moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Proobronni w akcji – dezynfekcja

Ponad 300 wolontariuszy z organizacji proobronnych prowadzi akcję dezynfekcji obiektów przestrzeni publicznej. Podczas epidemii odkażają domy opieki społecznej, uniwersytety, urzędy, ale też osiedlowe balustrady czy windy. Do akcji włączają się kolejne osoby jednak wolontariuszom brakuje pieniędzy na środki dezynfekujące. Apelują o wsparcie.

Obok żołnierzy do walki z koronawirusem włączyli się członkowie organizacji proobronnych z całej Polski. Na apel Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” MON swoją gotowość zadeklarowało ponad 4,5 tysiąca członków organizacji. Szyją maseczki, drukują w technologii 3D przyłbice, pomagają w szpitalach, oddają krew, dostarczają też zakupy i posiłki osobom potrzebującym.

 

REKLAMA

Zmyć wirusa!

Kilka dni temu ruszyli z ogólnopolską akcją #SekcjaDezynfekcja. Zainicjowała ją Fundacja na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert”, ale szybko przyłączyli się także przedstawiciele ośmiu innych organizacji społecznych. Działają we wszystkich 16 województwach. – Jesteśmy częścią społeczeństwa obywatelskiego i czujemy się odpowiedzialni za nasze lokalne społeczności. Nasza akcja polega na odkażaniu obiektów przestrzeni publicznej narażonych na kontakt z wirusem – mówi Marcin Korowaj, prezes zarządu Fundacji „Combat Alert”.

W ciągu kilku dni proobronni odkazili kilkanaście miejsc. To m.in. cały kampus Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, poręcze, windy i domofony na osiedlach warszawskiego Śródmieścia oraz wiaty przystankowe, ośrodki zdrowia i place w gminie Leszno (woj. wielkopolskie). Przeprowadzą też dużą akcję w warszawskiej dzielnicy Białołęka, odkażą m.in. przystanki autobusowe oraz domy opieki społecznej.

Zaangażowanie wolontariuszy doceniają władze gmin, które skorzystały z ich pomocy. – Pojawili się w każdej z 17 miejscowości naszej gminy. Zdezynfekowali powierzchnie zewnętrzne, czyli np. wiaty przystankowe, poręcze i barierki, klamki, a także wejście do ośrodka zdrowia. Mieszkańcy naszej gminy bardzo pozytywnie ocenili tę akcję, bo bez wątpienia wpłynęła na zwiększenie ich bezpieczeństwa. Proobronnym należą się ogromne podziękowania – mówi Marcin Łaguna, wójt gminy Wąwolnica (Lubelskie).

Podczas przeprowadzania dezynfekcji proobronni wykorzystują kupiony z własnych środków sprzęt: kamizelki odblaskowe, kombinezony ochronne, środki dezynfekujące, opryskiwacze ciśnieniowe i ręczniki do dezynfekcji. Od kilku dni mają też do dyspozycji dwa zestawy samochodowe z tysiąclitrowymi baniakami na płyn i opryskiwaczami przemysłowymi.

Wesprzyj proobronnych

Organizatorzy akcji przyznają, że spotkała się ona z bardzo dużym zainteresowaniem, coraz więcej instytucji i samorządów zwraca się do nich o wsparcie. Przybywa też wolontariuszy. – Codziennie zgłaszają się nowi ochotnicy i nowe organizacje deklarujące gotowość wsparcia. Planujemy rozszerzyć akcję i zaangażować do niej ponad 1200 osób. Rąk do pracy nam nie zabraknie, ale naszą działalność na szerszą skalę ogranicza obecnie brak sprzętu – przyznaje Marcin Korowaj. Najbardziej potrzebne są środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące i urządzenia do ich rozpylania. Organizacja szacuje, że to koszt ok. 300 tysięcy złotych.

Dlatego proobronni uruchomili zbiórkę publiczną (zrzutka.pl/sekcjadezynfekcja). „Ruszamy w teren za darmo odkażać przestrzeń publiczną. Płynu do odkażania jest co raz mniej. Dorzuć się, zdezynfekujemy coś w Twoim imieniu” – tak wolontariusze w sieci zachęcają do wpłat.

Ale akcję można też wesprzeć, kupując po prostu niezbędny do dezynfekcji sprzęt. – Na kolejny etap potrzebujemy około 20 tysięcy litrów płynu. Można go kupić w tabletkach, co zdecydowanie ułatwia wysyłkę kurierską. Wszystko będziemy zbierać w naszym magazynie w Centrum Aktywności Proobronnej im. Aleksandra Szczygło w Warszawie – mówi Marcin Korowaj.

Cenna inicjatywa

Proobronni zapewniają, że będą pomagać tak długo jak będzie potrzeba. – Bardzo mnie cieszą kolejne ochotnicze akcje członków organizacji. Nie zapominajmy, że wszystko co robią, robią dobrowolnie, z chęci pomocy swoim małym ojczyznom – mówi gen. bryg Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” w MON.

Za zaangażowanie w akcję podziękował wolontariuszom również minister Mariusz Błaszczak. „Ponad 300 osób z organizacji proobronnych pomaga w odkażaniu miejsc publicznych w 16 województwach. Dziękuję za wsparcie w walce z koronawirusem” – napisał szef MON na Twiterze.

Do akcji można się zgłaszać wysyłając email na adres legiaakademicka@gmail.com

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. Combat Alert

dodaj komentarz

komentarze

~jakis jest
1587487560
czym to sie psika/dmucha?
99-C5-97-9E

Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
 
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Krotony w akcji
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Na rozgrzewkę – zapasy
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Kutno w sieci LogHubs
Mjr Tarnawski skończył 100 lat!
Symulator na szerokie wody
Kuźnie oficerskich kadr
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Na straży niebieskiej linii
„Do tego dzieła potrzeba wszystkich sił i wszystkich serc”
Klub Złotej Rybki – uratowani z wody
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Więcej cywilów z szansą na kaprala
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Pandemię pokonamy szczepieniami
Wojsko – plan na życie
Laserowa artyleria US Army
Symulator Orlika w Dęblinie
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Ferie z gwiazdami sportu
We Never Stop
WBH upublicznia swoje archiwa
Kierunek: Litwa
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Żołnierze testują nauczycieli
Komandosi znad Garigliano
Co musi umieć kierowca czołgu
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Malutka na poligonie
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Leopardy 2PL ćwiczą na poligonie
Międzynarodowy Elbląg
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Komisje sejmowe o umowie z USA
Drewniany koń, czyli skok ku wolności
Żołnierze na froncie walk z COVID-19
155 mm dla US Army
Pseudonim Żmudzin, Polak-rewolucjonista
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Dama odeszła do historii
Żydzi od Andersa
Agenci wywiadu na bobslejach
Buzdygany dla najlepszych
Daglezje na większe przeprawy
Większość złotych medali dla żołnierzy-pływaków
Jakie zmiany w mundurówce?
Ukraiński kurs na Zachód
Płk prof. Rękas – Działa, a nie marzy
Pustynna burza wokół Husajna
Obrady ministrów obrony NATO
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Jest Warszawa
Armia Fight Night znów w akcji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO