moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pomorscy logistycy

Motto tej jednostki i służących w niej żołnierzy brzmi: „Logistyka wyrusza pierwsza i powraca ostatnia”. Przez dziesięć lat istnienia 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej służący w niej żołnierze zabezpieczali wszystkie polskie kontyngenty wojskowe na misjach w Iraku, Afganistanie, Bośni i Hercegowinie, Kosowie, Republice Środkowoafrykańskiej oraz Mali.O utworzeniu w Bydgoszczy logistycznej brygady, podobnie jak w przypadku bliźniaczej jednostki z Opola, zdecydowało zaangażowanie Polski w misję w Iraku. Zadeklarowaliśmy tak duży udział sił bojowych w operacji stabilizacyjnej w tym kraju, że do ich zabezpieczenia niezbędna była druga brygada logistyczna.

Powstała w 2003 roku 1 Pomorska Brygada Logistyczna im. Kazimierza Wielkiego to największa pod względem liczby podporządkowanych jej batalionów jednostka w armii. Brygada ma ich dziesięć i mieści się w aż siedmiu garnizonach. W Bydgoszczy stacjonuje dowództwo jednostki oraz 1 Batalion Dowodzenia i Zabezpieczenia, 1 i 2 Batalion Logistyczny, a także Narodowy Element Wsparcia. Pozostałe garnizony to: Glewice – 3 Batalion Logistyczny, Olsztyn – 1 Batalion Składowania, Czarne – 11 Batalion Ewakuacji Sprzętu oraz 52 Batalion Remontowy, Giżycko – 112 Batalion Remontowy, Kołobrzeg – 8 Batalion Remontowy, Elbląg – 16 Batalion Remontowy.

Cysterny i warsztaty na kołach

REKLAMA

Sprzęt i uzbrojenie wojskowe batalionów brygady jest ściśle dostosowane do zadań, do jakich są przeznaczone. Ponieważ trzy bataliony logistyczne – dwa z Bydgoszczy i jeden z Glewic –transportują środki zaopatrzenia dla wojsk operacyjnych, w ich zasobach znajduje się ponad dwieście ciężarówek dużej ładowności (głównie Iveco i Jelcz) oraz 160 cystern (na bazie Jelcza i Stara).


Pokaz ewakuacji rannego. Film: IWsp SZ.

Cztery bataliony remontowe, które wchodzą w skład 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej, muszą być przygotowane do wykonania napraw uszkodzonego (lub zepsutego) na polu walki sprzętu wojskowego do poziomu R-3, tzn. takich, których czas wynosi do 120 godzin. Dlatego są wyposażone w polowe warsztaty na podwoziu pojazdu Starów 266: WOP – Warsztaty Obsługi Pojazdów; WRP – Warsztaty Remontów Pojazdów; PSŁ-16 – Polowe Stacje Ładowania; WSB – Warsztaty Spawalniczo-Blacharskie oraz RWEM – Warsztaty Remontu Sprzętu Uzbrojenia i Elektroniki.

Najbardziej nietypowe wyposażenie ma jedyny w brygadzie batalion składowania (stacjonujący w Olsztynie). Jednostka przeznaczona do przyjmowania, magazynowania i dystrybucji środków materiałowych i bojowych posiada m.in. gumowe zbiorniki na paliwo, na bazie których można zbudować polowe składy MPS.

W 2014 roku 1 Brygada Logistyczna otrzymała 43 trzy nowe ciężarówki – dziesięć Jelczy P862 Multilift, dwadzieścia pięć Iveco Stralis oraz osiem Jelczy S662.

Na misjach i poligonach

Najważniejszym ćwiczeniem tego roku, w którym uczestniczyli żołnierze z 1 Brygady Logistycznej była „Anakonda 14”. Wzięło w niej udział ponad pięciuset logistyków oraz ponad sto pięćdziesiąt jednostek sprzętu z 2 Batalionu Logistycznego, 11 Batalionu Ewakuacji Sprzętu oraz 112 Batalionu Remontowego.

Ważnym testem logistycznego rzemiosła było dla wojskowych z 1 Brygady ćwiczenie pod kryptonimem „Enduring Resolve”. Polscy logistycy szkolili się na drawskim poligonie wspólnie z żołnierzami z amerykańskiego 412 Aviation Support Battalion (412th ASB).

Podobnie jak brygada z Opola, także i jednostka z Bydgoszczy uczestniczy w każdej zmianie polskich kontyngentów wojskowych działających poza granicami kraju. W 2014 roku żołnierze z 1 BLog uczestniczyli w misjach w Afganistanie, Republice Środkowoafrykańskiej, Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie. Zagraniczna aktywność nie ogranicza się do wysyłania żołnierzy do służby w kontyngentach. Od kilku lat to jednostka z Bydgoszczy pełni funkcję oddziału gospodarczego dla kontyngentów: KFOR Kosowo, EUFOR Bośnia i Hercegowina oraz EUFOR RŚA.


Pułkownik Dariusz Pluta, dowódca 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej, pytany o najbliższe plany w pierwszej kolejności wymienia „uzyskanie pełnej interoperacyjności i kompatybilności” z komponentami logistycznymi armii innych państw NATO. – Drugim wyzwaniem jest podniesienie jakości świadczonych usług obsługowo-naprawczych uzbrojenia i sprzętu wojskowego na rzecz wojsk operacyjnych. Najważniejszy wpływ na to będzie miało wybudowanie Centrum Obsługowo-Naprawczego KTO Rosomak w 52 Batalionie Remontowym w Czarnem. Inwestycja ma zostać zakończona do 2017 roku. Kolejnym zadaniem jest budowa nowej hali remontu pojazdów gąsienicowych w Elblągu – mówi pułkownik Dariusz Pluta.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: arch. 1Blog

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1419709200
>W 2014 roku 1 Brygada Logistyczna otrzymała 43 trzy nowe ciężarówki –< Chciałbym wreszcie przeczytać brygada artylerii otrzymała 43 wyrzutnie rakiet w tym 23 MLRS o zasięgu rakiet 300km i 20 o zasięgu rakiet 1000km
D6-47-31-38

Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
 
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
F-16 kończą misję w Estonii
Ukraiński kurs na Zachód
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Cud Piłsudskiego
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Galicyjskie przesilenie
Laserowa artyleria US Army
Chłopiec, który przyniósł śmierć
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Skok na głęboką wodę
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Więcej celowników z PCO dla wojska
Szarża „Hallerczyka”
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Tak się zostaje prymusem
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Lato z czerwonym terrorem
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Amerykanie odmładzają F-16
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Online z mistrzami sportu
Polsko-amerykańska współpraca
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Polskie porty bardziej otwarte
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Wojskowy Hot450Challenge
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Strzelnice dla terytorialsów
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Not Contaminated With Routine
Kierunek: misja
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Druga kadencja prezydenta Dudy
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Łączność: fundament operacji specjalnej
Kurs dla saperskich ekspertów
Chwała powstańcom
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Hekatomba na Woli
Wojsko przeciw wirusowi
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Na misjach święta inne niż zwykle
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO