ŁUCZNIK CELUJE W PRZYSZŁOŚĆ

Publicznie zaprezentowano model badawczy karabinka podstawowego w układzie bezkolbowym, który jest częścią polskiego modułowego systemu broni strzeleckiej MSBS-5,56.

Nabierają tempa prace nad całkowicie polskim modułowym systemem broni strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56). Projekt, który rozpoczęto w Zakładzie Konstrukcji Specjalnych Instytutu Techniki Uzbrojenia Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej, jest teraz kontynuowany wspólnie z Fabryką Broni „Łucznik”. Na początku zaprojektowano, po czym wykonano i przebadano dwa demonstratory technologii karabinków w podstawowych układach konstrukcyjnych: klasycznym – z kolbą, i bezkolbowym, czyli tak zwanym bull-pup.

Od połowy 2011 roku karabinek podstawowy i karabinek granatnik MSBS-5,56 są finansowane przez Fabrykę Broni „Łucznik” ze środków otrzymanych z Ministerstwa Skarbu Państwa. Projekt, dotyczący opracowania pozostałych wzorów broni rodziny MSBS-5,56, od 19 grudnia 2012 roku nosi roboczą nazwę RAWAT (od Radom i WAT) i jest finansowany z funduszy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz ze środków własnych Fabryki Broni.

Nowy bull-pup

21 marca 2014 roku podczas seminarium na strzelnicy koło Radomia zaprezentowano model badawczy karabinka podstawowego w układzie bezkolbowym. W jego konstrukcji wykorzystano wiele rozwiązań użytych wcześniej w wersji klasycznej, między innymi komorę zamkową i lufę. Starano się też zachować manipulatory, w tym napinacz. Nowymi elementami w konstrukcji bull-pup są łącznik, nakładka, stopka (zamiast kolby) i łoże. „Zamienność części jest na poziomie około 80%”, powiedział pracujący nad tą konstrukcją płk dr inż. Mirosław Zahor, kierownik Zakładu Konstrukcji Specjalnych z ITU WAT. Nowością w karabinku bezkolbowym jest komora spustowa. W tym samym miejscu co w odmianie z kolbą zachowano bezpiecznik – przełącznik ognia (nad spustem). Również tam – wzorem izraelskiego karabinka X-95 – umieszczono obustronnie dostępny przycisk zaczepu magazynka. Jego zatrzask znalazł się za gniazdem.

Broń może być wyposażona w podwieszany granatnik kalibru 40 mm, który jest wymienny z jej łożem. Oczywiście karabinek ma też szynę Picatinny do montowania dodatkowego wyposażenia, takiego jak przyrządy celownicze i noktowizyjne. Z myślą o systemie MSBS-5,56 został opracowany również nóż bagnet. Po połączeniu z metalową pochwą tworzy on nożyce, którymi można przecinać drut kolczasty lub siatkę. Pełni zatem funkcję dotychczasowego bagnetu używanego razem z karabinkiem Beryl.

Ulepszany klasyk

Na seminarium zaprezentowano też najnowsze zmiany w konstrukcji karabinka klasycznego, nad którym od 2012 roku pracuje FB „Łucznik” razem z WAT. Wiele uwagi konstruktorzy poświęcili komorze spustowej, która została „odchudzona” (zmniejszyła się jej masa) i przygotowana do wykonania jej formy wtryskowej.

„W wyniku zgłaszanych uwag i testów wprowadziliśmy rękojeść odłączalną od karabinka, która jest kompatybilna z podobnymi elementami innych typów broni automatycznej produkowanej na Zachodzie. Takie rozwiązanie ułatwi obsługę osobom mającym różne rozmiary dłoni”, powiedział prezentujący broń inżynier Norbert Piechota z Fabryki w Radomiu.

Ergonomia spowodowała, że zdecydowano się również na odłączalny manipulator rodzaju ognia i bezpiecznika, tak by nabywca mógł stosować taki, jaki mu odpowiada. W klasycznym karabinku zmieniono też zatrzask zatrzymywania zamka po ostatnim strzale. „Został przekonstruowany i skrócony. Skrócono też język spustowy”, wyjaśnił Norbert Piechota.

Teraz karabinek można zabezpieczyć, gdy kurek jest zwolniony. Wprowadzono to, ponieważ – jak zwrócili uwagę przyszli potencjalni użytkownicy broni – zacięcie można usuwać tylko wtedy, gdy broń jest zabezpieczona. Inną zmianą jest obniżenie o 5 mm wysokości rączki napinacza w stosunku do szyny, co umożliwi manipulowanie szerszymi przyrządami celowniczymi.

Wcześniej trzpienie służące do mocowania komory spustowej i łoża były wyciągane całkowicie, co powodowało, że łatwo można było je zgubić. Teraz pozostają one wewnątrz komory i łoża. Poprawiono też działanie zatrzasku magazynka. Jak stwierdził inżynier Piechota, powodem były rozbieżne opinie użytkowników na ten temat. „Według jednych, działał on za mocno, a inni twierdzili, że za słabo. Zostało więc to wypośrodkowane”. Poszerzono też gniazdo wejścia magazynka, co pozwala na podłączenie niemal wszystkich magazynków standardu AR oraz tych o zwiększonej pojemności – 60- i 100-nabojowych.

„Broń jest cały czas doskonalona. To pierwszy projekt robiony przy tak szeroko otwartej kurtynie. Do współpracy zaprosiliśmy różne środowiska, w tym dziennikarzy”, podkreślił podczas seminarium kierownik projektu

RAWAT dr inż. Ryszard Woźniak, zastępca dyrektora ITU. Przypomniał, że docelowo każdy z podsystemów RAWAT – kolbowy i bezkolbowy – będzie miał pięć odmian broni – karabinek podstawowy, subkarabinek (z krótką lufą), karabinek-granatnik, karabinek wyborowy i karabinek maszynowy zasilany z magazynka.

Premiera pistoletu

Na seminarium pokazano pierwsze efekty prac nad nowym pistoletem. Broń ma mieć metalowy szkielet wykonany z aluminium, ze stopów lotniczych. „Szkielety plastikowe mają bowiem zastosowanie głównie w pistoletach o innej specyfice służby niż wojskowa”, wyjaśnił powód przyjęcia takiej konstrukcji kierujący tym projektem inżynier Piotr Dygas z Łucznika.

Opracowywana broń będzie ważyć około 800 g. Długość jej lufy wynosi 110 mm. Dla nowego pistoletu przewidziano standardowy magazynek 15-nabojowy, ale można też będzie używać 18- i 20-nabojowych, lekko wystających z chwytu.

Nowy radomski pistolet działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, a ryglowanie odbywa się przez jej przekoszenie w płaszczyźnie pionowej. Wszystkie manipulatory poza dźwignią do rozkładania zdublowano, co ułatwi korzystanie z broni osobom leworęcznym. Szkielet wyposażono w szynę Picatinny. Przy okazji ujawniono, że jednocześnie trwają już prace nad innym pistoletem.

Tadeusz Wróbel

autor zdjęć: Łucznik





Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO