moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
40 lat misji UNIFIL

To była trudna misja. Przez 17 lat nieśliśmy pomoc medyczną żołnierzom ONZ i miejscowej ludności. Usuwaliśmy także miny, budowaliśmy drogi i zabezpieczaliśmy logistycznie całą misję UNIFIL – mówi płk rez. Ryszard Keller, prezes bydgoskiego koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, które zorganizowało konferencję naukową poświęconą libańskiej misji ONZ.

W marcu 1978 roku, w odpowiedzi na ataki terrorystyczne ze strony sił Organizacji Wyzwolenia Palestyny, Izrael zdecydował się najechać Liban. Celem operacji było zniszczenie baz arabskich bojowników i zapewnienie bezpieczeństwa na pograniczu obu państw. Okupacja południowego Libanu spotkała się z negatywną reakcją społeczności międzynarodowej, która zażądała od Izraela wycofania wojsk. Decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych w miejsce konfliktu wysłane zostały oddziały „Błękitnych Hełmów”, które miały pilnować przestrzegania zawieszenia broni i ewakuacji sił izraelskich. W ten sposób rozpoczęła się najdłuższa w historii misja ONZ, która trwa do dzisiaj.

UNIFIL – czyli Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ w Libanie (United Nations Interim Force in Lebanon) zostały utworzone 19 marca 1978 roku na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 425 i 426. Polska przez długi czas nie brała w niej udziału. Dopiero w 1992 roku, na prośbę sekretarza generalnego ONZ skierowaną do polskiego rządu, zapadła decyzja o wysłaniu na Bliski Wschód stuosobowej kompanii medycznej (szpital polowy) w miejsce wycofujących się wojskowych lekarzy z Norwegii i Szwecji.

REKLAMA

– Zadań nam na pewno nie brakowało, bo pomocy wymagali zarówno poszkodowani żołnierze ONZ, jak i miejscowa ludność narażona na wybuchy min i niewypałów. Nasi medycy swój prawdziwy bojowy chrzest przeszli w 1993 roku, rok po rozpoczęciu misji, kiedy to Izrael przeprowadził ataki rakietowe na południe Libanu. Było bardzo dużo ofiar – wspominał płk rez. Ryszard Keller, prezes bydgoskiego koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Po dwóch latach działania wojskowych medyków, delegowanych przede wszystkim z Pomorskiego Okręgu Wojskowego, któremu powierzono organizację kontyngentów, ONZ ponownie zwróciło się do polskiego rządu o pomoc. – Tym razem poproszono nas, abyśmy zastąpili szwedzkich żołnierzy. Nie tylko kompanię saperów, zajmujących się rozminowaniem i odbudową, ale również ich batalion logistyczny. To było spore wyzwanie, ponieważ kilkukrotnie podniosło liczebność całego PKW UNIFIL. Nasz batalion składał się bowiem z kompanii transportowej, zaopatrzenia i dowodzenia, i odpowiadał za przewóz ludzi, sprzętu i towarów dla całej misji ONZ – mówił dr Rafał Piotr Depczyński z Uniwersytetu Gdańskiego, który specjalizuje się w tematyce UNIFIL-u. Jego praca doktorska nosiła tytuł „Siły pokojowe ONZ wobec współczesnych konfliktów zbrojnych. Liban – studium jednego przypadku”.

Gen. bryg. rez. Stanisław Woźniak, który dowodził siłami UNIFIL-u w latach 1995–1997, pełniąc jednocześnie funkcję zastępcy sekretarza generalnego ONZ, podkreślał wysiłek Wojska Polskiego. W czasie 17 lat trwania misji (w 2009 roku Polska zakończyła swój udział w międzynarodowej operacji) wzięło w niej udział 11 tys. wojskowych. Siedmiu z nich zginęło. Ofiara ta, apelował generał, nie może zostać zapomniana, szczególnie przez ludzi w mundurach. – Naszym moralnym obowiązkiem jako weteranów, którzy byli naocznymi świadkami okropności współczesnych wojen, jest aktywne wspieranie pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego – podkreślał.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Aleksander Rawski, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Pielęgniarka spod Monte Cassino
„Snipy” to oczy...
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
ORP „Drużno” po nowemu
Antoś, symbol Lwowa
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
Cybernetyczna foka lustruje dno
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Klątwa czarnego złota
Technologiczne inwestycje HSW
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Playing the World
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Cel – bezpieczna Europa
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Album na urodziny „Łuka”
Powrót lekkich czołgów w US Army
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Granice są po to, by je przekraczać
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
„Sophia” do końca marca
Polskie święta na misjach
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Bal na rzecz weteranów
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Morze niezgody
Curse of the Black Gold
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Widzimy się na macie
See You On The Mat
Węzły dla wojska
Polscy generałowie w strukturach NATO
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
W Brukseli o bezpieczeństwie
Poszukiwana Harpia
Czarter samolotów dla VIP-ów
Zrobiłem to, co do mnie należało
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Proobronna „Anakonda”
Pilot z precyzją chirurga
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Trwa żałoba narodowa
Panie bez taryfy ulgowej
13 Desperadoes
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Testament geopolityczny prezydenta
Centrum w zawieszeniu
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Lekcja zimowego przetrwania
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Więcej pieniędzy dla kombatantów

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO