moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
POL &US partnership

Żołnierze 1 Batalionu Logistycznego 1 Brygady Logistycznej wzięli udział w ćwiczeniu taktyczno-logistycznym we współdziałaniu z amerykańskim 412 Aviation Support Battalion w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Drawsko.


Decyzją szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych żołnierze 1 Batalionu Logistycznego (1 blog) dowodzonego przez ppłk Piotra Lewandowskiego otrzymali zadanie uczestnictwa w ćwiczeniu pk. „Enduring Resolve” realizowanym przez żołnierzy 412 Aviation Support Battalion (42th ASB) na drawskim poligonie.
 
Amerykański 412 Lotniczy Batalion Wsparcia podlega 12 Combat Aviation Brigade i stacjonuje w miejscowości Shipton Kaserne w Niemczech. Jego żołnierze odznaczają się sporym doświadczeniem bojowym – wielokrotnie brali udział w operacjach wojskowych w Iraku i Afganistanie.

17 listopada na obozowisku Jaworze przeprowadzono spotkanie koordynacyjne oficerów 1 blog z kierownictwem ćwiczenia z ramienia amerykańskiego batalionu. Dowódca 412th ASB ppłk David Almquist omówił strukturę, zadania swojego pododdziału oraz zaprezentował stanowisko dowodzenia. W trakcie spotkania ustalono również przebieg szkolenia, jakie będzie realizowane w ciągu najbliższych dni.
 
Pierwsza wizyta, nazywana przez Amerykanów ice breaking meeting, była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy dowódcami oraz swobodnych rozmów na temat rutynowych zadań wsparcia logistycznego.


Po zasadniczych ustaleniach szybko przyszedł czas na realne działanie w różnych sytuacjach taktycznych. Przez dwie doby polscy i amerykańscy żołnierze ćwiczyli zarówno przedsięwzięcia logistyczne, jak i zagadnienia związane z działaniem bojowym. Odbywało się to na zasadzie wymienności pododdziałów między batalionami.

Żołnierze 14 kompanii transportowej pod dowództwem kpt. Mariusza Lewandowskiego rozłożyli polowy punkt tankowania dla pododdziałów zmechanizowanych z 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Szybka i sprawna akcja tankowania 10 bojowych wozów piechoty BWP-1 wzbudziła podziw Amerykanów.

Kolejnym punktem szkolenia było doskonalenie przejazdu konwoju logistycznego. Polskie i amerykańskie pojazdy miały za zadanie nawiązać łączność i wspólnie przejechać rejon, gdzie mogli być napadnięci przez grupy rebeliantów. Do realizacji tego zadania byli zaangażowali specjaliści od tzw. czerwonej taktyki (powiązanie medycyny pola walki z taktyką szturmową) z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Amerykańscy ratownicy medyczni wraz z policjantami mogli doskonalić ewakuację i transport rannych z pola walki. Podczas wspólnego szkolenia strona amerykańska udostępniła system obrazowania pola walki w czasie rzeczywistym, tzw. Blue Force Tracking, celem przeszkolenia naszych kierowców.

Ciekawym elementem szkolenia było również współdziałanie żołnierzy podczas wydobycia i oczyszczania wody. Amerykańska sekcja odpowiedzialna za dostawę wody na potrzeby brygady zademonstrowała działanie kontenerowej stacji filtracji wody. Pobór wody z jeziora, uczynienie jej zdatnej do picia i przepompowanie do zbiorników, a następnie cystern wodnych zajmowało kilka minut, co wzbudziło szczery zachwyt polskiej strony.

Dwudniowe współdziałanie polskich i amerykańskich pododdziałów logistycznych można uznać za intensywne i udane. – Logistycy amerykańscy z 412 Aviation Support Battalion byli pod wrażeniem mobilności polskiego batalionu, ćwiczącego całością swoich sił i mającego możliwość pełnego działania w nieprzygotowanym wcześniej terenie, czego oni sami nigdy nie ćwiczą – podkreślił ppłk Piotr Lewandowski, dowódca 1 blog. – Bydgoscy logistycy, którzy wcześniej współpracowali z US ARMY w warunkach bojowych w Iraku i Afganistanie, po raz pierwszy mieli okazję w warunkach poligonowych, na spokojnie pewne rzeczy sprawdzić i porównać. Natomiast dla tych żołnierzy, którzy pierwszy raz ćwiczyli ze stroną amerykańską, było to nie tylko szkolenie, ale na pewno rodzaj przygody – dodał pułkownik.  
 
Tekst: por. Anna  Żuchowska/ 1 BLog

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. Sławomir Mrowiński/ WDK IWsp SZ, por. Anna Żuchowska

dodaj komentarz

komentarze


Bez zajęć na wojskowych uczelniach
 
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
Poprad w kolejnej jednostce
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Gracze rywalizują o puchar dowódcy 56 BL
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
Następca RPG-7
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Mobilne laboratoria do diagnozowania COVID-19
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Obniżamy ceny prenumerat o połowę
Defense Without Politics
Gen. Mika jest już zdrowy!
PKW Orlik na półmetku
Programiści w walce z koronawirusem
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
Nowa misja polskich żołnierzy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Terytorialsi nie stracą dodatku
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
USA nie zacznie wojny z Iranem
Nowy wiceminister w MON
Nieoczekiwany test z gotowości
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
„Gwiezdne wojny” Reagana
Żadnej kapitulacji
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Trzy cele na ścieżce
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Szkolenie przyszłych kaprali po nowemu
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Rajd porucznika „Podkowy”
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Początek katyńskiej zbrodni
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Certyfikacja na „Tarczowni”
Bomby w Odrze
Rakiety w celu
Iran uderza w USA
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Ochotnik do Polski
Sukcesy sportowców w mundurach
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
Sześć dekad pod wirnikiem
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Wojskowi chemicy kontra COVID-19
As w potrzasku
Obradowała Rada Gabinetowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO