moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze w drodze na misję w Libanie

Na misję ONZ w Libanie wyjedzie kontyngent złożony przede wszystkim z żołnierzy 3 Batalionu Zmotoryzowanego ze Stargardu, który wchodzi w skład 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina. Sprzęt, który będzie im służył na misji został już załadowany na statek w szczecińskim porcie. Wieczorem ruszy w trzytygodniowy rejs.

Sprzęt, z którego korzystać będą żołnierze PKW Liban w nocy z niedzieli na poniedziałek wyjechał ze Stargardu do portu w Szczecinie. To w sumie około 70 jednostek. Wśród nich przede wszystkim kołowe transportery opancerzone Rosomak w różnych wersjach: bojowej z wieżą Hitfist, wozów ewakuacji medycznej i wozów dowodzenia. W sumie 13 pojazdów. Na statek załadowano także pięć pojazdów humvee oraz 15 pojazdów zabezpieczenia na podwoziach ciężarówek. Do tego kilkadziesiąt kontenerów. Cały sprzęt został wcześniej przygotowany do transportu i misji w Libanie, przede wszystkim pomalowany na biało z wyraźnym oznakowaniem „UN”. – Oprócz malowania pojazdy zostały także przygotowane technicznie, doposażone m.in. w sprzęt łączności i ochrony – mówi ppłk Piotr Walatek, rzecznik Dowództwa Operacyjnego. – Pozostałe pojazdy, nieopancerzone osobowo-terenowe zostały już zakontraktowane przez ONZ na miejscu. W kilkudziesięciu kontenerach, które zostały załadowane na statek znalazły się m.in. żywność, sprzęt logistyczny i łączności.

Ładowanie kontyngentu na Nabrzeżu Czeskim trwało wiele godzin. Pierwsze wozy zaczęły być transportowane specjalnymi dźwigami na statek po północy z niedzieli na poniedziałek, ale załadunek trwał jeszcze w ciągu dnia. Statek – wyczarterowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych kontenerowiec „Treville” – wyjdzie dzisiaj wieczorem z portu w Szczecinie i obierze kurs na Libanu. – Podróż sprzętu potrwa teraz prawie trzy tygodnie – mówi por. Błażej Łukaszewski, rzecznik 12 Brygady Zmechanizowanej. Portem docelowym jest Bejrut. Stamtąd, już na kołach, pojazdy i kontenery wyruszą do docelowej bazy Camp Shamrock, która znajduje się na tzw. „blue line”, nieformalnej strefie rozgraniczającej Izrael i Liban.

Shamrock to baza zajmowana przez wojsko irlandzkie i węgierskie. Polskie wojsko będzie służyło na misji UNIFIL w ramach irlandzkiego kontyngentu i pod tamtejszym dowództwem. Dowódcą polskich żołnierzy jest ppłk. Paweł Bednarz, dowódca 3 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej w Stargardzie, który ma za sobą już misje poza granicami kraju. – Większość z nich była przynajmniej na jednej misji – mówi por. Błażej Łukaszewski.


Film: 12 BZ

Ich zadaniem będzie monitorowanie sytuacji na pograniczu libańsko-izraelskim. To sporny teren, gdzie wybuchają konflikty między ludnością libańską i izraelską. Polscy żołnierze będą patrolowali miasteczka i wioski, sygnalizując obecność wojsk ONZ, chronić ludność cywilną oraz zapobiegać przemytowi broni czy materiałów wybuchowych.

Zadanie nie jest łatwe, bo pograniczne izraelsko-libańskie jest niespokojne od lat. Sytuację dodatkowo zaogniają działania grup bojowników ISIS. Służba w kontyngencie trwać będzie pół roku. Kolejną zmianę w misji ONZ w Libanie przygotowuje także 12 Brygada Zmechanizowana ze Szczecina. Polski kontyngent liczy ok. 200 żołnierzy.

Oficjalne pożegnanie polskiego kontyngentu zaplanowano na 6 listopada w Szczecinie. Żołnierze wylecą samolotem do Libanu z lotniska w podszczecińskim Goleniowie 10 listopada.

Polscy żołnierze pełnili już w przeszłości misję pokojową ONZ w Libanie – od 1992 przez 17 lat (kontyngent liczył wówczas ok. 500 żołnierzy). W 2009 roku, ze względu na duże zaangażowanie w operacje NATO w Afganistanie i Iraku, polski rząd zdecydował o wycofaniu żołnierzy z misji pod egidą ONZ, w tym także ze wzgórz Golan i Libanu.

W ubiegłym roku prezydent Andrzej Duda poinformował na sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, że nasz kraj znów zaangażuje się w misję w Libanie.

Marcin Górka

autor zdjęć: kpt. Błażej Łukaszewski

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Początek wielkiej historii
Debata o bezpieczeństwie
Zbrodnia bez kary
Widok z kosmosu
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
NATO i USA o Iranie
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Apache w polskich rękach
Morska ścieżka kariery
Adaptacja i realizm
Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Trening w tunelu aerodynamicznym
Nie tylko błękitne berety
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Fińska armia luzuje rygory
Rezerwa na nowo
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Zanim pojadą na wojnę
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Psiakrew, harmata!
F-16 na straży
Strzelecki sprawdzian u mińskich żandarmów
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Syndrom Karbali
Gen. broni Piotr Błazeusz na nowym stanowisku
Krew, która łączy
Kosmiczne bezpieczeństwo
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Morski lis na polowaniu
Śmiercionośna Jarzębina
Studia dla żandarmów
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Rosomaki na lądzie i morzu
Wojskowe roboty prosto z Polski
Zabójczy team nad Anglią
Przyszłość polskich Czarnych Panter
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
W hołdzie ofiarom NKWD
Pierwszy dom dla Husarzy gotowy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Polski sukces w Duńskim Marszu
Zbrodnia i kłamstwo
Pasja i fart
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Wypadek w PKW UNIFIL
Grzmoty zamiast Goździków
Our Only One
Szkoła w mundurze
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Zginęli, bo pełnili służbę dla Polski
Marynarz w koreańskim tyglu
Pytania o „chińczyki” w jednostkach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO