moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Senacie o zasługach gen. Hallera dla polskiej niepodległości

Generał Józef Haller był jednym z głównych konstruktorów odzyskania przez Polskę niepodległości i jej odrodzonej armii, miał też udział w kształtowaniu polskich granic – mówili uczestnicy zorganizowanej w Senacie konferencji naukowej poświęconej generałowi. Podkreślano też, że oficer był jednym z najwybitniejszych polskich dowódców.

– Generał Józef Haller wpisuje się w polską historię, w odzyskanie naszej niepodległości i jej utrwalenie, m.in. podczas wojny polsko-bolszewickiej – mówił senator Jan Żaryn, historyk i organizator konferencji naukowej poświęconej gen. Hallerowi. Dwudniowe obrady rozpoczęły się w gmachu Senatu RP i będą kontynuowane na warszawskim Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który jest współorganizatorem konferencji.

Wspólna historia

REKLAMA

– Polscy żołnierze byli współtwórcami naszej niepodległości i bronili jej, dlatego w II Rzeczpospolitej armia cieszyła się ogromnym szacunkiem, a jej elitą byli oficerowie, wśród których wyróżniał się gen. Haller, znakomity dowódca, społecznik i patriota – podkreślał ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW.

Z kolei senator Janina Sagatowska, przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, zaznaczyła, że generał służył Rzeczpospolitej, walczył o jej istnienie i rozwój, a dobro ojczyzny było dla niego najwyższym prawem.

Jarosław Rusiecki, przewodniczący senackiej Komisji Obrony Narodowej, przypomniał natomiast, że decyzją Senatu 2017 jest rokiem generała Hallera. Obchody organizowane są wspólnie z władzami Francji. Mówił o tym Pierre Lévy, ambasador Francji w Warszawie. Jak zapowiedział, 8 czerwca na ogrodzeniu ambasady zostanie otwarta wystawa poświęcona generałowi, a jesienią w Warszawie planowane jest seminarium naukowe dotyczące działań armii Hallera na frontach I wojny. – Chcemy pamiętać, że gen. Haller i jego armia to elementy naszej wspólnej historii – zaznaczył ambasador.

Obrońca ojczyzny

Podczas obrad prof. Krzysztof Tarka z Uniwersytetu Opolskiego przedstawił biografię generała. Przypomniał, że urodził się on 13 sierpnia 1873 roku pod Krakowem i po studiach na Wojskowej Akademii Technicznej w Wiedniu służył w austriackiej armii. Po 15 latach wystąpił z niej i działał w polskim Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”. W czasie I wojny światowej dowodził m.in. Legionem Wschodnim, 2 Brygadą Legionów Polskich oraz 5 Dywizją Strzelców Polskich.

Armia polska we Francji - objęcie dowództwa przez generała Józefa Hallera. Maurycy Zamoyski (piąty z prawej) mianuje Józefa Hallera (trzeci z lewej) naczelnym wodzem.

W październiku 1918 roku generał objął we Francji dowództwo nad formującą się ochotniczą Armią Polską, od kolorów mundurów nazwaną Błękitną. Na jej czele w 1919 roku wrócił do Polski. W kraju gen. Haller został dowódcą Frontu Pomorskiego odpowiedzialnego za przejęcie Pomorza od wojsk niemieckich. 10 lutego w Pucku generał dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. – Z dwóch obrączek jedną wrzucił do morza, drugą nosił na palcu do śmierci – mówił prof. Tarka.

Podczas wojny polsko-bolszewickiej gen. Haller został Generalnym Inspektorem Armii Ochotniczej, a w trakcie Bitwy Warszawskiej dowodził wojskami broniącymi przedpola stolicy. W odrodzonej Polsce Józef Haller pełnił funkcję m.in. Generalnego Inspektora Artylerii. W 1926 roku po skrytykowaniu przewrotu majowego został przeniesiony w stan spoczynku. Działał społecznie, był m.in. prezesem Stronnictwa Pracy.

Po wybuchu II wojny generał przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie objął funkcję ministra oświaty w Rządzie na Uchodźstwie. Zmarł 4 czerwca 1960 roku w Londynie. 33 lata później jego prochy spoczęły w kościele garnizonowym w Krakowie. – Generał był jednym z najwybitniejszych i najbardziej znanych polskich dowódców – podsumował prof. Tarka.

Dwóch generałów

Z kolei senator Piotr Andrzejewski oraz prof. Maria Dzielska, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego i stryjeczna praprawnuczka gen. Hallera, swoje wystąpienia poświęcili rodzinie Hallerów. Przypomnieli, że dała ona Polsce dwóch wybitnych generałów. – Oprócz gen. Józefa Hallera w polskiej armii służył jego stryjeczny brat gen. Stanisław Haller – mówiła prof. Dzielska. Podczas wojny polsko-bolszewickiej generał dowodził 13 Dywizją Piechoty i 6 Armią we Lwowie. W 1939 roku został aresztowany przez Sowietów i zamordowany 6 kwietnia 1940 roku w Charkowie.

Obradujący wysłuchali także archiwalnego nagrania Radia Wolna Europa z lat 50. XX wieku, w którym gen. Haller wspominał tworzenie Błękitnej Armii oraz uroczystość zaślubin Polski z morzem.

Drugi dzień obrad, który zaplanowano na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ma być poświęcony m.in. działalności społecznej gen. Hallera.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe

dodaj komentarz

komentarze


Podchorążowie za sterami Bielików
 
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Online z mistrzami sportu
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Rubiny w walce z epidemią
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Amerykanie odmładzają F-16
Poszukiwania Magneto
Nowy wiceminister w MON
Pilot F-16 oślepiony laserem
Nowa strategia z podpisem prezydenta
NATO walczy z koronawirusem
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Army of Medics
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Sukcesy sportowców w mundurach
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Na zakupy do sklepu AMW
Woda z Odry zdatna do picia
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Na misjach święta inne niż zwykle
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Partyzanci rozgromili ubeków
Widzieć i nie być widzianym
Polskie porty bardziej otwarte
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Co z tegorocznym MSPO?
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Obradowała Rada Gabinetowa
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Specjalsi świętują
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
F-16 kończą misję w Estonii
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wojsko przeciw wirusowi
Patrioty z polskimi przyczepami
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Pracowity tydzień flotylli
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach
Armia medyków
Gotowi na „Defendera”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
MBDA w walce o „Narew”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO