moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowe pokazy na szczycie

Pokaz AGS, czyli natowskiego systemu rozpoznania opartego na bezzałogowcach Global Hawk, wystawa uzbrojenia i wyposażenia polskiej armii oraz defilada lotnicza samolotów z ośmiu państw – te atrakcje czekały na ministrów obrony i szefów sztabów z 28 krajów NATO. Tak zakończyli oni pobyt na Stadionie Narodowym w pierwszym dniu szczytu Sojuszu w Warszawie.

– Jeśli chodzi o bezpieczeństwo uczestników szczytu, to pierwszy dzień obrad przebiegł spokojnie – poinformował Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, na koniec piątkowych obrad NATO na Stadionie Narodowym w Warszawie. – W ciągu całego dnia był tylko jeden incydent: próba penetracji przez dron Śródmieścia Warszawy. Dron ten został obezwładniony, wszystko jest pod absolutną kontrolą – zapewniał.

Szef resortu przypomniał, że podczas pierwszego dnia szczytu NATO podjęto zapowiadane wcześniej decyzje o umieszczeniu w Polsce dowództwa czterech batalionowych grup bojowych oraz amerykańskiej brygady. Podkreślał jednak, że mimo to pozostało jeszcze do ustalenie sporo spraw. Chociażby lokalizacja tych wojsk. – Jest rozważanych kilka miejsc, ale raczej te północno-wschodnie niż południowo-zachodnie – wyjaśniał minister.

Piątkowe spotkanie przywódców NATO w Warszawie kończą oficjalne kolacje: szefów dyplomacji i urzędników unijnych w Teatrze Wielkim, ministrów obrony w Pałacu Prymasowskim, a szefów państw i rządów na Zamku Królewskim. Natomiast ostatnim akordem pobytu ministrów obrony i generalicji z 28 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego na terenie Stadionu Narodowego były wojskowe pokazy.

Najpierw obejrzeli wystawę AGS, czyli natowskiego systemu rozpoznawczego opartego na bezzałogowych samolotach Global Hawk. Ma on osiągnąć gotowość operacyjną do 2017 roku. System ten ma się składać z pięciu dronów zdolnych latać na wysokości 18 kilometrów i wyposażonych w bardzo dokładne radary do wykrywania i śledzenia celów naziemnych. Ministrowie i szefowie sztabów obejrzeli dziś komponenty AGS: dron, radary i mobilną stację dowodzenia.

Później goście warszawskiego szczytu udali się na pokaz sprzętu i uzbrojenia polskiej armii. Mogli na niej zobaczyć między innymi wyrzutnię rakietową WR-40 Langusta, 155-milimetrową armatohaubicę Krab oraz automatyczny, 120-mm moździerz Rak.

Film: NATO

Pierwszy dzień spotkania na Stadionie Narodowym zakończyły dynamiczne pokazy. Swój kunszt zaprezentowali lotnicy z aż ośmiu państw: Polski, Turcji, Niemiec, Węgier, Czech, Hiszpanii, Rumunii i Słowacji. Na niebie nad stolicą pojawiły się samoloty: TS-11 Iskra, F-16, Eurofighter Typhoon, JAS 39 Gripen, F/A-18 Hornet, MiG-21, MiG-29 oraz E-3A AWACS.

Antoni Macierewicz podziękował na koniec wszystkim osobom zaangażowanym w organizację szczytu. – Wszyscy nasi goście chwalili jego organizację. Uważają, że szczyt jest bardzo dobrze przygotowany, co pozwala na podjęcie dobrych decyzji – mówił minister obrony.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Niwicz, mjr Robert Siemaszko/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Selekcja w pigułce
 
Modernizacja Sokołów
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Umowa na Feniksy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Polscy nurkowie na Islandii
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Jedna misja, jeden zespół
Z maratonu programowania do wojska
„Górale” zdobywają miasto
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Thin Blue Line
Dead to the World
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Wojsko wraca do Łomży
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
A Torn Subcontinent
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
GROM Challenge
W Indiach mieli swój drugi dom
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Terytorialsi na wysokościach
Głos (z) płonącej Warszawy
Klasy wojskowe po nowemu
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Samochód do desantowania
Nowa misja i nowy sprzęt
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Nowy wiceminister w MON
Defendery 2019 – część 4
Modernizacja starów 266
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Iranian Chess Game
Rozpoczynamy nową erę
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Chorwacki test polskich kadetów
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Cienka niebieska linia
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Stalin czekał i kalkulował
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Irańskie szachy
Pamięć o tragedii
Śląskie sceny z życia
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Walka i dyplomacja
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Polska nie pozostanie osamotniona
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Agresja sowieckiego kolosa
Oko na Europę
Polscy weterani i książę Harry
Sprawdzają Brutusa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO