sprawie weszły w życie kilka dni temu.

Żołnierze od początku trwania epidemii wspierają działania w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Współpracują z funkcjonariuszami Straży Granicznej, pomagają w domach opieki społecznej, prowadzą dezynfekcję miejsc użyteczności publicznej i razem z policjantami kontrolują osoby przebywające na kwarantannie. Zaangażowanie w takie działania oznacza większe ryzyko zachorowania, a w przypadku podejrzenia zarażenia, także przejście obowiązkowej kwarantanny.

Do tej pory wojskowi przebywający na kwarantannie, izolacji lub zwolnieniu lekarskim z powodu zakażenia COVID-19 otrzymywali jedynie 80 proc. wynagrodzenia. – Obowiązujące przepisy zakładają, że żołnierzom przysługuje 100 proc. wynagrodzenia tylko w sytuacjach, gdy ich zwolnienie lekarskie jest spowodowane np. kontuzją czy jakimkolwiek innym uszczerbkiem na zdrowiu, i jednocześnie ma związek z wykonywanymi przez nich zadaniami służbowymi. Prawo nic nie mówi o sytuacji epidemicznej, z jaką mamy teraz do czynienia – mówi płk Krzysztof Jewgiejuk, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

REKLAMA

Dlatego sprawą postanowił zająć się resort obrony narodowej oraz organa przedstawicielskie żołnierzy zawodowych. Podczas prac rządu nad przepisami dotyczącymi działań osłonowych, które mają zminimalizować negatywne skutki pandemii, głównie w obszarze gospodarki, MON zwrócił uwagę, że pakietem osłonowym powinni zostać objęci także żołnierze. Chodzi o tych wojskowych, którzy przebywają na obowiązkowej kwarantannie lub zwolnieniu lekarskim w związku z COVID-19 i z racji nieobecności w pracy otrzymują niższe wynagrodzenie.

Ostatecznie zapisy dotyczące żołnierzy (oraz innych funkcjonariuszy) zostały wpisane do rządowej ustawy (tzw. tarcza antykryzysowa 3.0) z 14 maja 2020 r. Zgodnie z nimi „w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii żołnierzowi zawodowemu wykonującemu zadania służbowe, za okres nieobecności w służbie spowodowany przebywaniem na obowiązkowej kwarantannie, w izolacji lub na zwolnieniu lekarskim w związku z pandemią, przysługuje prawo do 100 proc. uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym”. Te ostatnie to chociażby dodatek specjalny przysługujący np. pilotom i skoczkom spadochronowym, a także służbowy wypłacany m.in. żołnierzom na stanowiskach dowódczych.

Jak podkreśla płk Jewgiejuk w praktyce pojęcie „zadań służbowych” nie dotyczy wyłącznie działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem lub zwalczaniem COVID-19. – Może się bowiem zdarzyć, że żołnierz, który przychodzi do służby w jednostce i wykonuje swoje codzienne zadania, narazi się na kontakt z osobą zakażoną i zostanie skierowany na przymusową kwarantannę. Nie jest przecież winien takiej sytuacji, więc potrącanie mu 20 proc. uposażenie byłoby zwyczajnie niesprawiedliwe – mówi płk Jewgiejuk.

Aby zapobiec nadużywaniu tego uprawnienia, przepisy zakładają, że w przypadku żołnierza kierowanego na kwarantannę, jej związek z zadaniami służbowymi musi zostać potwierdzony w rozkazie wydanym przez przełożonego żołnierza.

– To bardzo dobrze, że resort obrony na bieżąco reaguje, stara się chronić żołnierzy i łagodzić im negatywne skutki pandemii – mówi oficer. I dodaje, że prawdopodobnie przepisy dotyczące zwolnień lekarskich żołnierzy będą musiały zostać znowelizowane. – Jesteśmy mądrzejsi o nowe doświadczenia, więc i prawo musimy dostosować do zmieniającej się rzeczywistości – dodaje płk Jewgiejuk.

Wprowadzone przepisy obowiązują od 1 kwietnia.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Przysięga podkarpackich terytorialsów
 
Ochotnicy na ratunek
PGZ będzie obecna na MSPO
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kraby w Bolesławcu
Ofensywa Tuchaczewskiego
Współzawodnictwo rozwija
Kolejne Groty dla wojska
Krwawy Wołyń
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Szkolenie wodne podhalańczyków
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Prezydent Duda jedzie do USA
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Powstaną kolejne strzelnice
Groty z granatnikiem
F-16 kończą misję w Estonii
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Online z mistrzami sportu
Amerykanie odmładzają F-16
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Weterani znów staną na macie
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Żołnierze w sztafecie pomocy
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Ogromne zainteresowanie Soną
Most do współpracy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
„Defender” – pracowity poligon saperów
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Rakiety z Mesko w F-35
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Laserowa artyleria US Army
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Na misjach święta inne niż zwykle
Polskie porty bardziej otwarte
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Wojsko ma ofertę dla cywili
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Brawurowe zagony motorowe
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Wojsko przeciw wirusowi
Zbiegowie z innego świata
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ułańska szarża
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
16 sekund Liberatora
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO