moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Posłowie spotkali się z generałami

Są ludzie na łatwe czasy i są ludzie na trudne. Wy, panowie generałowie, byliście ludźmi na trudne czasy i doskonale temu sprostaliście. Dziękujemy wam za znakomitą służbę – mówili posłowie z Komisji Obrony Narodowej do generałów Mieczysława Cieniucha i Edwarda Gruszki.


Posiedzenie sejmowej komisji, na które przybył także szef MON Tomasz Siemoniak, odbyło się na prośbę parlamentarzystów. Chcieli podziękować generałom za trzyletnią współpracę. Na początku maja gen. Mieczysław Cieniuch odszedł ze stanowiska szefa Sztabu Generalnego, a za kilka dni skończy się kadencja dowódcy operacyjnego gen. broni Edwarda Gruszki. Spotkanie było też okazją do poznania ich następców – gen. broni Mieczysława Gocuła, nowego szefa Sztabu Generalnego WP i gen. dyw. Marka Tomaszyckiego, który zostanie dowódcą operacyjnym.

Przewodniczący komisji, Stefan Niesiołowski, podziękował odchodzącym generałom za rzetelność, kompetencję i kulturę osobistą. – Życzyłbym panu generałowi Cieniuchowi, by na koniec kariery wojskowej został marszałkiem – żartował przewodniczący.

Generałom podziękowali także posłowie z partii opozycyjnych. – Chciałabym, w imieniu żeńskiej części komisji, podziękować panom generałom. Spotkałyśmy się ze strony panów z profesjonalizmem, szacunkiem i życzliwością – mówiła posłanka Renata Butryn (PO) i dodała: – Są ludzie na łatwe czasy i są ludzie na trudne. Wy, panowie generałowie byliście ludźmi na trudne czasy i doskonale temu sprostaliście. Dziękujemy wam za znakomitą służbę.

Tomasz Siemoniak zapewnił, że armia będzie korzystać z wiedzy i doświadczenia odchodzących ze stanowisk generałów. – Mamy poważne plany zagospodarowania generała Cieniucha na innym stanowisku. Byłoby marnotrawstwem, nie wykorzystać jego doświadczenia i kontaktów – przekonywał szef MON.

Komisja poznała także nowego szefa sztabu Generalnego – gen. Mieczysława Gocuła oraz przyszłego dowódcę operacyjnego gen. Marka Tomaszyckiego. – To zmiana pokoleniowa. Obaj generałowie mają świadomość jak trudne zadania ich czekają i jaką rolę będą mieli do odegrania wobec nadchodzącej reformy dowodzenia – mówił minister Siemoniak.

Gen. Gocuł przedstawił parlamentarzystom swoje priorytety na stanowisku szefa Sztabu Generalnego. Będą to m.in. przygotowanie wojska do reformy dowodzenia, bezpieczny powrót polskich żołnierzy z Afganistanu, opracowanie raportu na temat wniosków i doświadczeń wyniesionych z Afganistanu oraz przeprowadzenie modernizacji technicznej armii.

Minister Siemoniak poinformował posłów, że prezydent przedłużył kadencje wszystkim pozostałym dowództwom Sił Zbrojnych. – Ich kadencja miała się skończyć w połowie maja, jednak Bronisław Komorowski zdecydował o przedłużeniu ich służby na tych stanowiskach do 31 stycznia 2014 roku – mówił minister Siemoniak. I jak tłumaczył, wynikało to z kalendarza zmian, jakie mają nastąpić w armii. Chodzi o wejście w życie reformy dowodzenia armią. Sejm właśnie rozpoczął prace nad rządowym projektem ustawy w tej sprawie. Zmiany (m.in. likwidacja odrębnych dowództw sił zbrojnych i utworzenie na ich bazie dwóch dowództw – generalnego i operacyjnego) miałyby obowiązywać od stycznia 2014 roku.
– Dzięki przedłużeniu kadencji dowódców zostanie zapewniona ciągłość dowodzenia i łagodne przejście do nowej struktury – wyjaśniał minister Siemoniak.

Generałowie Cieniuch i Gruszka otrzymali nominację w szczególnie trudnym momencie – zaraz po katastrofie smoleńskiej, w której zginęli wszyscy dowódcy Sił Zbrojnych. Ich kadencje na stanowiskach szefa SG i dowódcy operacyjnego kończą się w tym miesiącu. 6 maja swoje obowiązki przejął do poprzednika gen. Gocuł. Zmiana na stanowisku dowódcy operacyjnego odbędzie się 20 maja.

JT

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
 
Legia na ASzWoj po raz trzeci
Kolejne kontrakty na Wisłę
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
We Are All Darfur
Rozpoznają skażenie Rosomaków
„Defender Europe” – cykl spotkań informacyjnych
„Bolko” w służbie
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Znamy projekt pomnika Bitwy Warszawskiej
Polowy „Brave Band”
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Obradowała Rada Gabinetowa
Klasy wojskowe po nowemu
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Darłowo czeka na śmigłowce
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Aby była wolna!
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Security Game
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami
Pretorianie na Mazurach
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Arsenał Iranu
Mroczna Rakowiecka
JWK z odznaką pamiątkową
Palmiry – miejsce kaźni
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
USA nie zacznie wojny z Iranem
Symulatory strzelań Rosomaków
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Śmierć bohatera
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Nowy wiceminister w MON
Polacy najlepsi w Hackathonie
Defense Without Politics
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Wojskowi eksperci o koronawirusie
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Iran uderza w USA
Ważka bliżej
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
They Train Together, They Fight Together
Własne interesy Europy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Militaria na Zamku Królewskim
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO