moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska świętuje powrót nad Bałtyk

Tego dnia oceany i morza całego świata otworzyły się dla polskiej bandery. Dzięki temu możliwe stało się rozwijanie młodego państwa – podkreślał dziś w Pucku prezydent Andrzej Duda. W tamtejszym porcie rybackim zorganizowane zostały uroczystości upamiętniające setną rocznicę powrotu Polski nad Bałtyk.

10 lutego 1920 roku gen. Józef Haller dokonał w puckim porcie symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Akt ten stanowił finał toczonych przez długie miesiące dyplomatycznych zabiegów, które miały zapewnić młodemu państwu dostęp do morza. Sam Haller stanął na czele Frontu Pomorskiego. Miał on w pokojowy sposób przejąć od Niemców ziemie przypisane Rzeczpospolitej na mocy traktatu wersalskiego.

Dziś, równo sto lat po tamtym wydarzeniu, w Pucku odbyła się uroczystość upamiętniająca zaślubiny. Wzięli w niej udział prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy. W czasie, gdy świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości, podobnych mamy zaledwie kilka – podkreślał prezydent. Zaślubiny z Bałtykiem zestawił on z powstaniem wielkopolskim, pierwszym powstaniem śląskim i włączeniem w granice Rzeczpospolitej Górnego Śląska oraz wojną polsko-bolszewicką. – Ale 10 lutego 1920 roku jest dla odbudowy państwa polskiego w znaczeniu gospodarczym najważniejszy – przekonywał Duda. – Tego dnia oceany i morza całego świata otworzyły się przed polskimi marynarzami i biało-czerwoną banderą. Dzięki temu możliwe stało się rozwijanie naszej gospodarki – mówił. Według niego wyjście Rzeczpospolitej nad Bałtyk nie byłoby jednak możliwe bez Kaszubów. – Przetrwali na tej ziemi z głębokim poczuciem odrębności, polskości, wierności Rzeczpospolitej – podkreślał Duda. – Szczęść wam Boże, Kaszubi – dodał.

REKLAMA

Uroczystości związane z upamiętnieniem powrotu nad Bałtyk rozpoczęły się na Pomorzu już w weekend. Wówczas to w trasę wyruszył zabytkowy pociąg z aktorem, który wcielił się w rolę gen. Hallera. Skład zatrzymał się w Gdańsku, gdzie marszałek województwa i prezydent miasta wręczyli generałowi symboliczne pierścienie. Dziś rano, przy wtórze wiwatów zgromadzonych na peronie mieszkańców, pociąg wjechał na pucki dworzec.

Główne obchody rozpoczęły się o 10. na placu przed kościołem św. Apostołów Piotra i Pawła. Andrzej Duda odsłonił tam tablicę poświęconą setnej rocznicy powrotu Pomorza do Polski. Kwadrans później nieopodal puckiego rynku prezydent złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą Kaszubów, którzy we wrześniu 1939 roku zostali pomordowani w lasach piaśnickich. Z kolei na rynku Duda wziął udział w odsłonięciu tablicy ku czci Antoniego Miotka, kaszubskiego działacza niepodległościowego, jednego z organizatorów uroczystości zaślubin.

W kościele św. Apostołów Piotra i Pawła uroczystą mszę odprawił metropolita gdański bp Sławoj Leszek Głódź. Po niej goście przeszli do puckiego portu. Tam odnowiony został akt zaślubin Polski z morzem, prezydent zaś parafował zobowiązanie dla przyszłych pokoleń. – Powrót nad Bałtyk ciągle stanowi dla nas zobowiązanie, by dbać o polską rację stanu. Trzymajmy się morza! – apelował Andrzej Królikowski, prezes Ligi Morskiej i Rzecznej. Podpisane przez prezydenta Dudę przesłanie dla przyszłych pokoleń, akt zaślubin, a także dokumenty związane z uroczystością trafiły do kapsuły czasu, która została zakopana w pobliżu słupka upamiętniającego uroczystość sprzed stu lat.

Po uroczystościach w Pucku prezydent pojechał na spotkania z mieszkańcami Władysławowa i Wejherowa. Wieczorem w drugim z tych miast weźmie udział w okolicznościowym koncercie z udziałem m.in. Stanisława Soyki, Renaty Przemyk, Elbląskiej Orkiestry Kameralnej i Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/ KPRP, st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Sukcesy sportowców w mundurach
 
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Poprad w kolejnej jednostce
Defense Without Politics
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Sześć dekad pod wirnikiem
PKW Orlik na półmetku
Ochotnik do Polski
Wojskowi medycy w gotowości
Dwa oblicza agenta wywiadu
Saperzy w walce z Covid-19
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
„Gwiezdne wojny” Reagana
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Rekrutacyjna cyberinfolinia
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Nowy wiceminister w MON
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Certyfikacja na „Tarczowni”
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Obradowała Rada Gabinetowa
Rakiety w celu
Terytorialsi nie stracą dodatku
Nowa misja polskich żołnierzy
Iran uderza w USA
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Arsenał Iranu
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Medycy WOT kontra COVID-19
PGZ pomaga w walce z epidemią
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Trzy cele na ścieżce
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Bądź jak żołnierze – oddaj krew!
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Granice pod kontrolą podhalańczyków
Policja i wojsko kontra COVID-19
USA nie zacznie wojny z Iranem
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Następca RPG-7
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Edukacja na platformie
Bomby w Odrze
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Logistycy transportują środki ochronne

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO