moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polowa akademia Fundacji „Combat Alert”

W starej szkole niedaleko Orzysza powstał pierwszy w Polsce ośrodek szkoleniowy organizacji proobronnych. Będą się w nim szkolić także uczniowie klas mundurowych certyfikowanych przez MON. Uroczystemu otwarciu tej placówki towarzyszyły największe manewry proobronne „Combat Alert napędzany przez Specna Arms”. Wzięło w nich udział półtora tysiąca osób.

Rok temu Rada Gminy w Orzyszu przekazała Fundacji na rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert” budynek po starej szkole. Wyremontowali go członkowie organizacji proobronnych. Pracowali pod fachowym okiem majstrów. – Był to remont siłami społecznymi. Zbieraliśmy nie pieniądze, lecz ręce do pracy – mówi Marcin Korowaj, prezes Fundacji „Combat Alert”.

Budynek ma 500 m kw., kilka sal dydaktycznych oraz zaplecze socjalne. Jednorazowo można tu skoszarować 40 osób. W skład kompleksu szkoleniowego wchodzi także okoliczny las o powierzchni ponad sto hektarów. – Ośrodek będzie służył szkołom mundurowym, organizacjom paramilitarnym i proobronnym jako miejsce spotkań i konferencji – mówi Marcin Korowaj. Będzie to także miejsce szkoleń przyszłych rezerw sił zbrojnych, w tym wojsk obrony terytorialnej. Uroczyste otwarcie ośrodka zostało połączone z wmurowaniem kamienia węgielnego pod budowę strzelnicy podziemnej, która będzie jednocześnie schronem. – Od trzech lat współpracujemy z „Combat Alert”, szkolimy członków organizacji proobronnych, a także uczniów klas mundurowych certyfikowanych przez MON – mówi gen. bryg. Jarosław Gromadziński, dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

REKLAMA

Takie dwudniowe szkolenie żołnierze i instruktorzy 15 Brygady przeprowadzili także dla uczestników manewrów „Combat Alert”. – W tym roku w programie była m.in. walka w bliskim kontakcie, pierwsza pomoc, organizacja zasadzek, zwalczanie czołgów, pomoc medyczna na polu walki, obsługa broni, zwalczanie środków napadu powietrznego, czyli śmigłowców – wylicza gen. Gromadziński. Jak podkreśla, zajęcia te pokazują członkom organizacji proobronnych, na czym polega wojsko. Mogli się oni także zapoznać ze sprzętem wojskowym, jaki wystawiła 15 Brygada.

Na zakończenie szkolenia odbyła się 10. edycja największych w Polsce manewrów poligonowych organizacji proobronnych „Combat Alert”. W 24-godzinnych ćwiczeniach wzięło udział blisko 1500 osób. Zostali oni podzieleni na dwie grupy – Niebieskich i Czerwonych. Jedna grupa atakowała, a druga się broniła. Uczestnicy musieli m.in. odnaleźć w lesie oraz utrzymać kilka punktów terenowych, a były nimi bunkry i okopy. W jednym z epizodów tej rozgrywki wzięły także udział czołgi i bojowe wozy piechoty należące do 15 Brygady. – Każda grupa wysyłała na teren przeciwnika oddziały dywersyjne. Szliśmy nocą przez las bez latarek i wpadliśmy w zasadzkę przygotowaną przez partyzantów – opowiada Mariusz Sybilski, prezes organizacji proobronnej FIA („Wierni w Gotowości pod Bronią”), który podczas manewrów był dowódcą drużyny Czerwonych. Tegoroczne manewry wygrali Czerwoni.

Działalność fundacji „Combat Alert” i powstałego koło Orzysza ośrodka wspiera Ministerstwo Obrony Narodowej. Pierwsze szkolenia zaplanowano na wrzesień. Wezmą w nich udział uczniowie certyfikowanych klas mundurowych z Warmii i Mazur oraz województwa podlaskiego. Podczas wrześniowych weekendów instruktorzy „Combat Alert” przeszkolą łącznie około 400 osób.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: arch. Combat Alert

dodaj komentarz

komentarze


34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Groty na rynku cywilnym
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
„Kormoran” opuścił Bałtyk
75 lat temu powstał 2 Korpus Polski
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Homar od nowa
Ankona – samodzielna operacja 2 Korpusu
Pożegnanie pilota MiG-a-29
Sojusz jak wspólna pięść
Terytorialsi w urzędach
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Z Danii po „Orła”
MON na lato dla dzieci żołnierzy
„Kościuszko” na oceanie
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
WOT: zacieśniamy współpracę z Estonią
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Płonący tor przeszkód
Koszykarskie zgrupowanie
Wojskowi lotnicy będą świętować w Dęblinie
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Motywacja przez sport
Francja inwestuje w obronność
Spadochroniarze skakali po medale
Powietrzny pokaz Orlików i Harvardów
Znamy patronów 2019 roku
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Cel – wybrać najlepszych
Bohaterowie wciąż inspirują! Finał konkursu literackiego „Polski Zbrojnej”
Armia zyskała 323 nowych oficerów
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
Sukces Trumpa czy Kima?
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Unitarka terytorialsów
Serbskie Homary i Kryle
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Eastern Flank Pillar
Pomnik nagrobny „Gryfa” odsłonięty
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Polak znaczy skazaniec
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
Polscy bohaterowie Ankony
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
Cel: bezpieczne lotnisko
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Inwestycje w Pionki
Szkoła Orląt będzie Akademią
Strzał ze śmigłowca
Polityka fałszywego uśmiechu
Kotwica Polski Walczącej dla WOT

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO