moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polowa akademia Fundacji „Combat Alert”

W starej szkole niedaleko Orzysza powstał pierwszy w Polsce ośrodek szkoleniowy organizacji proobronnych. Będą się w nim szkolić także uczniowie klas mundurowych certyfikowanych przez MON. Uroczystemu otwarciu tej placówki towarzyszyły największe manewry proobronne „Combat Alert napędzany przez Specna Arms”. Wzięło w nich udział półtora tysiąca osób.

Rok temu Rada Gminy w Orzyszu przekazała Fundacji na rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert” budynek po starej szkole. Wyremontowali go członkowie organizacji proobronnych. Pracowali pod fachowym okiem majstrów. – Był to remont siłami społecznymi. Zbieraliśmy nie pieniądze, lecz ręce do pracy – mówi Marcin Korowaj, prezes Fundacji „Combat Alert”.

Budynek ma 500 m kw., kilka sal dydaktycznych oraz zaplecze socjalne. Jednorazowo można tu skoszarować 40 osób. W skład kompleksu szkoleniowego wchodzi także okoliczny las o powierzchni ponad sto hektarów. – Ośrodek będzie służył szkołom mundurowym, organizacjom paramilitarnym i proobronnym jako miejsce spotkań i konferencji – mówi Marcin Korowaj. Będzie to także miejsce szkoleń przyszłych rezerw sił zbrojnych, w tym wojsk obrony terytorialnej. Uroczyste otwarcie ośrodka zostało połączone z wmurowaniem kamienia węgielnego pod budowę strzelnicy podziemnej, która będzie jednocześnie schronem. – Od trzech lat współpracujemy z „Combat Alert”, szkolimy członków organizacji proobronnych, a także uczniów klas mundurowych certyfikowanych przez MON – mówi gen. bryg. Jarosław Gromadziński, dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

REKLAMA

Takie dwudniowe szkolenie żołnierze i instruktorzy 15 Brygady przeprowadzili także dla uczestników manewrów „Combat Alert”. – W tym roku w programie była m.in. walka w bliskim kontakcie, pierwsza pomoc, organizacja zasadzek, zwalczanie czołgów, pomoc medyczna na polu walki, obsługa broni, zwalczanie środków napadu powietrznego, czyli śmigłowców – wylicza gen. Gromadziński. Jak podkreśla, zajęcia te pokazują członkom organizacji proobronnych, na czym polega wojsko. Mogli się oni także zapoznać ze sprzętem wojskowym, jaki wystawiła 15 Brygada.

Na zakończenie szkolenia odbyła się 10. edycja największych w Polsce manewrów poligonowych organizacji proobronnych „Combat Alert”. W 24-godzinnych ćwiczeniach wzięło udział blisko 1500 osób. Zostali oni podzieleni na dwie grupy – Niebieskich i Czerwonych. Jedna grupa atakowała, a druga się broniła. Uczestnicy musieli m.in. odnaleźć w lesie oraz utrzymać kilka punktów terenowych, a były nimi bunkry i okopy. W jednym z epizodów tej rozgrywki wzięły także udział czołgi i bojowe wozy piechoty należące do 15 Brygady. – Każda grupa wysyłała na teren przeciwnika oddziały dywersyjne. Szliśmy nocą przez las bez latarek i wpadliśmy w zasadzkę przygotowaną przez partyzantów – opowiada Mariusz Sybilski, prezes organizacji proobronnej FIA („Wierni w Gotowości pod Bronią”), który podczas manewrów był dowódcą drużyny Czerwonych. Tegoroczne manewry wygrali Czerwoni.

Działalność fundacji „Combat Alert” i powstałego koło Orzysza ośrodka wspiera Ministerstwo Obrony Narodowej. Pierwsze szkolenia zaplanowano na wrzesień. Wezmą w nich udział uczniowie certyfikowanych klas mundurowych z Warmii i Mazur oraz województwa podlaskiego. Podczas wrześniowych weekendów instruktorzy „Combat Alert” przeszkolą łącznie około 400 osób.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: arch. Combat Alert

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w dodatkach służbowych
„Sophia”: powrót do domu
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
Cios w domu wroga
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
Strzały z Procy
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
The United States of America Have It Their Way
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
MMA w Sokołowie Podlaskim
Prawda o 17 września jest częścią naszej historii
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
Mieliśmy oko nad Irakiem
Gwardziści z USA w Krzesinach
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Szkoła Orląt będzie Akademią
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
Terytorialsi w urzędach
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Dragoni ruszyli do boju
Pobiegną dla „Czarnego”
Mastery wylądowały w Krzesinach
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Abramsy i Bradleye w Polsce
Sopka do liftingu
Trzeci wróg
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Cyfrowa brygada testuje nowe rozwiązania
Pretorianin
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Ekstremalny bieg na poligonie jednostki specjalnej
Sokoły pola walki
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Prezydent Duda w Białym Domu
Zmiany w ustawie o weteranach
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Cisi bohaterowie
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
Zmiany w zarządzie PGZ
Rząd za kluczowymi zmianami
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
„Projekt Wojownik” we Wrocławiu

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO