moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Końcowe odliczanie do „Steadfast Jazz”

Na poligonie w Drawsku Pomorskim ruszyły przygotowania do największych w tym roku ćwiczeń NATO „Steadfast Jazz 2013”. Ponad 300 polskich i francuskich żołnierzy ustawia już stanowiska dowodzenia wojskami z 20 państw. W manewrach weźmie udział prawie 3 tysiące naszych żołnierzy, 300 pojazdów polskiej armii, 30 samolotów i śmigłowców oraz 10 okrętów.


Na poligonie w pobliżu miejscowości Konotop żołnierze z polskiej i francuskiej armii przygotowują stanowiska dowodzenia, systemy łączności oraz systemy informatyczne. W pobliżu powstanie także baza socjalna dla żołnierzy z 20 państw NATO, którzy 2 listopada rozpoczną w tym rejonie międzynarodowe manewry.

– Przygotowania zakończą się 20 października. Wtedy, według ustalonego harmonogramu, na poligon zaczną przybywać pododdziały wojskowe oraz grupy żołnierzy z pozostałych krajów – mówi płk Marek Gmurski, komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim. Pod koniec października na drawskim poligonie rozpoczną się pierwsze wspólne zajęcia mające przygotować do ćwiczeń międzynarodowe dowództwa. Główna część manewrów potrwa tydzień.

Celem „Steadfast Jazz 2013” jest sprawdzenie gotowości Sił Odpowiedzi NATO do podjęcia wspólnego działania. W ćwiczeniach weźmie udział prawie 6 tysięcy żołnierzy z: Albanii, Belgii, Czech, Danii, Estonii, Francji, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Ukrainy i Finlandii. Połowa z nich to dowódcy i sztabowcy, pozostali będą działać w terenie.

Ćwiczenia sztabowców mają przygotować do wspólnego działania zespoły dowództw formowane w ramach Sił Odpowiedzi NATO na przyszły rok. Odbywać się będą głównie na Łotwie w pobliżu miejscowości Adazi koło Rygi oraz na drawskim poligonie. Na Łotwie będzie stacjonować połączone dowództwo SON.

W Polsce odbędzie się główna część ćwiczeń w terenie. Działania będą prowadzone na poligonie w Drawsku Pomorskim oraz na Morzu Bałtyckim. W Drawsku zostanie ulokowane dowództwo lądowe. Najważniejsze zadania taktyczne przejmie francuski Korpus Szybkiego Reagowania.

Podczas ćwiczeń niektóre decyzje będą podejmowane w sztabach znajdujących się w różnych częściach Europy: w Taranto we Włoszech, gdzie stacjonuje dowództwo komponentu morskiego Sił Szybkiego Reagowania, w Pabrades na Litwie w dowództwie komponentu sił specjalnych, w niemieckim Ramstein, gdzie mieści się dowództwo powietrzne, a także w okolicach Mons w Belgii oraz w Brunssum w Holandii.


Film "The NATO Response Force in action", źródło: NATO

W części lądowej manewrów ze strony polskiej będzie zaangażowany prawie tysiąc żołnierzy, głównie z 12 Dywizji Zmechanizowanej, 11 Dywizji Kawalerii Pancernej oraz 5 i 23 Pułku Artylerii. Żołnierze wojsk lądowych będą mieli do dyspozycji między innymi 40 wozów bojowych i czołgów, 10 śmigłowców, 8 wyrzutni rakiet oraz 8 armatohaubic.

Około tysiąca polskich żołnierzy z Sił Powietrznych będzie ćwiczyć na: 14 samolotach F-16, 8 samolotach MiG-29, 8 samolotach Su-22 oraz samolocie C-295M CASA. Wykorzystają również przeciwlotniczy zestaw rakietowy Newa oraz dwa zestawy Osa.

W manewrach weźmie udział także pół tysiąca polskich marynarzy. W morze wyjdą fregata rakietowa i okręt podwodny. Wspomagać je będą: niszczyciel min, trzy śmigłowce oraz okręt flagowy.

Ćwiczeniami wojsk lądowych ze strony polskiej będzie kierować dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Andrzej Tuz. Kierownikiem ćwiczeń powietrznych będzie dowódca Centrum Operacji Powietrznych gen. dyw. pil. Jan Śliwka.

Za działania logistyczne związane z funkcją państwa gospodarza będzie odpowiadał gen. bryg. Jan Dziedzic – szef Oddziału P-4 Sztabu Generalnego. Polska jako jeden z gospodarzy manewrów ma zapewnić bezpieczeństwo ćwiczącym wojskom, zakwaterowanie, transport i opiekę medyczną.

W skład Sił Odpowiedzi NATO wchodzą wojska lądowe, powietrzne, morskie i specjalne z sojuszniczych krajów. Muszą być w ciągłej gotowości do działania w różnych rejonach świata. Dotychczas na terenie 14 państw przeprowadzono 17 ćwiczeń sprawdzających zdolność tych sił do prowadzenia wspólnych działań.

Nazwa „Steadfast Jazz” została utworzona zgodnie z natowskimi procedurami oznaczania manewrów. Litera „S” rozpoczynająca słowo „Steadfast” świadczy o tym, że jest to ćwiczenie zawierające w sobie elementy zgrywania wojsk, natomiast litera „J” w słowie „Jazz” wskazuje, że jest to ćwiczenie z udziałem wojsk lądowych oraz sił powietrznych, morskich i specjalnych.

REKLAMA

Bogusław Politowski

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze

~olo
1380962160
Jade 17 :D
4F-5E-F0-7A
~Wacha
1380894480
Czekam na obfitą fotorelacje z tych ćwiczeń!
8E-AF-9C-84

Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
 
Na rozgrzewkę – zapasy
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Kierunek: Litwa
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Jest Warszawa
Co musi umieć kierowca czołgu
Ukraiński kurs na Zachód
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Jakie zmiany w umundurowaniu?
WBH upublicznia swoje archiwa
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pustynna burza wokół Husajna
Dołącz do zawodowców
Dama odeszła do historii
Komandosi znad Garigliano
Trudny egzamin przed misją
Agenci wywiadu na bobslejach
Żołnierze na froncie walk z COVID-19
155 mm dla US Army
Żołnierze testują nauczycieli
Komisje sejmowe o umowie z USA
Żydzi od Andersa
Trudny rok na misjach
Amerykanie odmładzają F-16
Jakie zmiany w mundurówce?
Wojsko – plan na życie
Pandemię pokonamy szczepieniami
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Obrady ministrów obrony NATO
Kutno w sieci LogHubs
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Na straży niebieskiej linii
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Laserowa artyleria US Army
Krotony w akcji
Kuźnie oficerskich kadr
We Never Stop
Nurkowie w głębinach
Kwalifikacja odbędzie się …
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Telefon dla seniora
Symulator Orlika w Dęblinie
Daglezje na większe przeprawy
Malutka na poligonie
Ferie z gwiazdami sportu
Armia Fight Night znów w akcji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO