moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
POL &US partnership

Żołnierze 1 Batalionu Logistycznego 1 Brygady Logistycznej wzięli udział w ćwiczeniu taktyczno-logistycznym we współdziałaniu z amerykańskim 412 Aviation Support Battalion w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Drawsko.


Decyzją szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych żołnierze 1 Batalionu Logistycznego (1 blog) dowodzonego przez ppłk Piotra Lewandowskiego otrzymali zadanie uczestnictwa w ćwiczeniu pk. „Enduring Resolve” realizowanym przez żołnierzy 412 Aviation Support Battalion (42th ASB) na drawskim poligonie.
 
Amerykański 412 Lotniczy Batalion Wsparcia podlega 12 Combat Aviation Brigade i stacjonuje w miejscowości Shipton Kaserne w Niemczech. Jego żołnierze odznaczają się sporym doświadczeniem bojowym – wielokrotnie brali udział w operacjach wojskowych w Iraku i Afganistanie.

17 listopada na obozowisku Jaworze przeprowadzono spotkanie koordynacyjne oficerów 1 blog z kierownictwem ćwiczenia z ramienia amerykańskiego batalionu. Dowódca 412th ASB ppłk David Almquist omówił strukturę, zadania swojego pododdziału oraz zaprezentował stanowisko dowodzenia. W trakcie spotkania ustalono również przebieg szkolenia, jakie będzie realizowane w ciągu najbliższych dni.
 
Pierwsza wizyta, nazywana przez Amerykanów ice breaking meeting, była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy dowódcami oraz swobodnych rozmów na temat rutynowych zadań wsparcia logistycznego.


Po zasadniczych ustaleniach szybko przyszedł czas na realne działanie w różnych sytuacjach taktycznych. Przez dwie doby polscy i amerykańscy żołnierze ćwiczyli zarówno przedsięwzięcia logistyczne, jak i zagadnienia związane z działaniem bojowym. Odbywało się to na zasadzie wymienności pododdziałów między batalionami.

Żołnierze 14 kompanii transportowej pod dowództwem kpt. Mariusza Lewandowskiego rozłożyli polowy punkt tankowania dla pododdziałów zmechanizowanych z 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Szybka i sprawna akcja tankowania 10 bojowych wozów piechoty BWP-1 wzbudziła podziw Amerykanów.

Kolejnym punktem szkolenia było doskonalenie przejazdu konwoju logistycznego. Polskie i amerykańskie pojazdy miały za zadanie nawiązać łączność i wspólnie przejechać rejon, gdzie mogli być napadnięci przez grupy rebeliantów. Do realizacji tego zadania byli zaangażowali specjaliści od tzw. czerwonej taktyki (powiązanie medycyny pola walki z taktyką szturmową) z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Amerykańscy ratownicy medyczni wraz z policjantami mogli doskonalić ewakuację i transport rannych z pola walki. Podczas wspólnego szkolenia strona amerykańska udostępniła system obrazowania pola walki w czasie rzeczywistym, tzw. Blue Force Tracking, celem przeszkolenia naszych kierowców.

Ciekawym elementem szkolenia było również współdziałanie żołnierzy podczas wydobycia i oczyszczania wody. Amerykańska sekcja odpowiedzialna za dostawę wody na potrzeby brygady zademonstrowała działanie kontenerowej stacji filtracji wody. Pobór wody z jeziora, uczynienie jej zdatnej do picia i przepompowanie do zbiorników, a następnie cystern wodnych zajmowało kilka minut, co wzbudziło szczery zachwyt polskiej strony.

Dwudniowe współdziałanie polskich i amerykańskich pododdziałów logistycznych można uznać za intensywne i udane. – Logistycy amerykańscy z 412 Aviation Support Battalion byli pod wrażeniem mobilności polskiego batalionu, ćwiczącego całością swoich sił i mającego możliwość pełnego działania w nieprzygotowanym wcześniej terenie, czego oni sami nigdy nie ćwiczą – podkreślił ppłk Piotr Lewandowski, dowódca 1 blog. – Bydgoscy logistycy, którzy wcześniej współpracowali z US ARMY w warunkach bojowych w Iraku i Afganistanie, po raz pierwszy mieli okazję w warunkach poligonowych, na spokojnie pewne rzeczy sprawdzić i porównać. Natomiast dla tych żołnierzy, którzy pierwszy raz ćwiczyli ze stroną amerykańską, było to nie tylko szkolenie, ale na pewno rodzaj przygody – dodał pułkownik.  
 
Tekst: por. Anna  Żuchowska/ 1 BLog

REKLAMA

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. Sławomir Mrowiński/ WDK IWsp SZ, por. Anna Żuchowska

dodaj komentarz

komentarze


Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
 
Układy ze skazą
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Kurs dla saperskich ekspertów
Sześć minut w zawisie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
PGZ będzie obecna na MSPO
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Skok na głęboką wodę
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Jak Japonia ratowała polskie dzieci
Strzelnice dla terytorialsów
Polsko-amerykańska współpraca
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Wojsko przeciw wirusowi
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Wymiana podwodnych doświadczeń
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Amerykanie odmładzają F-16
Laserowa artyleria US Army
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Online z mistrzami sportu
Wyślij kartkę i wesprzyj bohaterów niepodległości
Ukraiński kurs na Zachód
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Lato z czerwonym terrorem
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Szturmani nie boją się ognia
F-16 kończą misję w Estonii
Więcej celowników z PCO dla wojska
Galicyjskie przesilenie
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Na misjach święta inne niż zwykle
Chwała powstańcom
Kierunek: misja
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
NCBC uczciło 100-lecie Bitwy Warszawskiej
Bridge to Cooperation
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Polskie porty bardziej otwarte

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO