moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko podsumowało rok i wskazało nowe cele

Konflikt rosyjsko-ukraiński potwierdził słuszność modernizacji armii, powiązania wydatków obronnych z PKB i prymatu obrony terytorium kraju – powiedział prezydent Bronisław Komorowski, rozpoczynając odprawę kadry kierowniczej resortu obrony narodowej.


Odprawa to doroczne spotkanie najwyższych dowódców oraz szefów instytucji wojskowych. Biorą w niej udział także prezydent, premier, ministrowie obrony narodowej i spraw zagranicznych, parlamentarzyści z sejmowej i senackiej komisji obrony. Podczas spotkania omawiane są działania zrealizowane w minionym roku i wyznaczane główne zadania na następny.

Wschodnia granica NATO bezpieczniejsza

Najważniejszym celem tegorocznej odprawy było opracowanie polskiej odpowiedzi na wydarzenia za wschodnią granicą. – Konflikt rosyjsko-ukraiński potwierdził słuszność naszych działań: rozpoczęcia kilka lat temu modernizacji technicznej Wojska Polskiego oraz skoncentrowania się na rozbudowie zdolności obronnych – mówił prezydent Bronisław Komorowski. Zdaniem zwierzchnika sił zbrojnych było to możliwe dzięki wypracowaniu stabilnego systemu finansowania armii. Do tej pory ustawa gwarantowała wskaźnik finansowania na poziomie 1,95 proc. PKB, po ostatnich zmianach wzrośnie on do 2 proc. PKB.

– Jesteśmy w kluczowym momencie historii. Wojna tocząca się w sąsiednim kraju jest dużym wyzwaniem dla Polski i NATO – podkreślał wicepremier Tomasz Siemoniak. Szef MON nawiązał do ubiegłorocznego szczytu Sojuszu i przygotowań do spotkania jego przywódców w przyszłym roku w Polsce.


Z kolei prezydent dodał, że wdrożenie postanowień z Newport, czyli przede wszystkim wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu, to kluczowe zadanie armii. – Na szczycie w Warszawie będziemy domagali się od NATO następnych dowodów jedności Sojuszu – mówił zwierzchnik sił zbrojnych.

Na odprawie omawiano także przygotowanie struktur państwa do reakcji na sytuacje kryzysowe. Administracja i wojsko przejdą sprawdzian podczas ćwiczeń „Kraj’15”.

Szef niemieckiego MON w Warszawie

Gościem honorowym odprawy była Ursula von den Leyen, minister obrony narodowej Niemiec. W swoim wystąpieniu potwierdziła zobowiązanie naszego zachodniego sąsiada do aktywności w NATO. Zapewniała też o gotowości do dwustronnej współpracy, m.in. w ramach szczecińskiego Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. W ubiegłym roku w spotkaniu kadry Bundeswehry wziął udział szef polskiego resortu obrony Tomasz Siemoniak.


Podczas odprawy wręczone zostały akty nadania oraz tytuły honorowe: „Przodujący Oddział Wojska Polskiego” i „Przodująca Instytucja Wojskowa”. Wyróżnienia te przyznaje minister obrony za dokonania bojowe świadczące o ofiarności i odwadze żołnierzy w warunkach walki zbrojnej, w czasie akcji humanitarnych, poszukiwawczych lub ratowniczych, a także za uzyskanie najlepszych wyników w działalności służbowej. – To dzięki całorocznej pracy naszych żołnierzy i podwładnych możemy dziś odbierać te zaszczytne wyróżnienia – powiedział w imieniu uhonorowanych gen. bryg. Cezary Podlasiński, dowódca XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Tytułem honorowym „Przodujący Oddział Wojska Polskiego” za dokonanie czynu bojowego połączonego z ofiarnością i odwagą żołnierzy wyróżniono:

  • Polski Kontyngent Wojskowy w Islamskiej Republice Afganistanu (XIV zmiana);
  • Polski Kontyngent Wojskowy w Islamskiej Republice Afganistanu (XV zmiana).


Tytułem honorowym „Przodujący Oddział Wojska Polskiego” za uzyskanie najlepszych wyników w działalności służbowej w 2014 roku wyróżniono:

  • 18 Białostocki Pułk Rozpoznawczy w Białymstoku;
  • 7 Batalion Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim;
  • 11 Batalion Remontowy w Żaganiu;
  • Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego w Warszawie;
  • Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim;
  • Grupę Okrętów Rozpoznawczych w Gdyni.


Tytułem honorowym „Przodująca Instytucja Wojskowa” za uzyskanie najlepszych wyników w działalności służbowej w 2014 roku wyróżniono:

  • Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki im. gen. bryg. Heliodora Cepy w Zegrzu;
  • 16 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Drawsku Pomorskim.Tegoroczna odprawa była także próbą organizacyjną przed zaplanowanym na przyszły rok szczytem NATO w Warszawie. Dlatego spotkanie odbyło się w centrum konferencyjnym przy Stadionie Narodowym w Warszawie.

MC

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DPI MON, st. chor. szt. Konrad Kaczmarz / DGW

dodaj komentarz

komentarze

~Polak
1426467300
do jnwk gdzie się poddawała kłamczuszku ? najwaleczniejsza wspaniała armia pech polegal na ataku z dwoch stron i walce z 1 i 2 armią na świecie
D0-19-4C-F7
~Katol - JnwK
1426094520
~richardson- a wiesz dlaczego w II WŚ ( 1939) 900 tyś 5 armia świata Wojsko Polskie masowo się poddawało ? Przymus jest bezsensowny. http://pl.wikipedia.org/wiki/Mobilizacja_%281939%29 p.s. Dobrze byłoby , gdyby to cała Europa finansowała rozwój naszej armii. Ale an powstanie i przepchnięcie Armii europejskiej - w Warszawie co niektórzy mają za małe głowy.
4B-26-E9-39
~richardson
1426082340
Przywróćcie obowiązkową służbę wojskową bo jak młody chłop ma wiedzieć jak posługiwać się bronią i walczyć. Sprawdzacie zdolność do służby a jak nadejdzie rzeczywiście wojna to wyślecie na front jako mięso armatnie? Przecież w konstytucji jest zapisane ,że mamy obowiązek bronić ojczyzny- jak wy to widzicie? Sama armia zawodowa nie wystarczy, a NATO "na pewno nam pomoże"
BD-82-6C-39

Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
 
Stulatka hydrografia
Podziemna potęga
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
„Bolko” w służbie
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Obradowała Rada Gabinetowa
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Śmierć bohatera
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Double Eagle po nowemu
JWK z odznaką pamiątkową
Chciałem walczyć z Niemcami
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Krwawe walki o Monte Cassino
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Defense Without Politics
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
We Are All Darfur
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Nowy wiceminister w MON
Własne interesy Europy
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
USA nie zacznie wojny z Iranem
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Darłowo czeka na śmigłowce
Symulatory strzelań Rosomaków
Palmiry – miejsce kaźni
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Klasy wojskowe po nowemu
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Pretorianie na Mazurach
Militaria na Zamku Królewskim
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Ważka bliżej
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
For the Right Cause
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Security Game
Nauka zimowego pływania
They Train Together, They Fight Together
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Arsenał Iranu
Iran uderza w USA
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Rywalizacja strzelców wyborowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO