moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Akcja krwiodawstwa proobronnych

Trwa pierwsza w historii wspólna akcja krwiodawstwa zainicjowana przez organizacje proobronne. Jej celem jest uczczenie 76. rocznicy bitwy o Monte Cassino oraz pozyskanie jak najwięcej krwi dla placówek służby zdrowia. Najbardziej zaangażowane stowarzyszenie otrzyma tytuł Lidera oraz przechodni puchar akcji „Krew za krew”.

Proobronni od początku pandemii aktywnie włączają się w walkę z koronawirusem. Wielu członków organizacji, na przykład, regularnie oddaje krew. Jak dotąd robili to indywidualnie albo w ramach innych akcji krwiodawstwa. Teraz, po raz pierwszy w historii, organizacje proobronne zainicjowały wspólną akcję „Krew za krew”. Data jej ogłoszenia nie jest przypadkowa.

– Mija 76 lat od zakończenia bitwy o Monte Cassino, jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej. Organizujemy akcję w hołdzie polskim bohaterom. Chcemy podziękować za krew przelaną przez polskiego żołnierza – mówi Damian Duda, prezes Stowarzyszenia Legia Akademicka. Dodaje, że pomysł jest także odpowiedzią na potrzeby służby zdrowia, jeśli chodzi o zapasy krwi. W związku z panującymi obostrzeniami jej niedobory w placówkach medycznych są wciąż bardzo duże.

– Chcemy zmobilizować nasze środowisko, które liczy szacunkowo około 100 tys. osób. Mamy również nadzieję, że staniemy się „kulą śniegową”, która pociągnie za sobą kolejnych ochotników do oddania krwi. Tej nigdy za wiele – dodaje Marcin Korowaj, prezes Zarządu Fundacji „Combat Alert”.

Dołącz do akcji

Rozpoczęła się w poniedziałek i potrwa do czwartku. Jej zasady są proste. Każda organizacja gotowa do współpracy musi przysłać listę zdeklarowanych krwiodawców na adres Porozumienia Organizacji Proobronnych.

Następnie chętni do donacji muszą odwiedzić Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i oddać krew. Aby potwierdzić swój udział w tej konkretnej akcji, każda osoba musi poprosić o wydanie zaświadczenia z adnotacją: akcja „Krew za krew”. Następnie skan takiego zaświadczenia należy wysłać na podany wyżej adres e-mailowy. Stowarzyszenie, które odda największą ilość krwi, otrzyma tytuł Lider Akcji „Krew za krew” oraz przechodni puchar. Ci, którzy oddadzą jej nieco mniej, zostaną wyróżnieni certyfikatem jej ambasadora.

Choć akcja dopiero ruszyła, chętnych nie brakuje. – Cały czas deklarują gotowość dołączenia do niej kolejne osoby, zarówno członkowie organizacji proobronnych, jak i sympatycy naszego środowiska – mówi Marcin Korowaj.

W grupie siła

Prezes Zarządu Fundacji „Combat Alert” podkreśla, że obecna sytuacja kryzysowa związana z pandemią COVID-19 paradoksalnie sprawiła, że działające dotąd w odosobnieniu organizacje proobronne postanowiły połączyć swoje siły i działać na wspólnym froncie. – Bardzo pomogła nam w tym inicjatywa gen. bryg. Artura Dębczaka, który powołał, na razie nieformalnie, Porozumienie Organizacji Proobronnych. Koordynuje ono działania środowiska i dzięki temu możemy współpracować ramię w ramię, w sposób uporządkowany, kompleksowy i, co ważne, efektywny – mówi prezes zarządu „Combat Alert”.

Dzięki wspólnym wysiłkom proobronni z kilku organizacji wspierają seniorów w zakupach niezbędnych produktów i leków. Dostarczają maseczki i drukują przyłbice, a w ramach akcji #SekcjaDezynfekcja odkażają obiekty przestrzeni publicznej. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: Combat Alert

dodaj komentarz

komentarze


Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
 
Co ze sprawdzianem z WF?
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Kurs na dyplomację
GROM, czyli gotowi ratować życie
Umowa na Mieczniki podpisana
Lato w wojskowym klimacie
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Szczyt NATO już w poniedziałek
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Świat skacze w otchłań
Podwodne centrum przyszłości
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Nowe książeczki wojskowe
Powstanie było czymś niezwykłym
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Psy (w) WOT
Żeglarki na kursie po medal
Combining Two Worlds
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Lider po amerykańsku
V-2 leci do aliantów
Groty dla proobronnych
Afganistan: powrót do domu
Javelin gwarantuje skuteczność
Kat warszawskiego getta przed sądem
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Nagroda nie tylko od dowódcy
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Sukcesy żołnierzy na AFN
Course on Diplomacy
Poligon na miarę XXI wieku
Rusza PKW Islandia
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Wilki znów na Mazurach
NATO ćwiczy w Gruzji
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Afganistan. Czas wracać do domu
Wiosłują dla Emily
Wioślarki wywalczyły pierwszy medal w Tokio
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Polak najlepszym podoficerem NATO
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Abramsy dla 1 Brygady
Kontyngent do zmiany
Ankona – bitwa po polsku
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Żołnierze bez testów z WF-u
Abrams – czołg niepokonany w walce
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Świętuj razem z żołnierzami!
Stalowy człowiek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO