moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko na szczycie zdało egzamin

Kilka tysięcy żołnierzy w całej Polsce pracowało nad przygotowaniem i bezpiecznym przebiegiem szczytu NATO w Warszawie. Jak podkreślali dziś oficerowie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, to że nie było ich widać, to znak, że dobrze wykonali swoje zadania i impreza odbyła się bez zakłóceń.


– Wiem, że minęło bardzo mało czasu, od momentu gdy ostatni żołnierz zaangażowany w organizację szczytu NATO dotarł do macierzystej jednostki, ale wnioski z realizacji tego zadania musimy zebrać już teraz. Wykorzystamy je bowiem w kolejnej dużej imprezie, czyli podczas Światowych Dni Młodzieży – mówił gen. dyw. Jan Śliwka, zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. W Dowództwie Generalnym odbyła się dziś odprawa podsumowująca organizację spotkania przywódców Sojuszu, które odbyło się w Warszawie 8 i 9 lipca. Przez ostatnich kilka miesięcy gen. Śliwka kierował Grupą Koordynacyjną DG RSZ ds. zabezpieczenia wydarzenia.

Zdaniem uczestników odprawy, dzięki zaangażowaniu kilku tysięcy żołnierzy i pracowników wojska oraz dobrej koordynacji działań udało się wykonać wszystkie zadania w dziedzinie transportu (lądowego i lotniczego), obrony powietrznej oraz reagowania kryzysowego. Dobrze oceniono też organizację wojskowych pikników „Razem z NATO”, które odbyły się w 16 miastach Polski.

Głównym zadaniem wojska było logistyczne zabezpieczenie spotkania przywódców Sojuszu. Na potrzeby gości szczytu Dowództwo Generalne przeznaczyło ponad 170 różnego rodzaju samochodów, a kolejnych 400 wynajęto. W sumie zorganizowano ponad 2600 konwojów, które pokonały łącznie około 140 tys. kilometrów. Co warte podkreślenia, nie doszło w tym czasie do żadnych tzw. zdarzeń drogowych, które mogłyby stanowić zagrożenie dla przewożonych osób i ładunków. Do zarządzania transportem wojsko wykorzystało komputerowy system „Konwój”. Dzięki niemu logistycy mieli dokładne informacje o aktualnym położeniu każdego pojazdu i mogli na bieżąco reagować na sytuację na drogach.

Duża odpowiedzialność spoczywała także na służbach lotniczych. W związku ze szczytem na czterech lotniskach – Warszawa-Okęcie, Modlin, Powidz i Łódź – wykonano 250 startów i lądowań. Jednocześnie porty lotnicze sprawnie obsługiwały codzienny ruch lotniczy. Dodatkowo, w piątek 8 lipca, odbyła się w Warszawie defilada powietrzna. Wzięło w niej udział 31 samolotów z ośmiu państw.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo szczytu, wokół Warszawy wydzielono 100-kilometrową strefę zakazu lotów. Do jej patrolowania skierowano dodatkowe siły: samoloty MiG-29, F-16 oraz śmigłowce W-3PL, W-3W i SW-4. Dowództwo Generalne współpracowało w tym obszarze z partnerami z Norwegii i Izraela. Na czas szczytu NATO obronę powietrzną stolicy wzmocnił zestaw rakietowy ziemia–powietrze NASAMS II, będący w wyposażeniu norweskiej armii. Do ochrony Warszawy zaangażowano również Hermesa, izraelski bezzałogowiec klasy MALE (średniego pułapu i długiego trwania lotu). Dron stacjonował w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim i był wykorzystywany do prowadzenia rozpoznania z powietrza w trakcie obrad przywódców Sojuszu.

Wojsko wsparło także krajowy system reagowania kryzysowego. Na jego potrzeby wydzielono pojazdy i śmigłowce wojsk specjalnych, 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. W gotowości były także partole rozminowania oraz pododdziały do walki z bronią masowego rażenia.

Dużym przedsięwzięciem była także organizacja wojskowych pikników „Razem z NATO”. W całej Polsce pracowało przy nich ponad 1000 żołnierzy i pracowników wojska. Goście pikników mogli zobaczyć przeszło 360 wojskowych pojazdów (m.in. kilkadziesiąt czołgów i transporterów opancerzonych, okręty ORP „Grom” i ORP „Sęp”, śmigłowce Mi-24 i Mi-17 oraz samoloty Bryza). Polowe kuchnie wydały prawie 39 tys. porcji wojskowej grochówki. Podobnie jak sam szczyt w Warszawie, także i te imprezy przebiegły bez większych zakłóceń.

– Największym wyzwaniem była współpraca z pozostałymi służbami resortu obrony i MSWiA, bo skoordynowanie naszych wysiłków wymagało przeprowadzenia szeregu uzgodnień, konferencji i spotkań – mówił płk Krzysztof Komorowski, szef Oddziału Inicjatyw Międzynarodowych i Zobowiązań Sojuszniczych w Dowództwie Generalnym, a na czas przygotowań do szczytu także zastępca szefa Grupy Koordynacyjnej. Jak ocenia oficer DG, było to jedno z największych wydarzeń, w którego zabezpieczenie zostało zaangażowane wojsko.

Doświadczenia zdobyte w trakcie przygotowań do szczytu NATO zostaną wykorzystane do zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży.

MC

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~Kasjer
1468649520
~rak - oddając do budżetu corocznie niewykorzystane 900 mil zł . Może wziąć całą armię w outsourcing ?
7E-4F-BB-94
~rak
1468497060
Wojsko tak zdało egzamin, że do zabezpieczenia przestrzeni powietrznej trzeba było ściągnąć zza granicy zestaw opl (NASMAS 2) bo przez 25 lat nasz kraj nie dorobił się żadnego swojego nowoczesnego zestawu opl krótkiego (lub więcej) zasięgu.
AF-A1-14-40

Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
 
Stulatka hydrografia
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
For the Right Cause
They Train Together, They Fight Together
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Chciałem walczyć z Niemcami
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Własne interesy Europy
Obradowała Rada Gabinetowa
Krwawe walki o Monte Cassino
Pretorianie na Mazurach
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Nowy wiceminister w MON
Śmierć bohatera
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
We Are All Darfur
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Nauka zimowego pływania
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
JWK z odznaką pamiątkową
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Symulatory strzelań Rosomaków
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Arsenał Iranu
Rozpoznają skażenie Rosomaków
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Iran uderza w USA
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Darłowo czeka na śmigłowce
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Defense Without Politics
Double Eagle po nowemu
Klasy wojskowe po nowemu
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
USA nie zacznie wojny z Iranem
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Ważka bliżej
Rywalizacja strzelców wyborowych
Podziemna potęga

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO