moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szczyt w Newport

Zwiększenie obecności wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance, organizacja sił najwyższej gotowości oraz reforma szczecińskiego Korpusu Północno-Wschodniego – to reakcja NATO na eskalację konfliktu na Ukrainie. Te działania są elementem Readiness Action Plan, przyjętego na szczycie Sojuszu w Newport.


– Po wybuchu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego NATO wysłało do Europy Wschodniej 600 żołnierzy, nasze okręty są na Morzu Czarnym, a misja Baltic Air Policing została wyraźnie wzmocniona. W naszej ocenie to właściwa reakcja na sytuację na Ukrainie – mówił w kwietniu 2014 roku gen. Adrian John Bradshaw, zastępca dowódcy Supreme Headquarters Allied Powers Europe (SHAPE).

Kolejne decyzje przyniósł szczyt NATO, który odbył się we wrześniu w Newport. Przywódcy 28 krajów członkowskich przyjęli w Walii dokument, który określił pakiet działań Sojuszu w związku z napiętą sytuacją na Ukrainie. Readiness Action Plan jest zbiorem doraźnych i długofalowych przedsięwzięć, które miały potwierdzić zapisane w traktacie gwarancje bezpieczeństwa oraz pokazać, że NATO bierze na siebie odpowiedzialność za kształtowanie środowiska bezpieczeństwa. – Szczyt udowodnił, że Sojusz mówi jednym głosem. Na podstawie analizy problemów udało się wypracować wspólne i spójne projekty reformy NATO – podsumował efekty spotkania w Newport gen. Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Najważniejszym efektem szczytu była decyzja o organizacji sił najwyższej gotowości (Very High Readiness Joint Task Force – VJTF), czyli tzw. szpicy NATO. Mają to być zwarte jednostki w sile brygady, zdolne do wejścia do akcji już w ciągu 48 godzin od wydania rozkazu. Jednym z centrów dowodzenia VJTF będzie szczeciński Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni.

W lutym tego roku przywódcy Sojuszu zdecydowali, że pierwsze tego rodzaju oddziały będą gotowe w połowie 2016 roku. Sześć państw: Polska, Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania i Wielka Brytania zadeklarowało, że są gotowe, aby zostać państwami ramowymi szpicy. Podczas rocznych dyżurów ich rolą będzie zgranie we współpracy z sojusznikami wszystkich kwestii dotyczących działania sił szybkiego reagowania. – Polska jest gotowa podjąć się roli państwa ramowego w szpicy za trzy, cztery lata – mówił wówczas wicepremier i minister obrony Tomasz Siemoniak.

W środę, 11 marca, odbędzie się doroczna odprawa kierowniczej kadry MON i wojska. Na spotkaniu w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego honorowym gościem będzie Ursula von der Leyen, minister obrony Niemiec. W październiku ubiegłego roku minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak brał udział w naradzie wojskowej i cywilnej kadry Bundeswehry w Berlinie.

Kierownictwo MON i wojska spotyka się, aby podsumować realizację zadań z ubiegłego roku oraz określić priorytety działania na kolejne lata.

Organizacja odprawy w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego będzie pierwszą próbą przed szczytem NATO w 2016 roku, który odbędzie się w Warszawie.

MC

autor zdjęć: Łukasz Kamiński / prezydent.pl

dodaj komentarz

komentarze


Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Szlify pod lodem
Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa
Nowy system w miejsce AWACS-ów
Nowe zdolności podniebnego strażnika
Przecieranie szlaków
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Prezydenckie weto dla SAFE
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Strzelnice wojskowe: reaktywacja
Polska będzie zbrojna!
Piekło „Pługa”
Dezinformacja: element wojny XXI wieku
Szczątki rakiety znalezione na Lubelszczyźnie
Nie stracić głowy w razie zagrożenia
Together on the Front Line and Beyond
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Cel: Podwoić moc
Tankowanie w przestworzach
Zawiszacy z kompletem Langust
„Delty” w komplecie
ORP „Wodnik” zimową porą
Zakochałam się w slalomie
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Trójskok Belmy
Prosta droga do wojska
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Polska w NATO: od aspiranta do filaru wschodniej flanki
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
PFM bez tajemnic
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Bułgarzy patrzą na Wizjery
Łask z amerykańską akredytacją
W poszukiwaniu wyzwań
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Opowieść o partnerstwie wojskowym Polski i USA
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Nie ma nudy
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przeszedł certyfikację
Pentagon nad Wisłą? MON ma inny pomysł.
Miliard złotych na bezpieczeństwo Małopolski
Polska i Szwecja dla bezpiecznego na Bałtyku
Saperzy z dronami
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Nasz jedyny
Zacięta walka o medale pod siatką
Oko na Bałtyk
Gala MMA coraz bliżej
System San z koreańskimi elementami
Koniec olimpijskich zmagań
Dron odkryty w kopalni. Na miejscu działają służby
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Siła współpracy
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Cyberatak na szpital. Do akcji ruszyli terytorialsi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO