moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Końcowe odliczanie do „Steadfast Jazz”

Na poligonie w Drawsku Pomorskim ruszyły przygotowania do największych w tym roku ćwiczeń NATO „Steadfast Jazz 2013”. Ponad 300 polskich i francuskich żołnierzy ustawia już stanowiska dowodzenia wojskami z 20 państw. W manewrach weźmie udział prawie 3 tysiące naszych żołnierzy, 300 pojazdów polskiej armii, 30 samolotów i śmigłowców oraz 10 okrętów.


Na poligonie w pobliżu miejscowości Konotop żołnierze z polskiej i francuskiej armii przygotowują stanowiska dowodzenia, systemy łączności oraz systemy informatyczne. W pobliżu powstanie także baza socjalna dla żołnierzy z 20 państw NATO, którzy 2 listopada rozpoczną w tym rejonie międzynarodowe manewry.

– Przygotowania zakończą się 20 października. Wtedy, według ustalonego harmonogramu, na poligon zaczną przybywać pododdziały wojskowe oraz grupy żołnierzy z pozostałych krajów – mówi płk Marek Gmurski, komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim. Pod koniec października na drawskim poligonie rozpoczną się pierwsze wspólne zajęcia mające przygotować do ćwiczeń międzynarodowe dowództwa. Główna część manewrów potrwa tydzień.

Celem „Steadfast Jazz 2013” jest sprawdzenie gotowości Sił Odpowiedzi NATO do podjęcia wspólnego działania. W ćwiczeniach weźmie udział prawie 6 tysięcy żołnierzy z: Albanii, Belgii, Czech, Danii, Estonii, Francji, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Ukrainy i Finlandii. Połowa z nich to dowódcy i sztabowcy, pozostali będą działać w terenie.

Ćwiczenia sztabowców mają przygotować do wspólnego działania zespoły dowództw formowane w ramach Sił Odpowiedzi NATO na przyszły rok. Odbywać się będą głównie na Łotwie w pobliżu miejscowości Adazi koło Rygi oraz na drawskim poligonie. Na Łotwie będzie stacjonować połączone dowództwo SON.

W Polsce odbędzie się główna część ćwiczeń w terenie. Działania będą prowadzone na poligonie w Drawsku Pomorskim oraz na Morzu Bałtyckim. W Drawsku zostanie ulokowane dowództwo lądowe. Najważniejsze zadania taktyczne przejmie francuski Korpus Szybkiego Reagowania.

Podczas ćwiczeń niektóre decyzje będą podejmowane w sztabach znajdujących się w różnych częściach Europy: w Taranto we Włoszech, gdzie stacjonuje dowództwo komponentu morskiego Sił Szybkiego Reagowania, w Pabrades na Litwie w dowództwie komponentu sił specjalnych, w niemieckim Ramstein, gdzie mieści się dowództwo powietrzne, a także w okolicach Mons w Belgii oraz w Brunssum w Holandii.


Film "The NATO Response Force in action", źródło: NATO

W części lądowej manewrów ze strony polskiej będzie zaangażowany prawie tysiąc żołnierzy, głównie z 12 Dywizji Zmechanizowanej, 11 Dywizji Kawalerii Pancernej oraz 5 i 23 Pułku Artylerii. Żołnierze wojsk lądowych będą mieli do dyspozycji między innymi 40 wozów bojowych i czołgów, 10 śmigłowców, 8 wyrzutni rakiet oraz 8 armatohaubic.

Około tysiąca polskich żołnierzy z Sił Powietrznych będzie ćwiczyć na: 14 samolotach F-16, 8 samolotach MiG-29, 8 samolotach Su-22 oraz samolocie C-295M CASA. Wykorzystają również przeciwlotniczy zestaw rakietowy Newa oraz dwa zestawy Osa.

W manewrach weźmie udział także pół tysiąca polskich marynarzy. W morze wyjdą fregata rakietowa i okręt podwodny. Wspomagać je będą: niszczyciel min, trzy śmigłowce oraz okręt flagowy.

Ćwiczeniami wojsk lądowych ze strony polskiej będzie kierować dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Andrzej Tuz. Kierownikiem ćwiczeń powietrznych będzie dowódca Centrum Operacji Powietrznych gen. dyw. pil. Jan Śliwka.

Za działania logistyczne związane z funkcją państwa gospodarza będzie odpowiadał gen. bryg. Jan Dziedzic – szef Oddziału P-4 Sztabu Generalnego. Polska jako jeden z gospodarzy manewrów ma zapewnić bezpieczeństwo ćwiczącym wojskom, zakwaterowanie, transport i opiekę medyczną.

W skład Sił Odpowiedzi NATO wchodzą wojska lądowe, powietrzne, morskie i specjalne z sojuszniczych krajów. Muszą być w ciągłej gotowości do działania w różnych rejonach świata. Dotychczas na terenie 14 państw przeprowadzono 17 ćwiczeń sprawdzających zdolność tych sił do prowadzenia wspólnych działań.

Nazwa „Steadfast Jazz” została utworzona zgodnie z natowskimi procedurami oznaczania manewrów. Litera „S” rozpoczynająca słowo „Steadfast” świadczy o tym, że jest to ćwiczenie zawierające w sobie elementy zgrywania wojsk, natomiast litera „J” w słowie „Jazz” wskazuje, że jest to ćwiczenie z udziałem wojsk lądowych oraz sił powietrznych, morskich i specjalnych.

REKLAMA

Bogusław Politowski

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze

~olo
1380962160
Jade 17 :D
4F-5E-F0-7A
~Wacha
1380894480
Czekam na obfitą fotorelacje z tych ćwiczeń!
8E-AF-9C-84

Ubiory ochronne z Maskpolu
 
Ofensywa Tuchaczewskiego
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Laserowa artyleria US Army
Weterani w pasiece
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Z menażką na wakacje
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Informacja Prasowa
F-16 kończą misję w Estonii
Prezydent z wizytą w Drawsku
16 sekund Liberatora
Kajmany na gąsienicach
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Groty z granatnikiem
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Kim przekracza granice
Współzawodnictwo rozwija
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Testament Polski Walczącej
„Defender” – pracowity poligon saperów
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Wyzwania polskiej prezydencji
Żołnierze w sztafecie pomocy
Wojsko przeciw wirusowi
Powstaną kolejne strzelnice
Amerykanie odmładzają F-16
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Online z mistrzami sportu
Polskie porty bardziej otwarte
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Most do współpracy
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Terytorialsi nie stracą dodatku
Fordy, a nie Nissany
Ogromne zainteresowanie Soną
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Prezydent Duda jedzie do USA
Na misjach święta inne niż zwykle
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO