moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prawo nie nadąża za rzeczywistością

W obecnym stanie prawnym nie mamy możliwości reagowania np. na atak przeprowadzony za pomocą samolotu cywilnego – mówił Waldemar Skrzypczak, wiceminister obrony narodowej na posiedzeniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Resort przygotowuje ustawę o obronie powietrznej RP, która ma uporządkować przepisy.


– Główne zadania czasu pokoju wynikają z niebezpieczeństwa wykorzystania samolotów do ataku terrorystycznego, jako tzw. bomby paliwowej oraz z rosnącego natężenia ruchu lotniczego, co zwiększa ryzyko naruszania przepisów lotniczych i ustalonych warunków lotu – mówił gen. broni pil. Lech Majewski, dowódca Sił Powietrznych. Generał przedstawił posłom informację Ministra Obrony Narodowej na temat roli Sił Powietrznych w systemie obrony RP oraz ochrony granicy państwowej i przestrzeni powietrznej RP.

Doświadczenia z okresu Mistrzostw Europy oraz dużych ćwiczeń wojskowych udowodniły, zdaniem gen. broni Edwarda Gruszki, dowódcy operacyjnego sił zbrojnych, że obecny stan prawny nie przystaje do rzeczywistości. Zagrożenia asymetryczne, które są głównym czynnikiem ryzyka w czasie pokoju, wymagają od wojska szybkiego działania. Do tego są jednak niezbędne precyzyjne procedury. – Przed Euro 2012 zastanawialiśmy się w Dowództwie, jakie będziemy mogli podjąć kroki w przypadku wystąpienia zagrożenia w przestrzeni powietrznej. Nasi prawnicy uznali, że jedynym wyjściem będzie powołanie się na tzw. stan wyższej konieczności. To jednak złe rozwiązanie, bo podjęcie decyzji na takiej podstawie oznaczałoby każdorazowo zdjęcie mnie ze stanowiska dowódcy i oddanie pod sąd – mówił generał Gruszka.

Obowiązujące w Polsce przepisy dają wojsku prawo reakcji w przypadku przekroczenia granicy przez obcy, wojskowy samolot. – Nie mamy możliwości reagowania np. na atak za pomocą samolotu cywilnego czy innego niż samolot i śmigłowiec statku powietrznego – mówił Waldemar Skrzypczak.

Przedstawiciele resortu obrony i wojska zwrócili się do członków Komisji o poparcie przygotowywanego właśnie projektu ustawy o obronie powietrznej RP. Dokument ten ma kompleksowo objąć całość zagadnień związanych z obroną polskiego nieba i usystematyzować przepisy mówiące, kto i w jakich sytuacjach będzie mógł podjąć konkretne decyzje.

Do realizacji zadań postawionych przed Siłami Powietrznymi, zdaniem generała Majewskiego, obok przyjęcia ustawy o obronie powietrznej RP, konieczna jest także kontynuacja procesu modernizacji technicznej lotnictwa wojskowego. – Większość zadań, jakie stoją przed nami wynika z konieczności wsparcia innych rodzajów sił zbrojnych i przez taki pryzmat należy patrzeć na potrzeby Sił Powietrznych – dodał generał.

Zgodnie z przyjętym przez MON „Planem Modernizacji Technicznej” Siły Powietrzne do 2022 roku zostaną wyposażone m.in. w nowe samoloty i śmigłowce, systemy rozpoznania (zarówno naziemne, jak i z platform bezzałogowych), zestawy przeciwlotnicze i system szkolenia zaawansowanego AJT. W ciągu dwóch lat zmodernizowanych zostanie 16 myśliwców MiG-29.W ramach modernizacji lotnictwa wojskowego rozpoczęły się już procedury zakupu śmigłowców i samolotów szkoleniowych. Więcej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 

REKLAMA

  Ruszają przetargi na śmigłowce
i samoloty szkoleniowe


Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podpisał ostatnie dokumenty określające, jakie śmigłowce i samoloty do szkolenia pilotów chce kupić wojsko. Dzięki temu jeszcze w tym miesiącu ruszą ogromne wojskowe przetargi. Na nowe maszyny amia wyda ponad osiem miliardów złotych.
MC

autor zdjęć: Artur Weber

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1364486640
LUDZIE!!!!!! jest światełko w tunelu chcą kupić prawdziwe samoloty a nie zabawki mówię o Typhoon-nach.Mam tylko taką cichą nadzieję że nie jest to jakaś podpucha i zrobią to szybko jak zapowiedzieli do 2016r. choć mowa zaledwie o 16 szt to i tak sukces że przestają mówić o zastępowaniu myśliwców-dronami ( przynajmniej na razie) a może jak już kupią te 16 Typhoon-ów to zobaczą jaka to świetna maszyna i kupią kolejne dwie eskadry czego sobie i wam życzę...
4D-89-9A-AB
~GJ
1363873800
Modernizacja lotnictwa w polskim wykonaniu to złomowanie połowy samolotów i kupno w zamian kilkudziesięciu niezdolnych do prawdziwej walki latawców za grube miliony $. W 2016 będzie 36 F-16 ( ok.40% sprawnych a w trudnych warunkach pogodowych nie wystartują) i 16 Migów- 29 to imponująca ilość i siła ale przeciwko partyzantom a nie regularnej armii. W zamian 50-ciu Iskier ma być 8 AJT- bez komentarza.Nie lepiej będzie z helikopterami Mi-2 i Mi-8 ze starości się lawinowo sypią,Mi-14 będą łatane ile się da ale też widać ich kres,Mi-24,Mi-17 po wojnach ( jak wrócą) to będzie złom i zostanie kilka Sokołów na szybko przerabianych na bojowe Głuszce.Plany są wielkie ale jak to plany u nas jak uda się zrealizować 50% to będzie sukces tym bardziej że wiadomość umieszczona na stronie IU jest tak napisana,że można ją rozumieć w dwojaki sposób albo wszystkie śmigła jedna platforma albo każda grupa ma posiadać jedną platformę ( 4 grupy-4 różne typy helikopterów ) a ponadto wynika z tego że nie są ważne parametry tech.osiągi, potrzeby i możliwości ale jedno podwozie co ukierunkowuje zakup i nie jest najlepszym rozwiązaniem ( jeśli coś jest do wszystkiego to jest do niczego). Co chwilę pojawiają się wiadomości o kupowaniu za bezcen sprzętu z drugiej ręki szkoda że Mon nie potrafi wykorzystać okazji albo po prostu się wstydzi ale myślę że jednak to pierwsze.
BA-9B-42-B7

Dominatorzy biegów na orientację
 
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Piekło „Pługa”
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Komisje sejmowe o umowie z USA
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Świąteczne prezenty od AMW
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
HackYeah, czyli programiści na start!
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Ukraiński kurs na Zachód
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Wojskowi wspierają medyków
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Święto sportowców w mundurach
Żołnierze spieszą z pomocą
13 medali żołnierzy na ringu
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Armia donatorów krwi
Kolejny dzień walki z koronawirusem
F-16 kończą misję w Estonii
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Start w nieznane
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Obrady ministrów obrony NATO
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Laserowa artyleria US Army
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
PGZ pomaga walczyć z pandemią
Sąd nad systemem
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Amerykanie odmładzają F-16
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Proobronni wspierają potrzebujących
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Jakie zmiany w mundurówce?
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Attention, Controlled Flight
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO