moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sikorski: NATO ostoją bezpieczeństwa

Historia uczy nas, że o bezpieczeństwo, także w wymiarze militarnym, Polska musi zadbać sama – mówił w Sejmie Radosław Sikorski. Minister spraw zagranicznych przedstawił informację o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2013 roku.


W swoim wystąpieniu minister przywołał słowa Jana Nowaka Jeziorańskiego, że nie można opierać bezpieczeństwa tylko na sojusznikach, nawet na najpotężniejszych. – Jeśli własnymi siłami nie zapewnimy sojusznikom możliwości przyjścia nam z pomocą, to poczucie bezpieczeństwa może stać się mitem, który rozbroi nas psychicznie i zrodzi lenistwo myśli wojskowej – mówił Radosław Sikorski.

Dlatego najważniejszym zadaniem na najbliższą dekadę jest przeprowadzenie gruntownej modernizacji sił zbrojnych. Zgodnie z zapowiedziami, w ciągu 10 lat wydamy na zwiększenie potencjału obronnego prawie 140 mld zł. – Budujemy siły odstraszania, pozyskamy rakiety, śmigłowce, wozy bojowe, okręty podwodne i samoloty bezzałogowe – wyliczał minister. Polska będzie dysponowała także własnym systemem obrony powietrznej. Tarcza antyrakietowa, wraz z amerykańską, której elementy znajdą się na naszym terytorium w 2018 roku, wejdzie w skład systemu natowskiego.

Minister zapewnił, że Sojusz Północnoatlantycki pozostaje dla Polski najważniejszym zewnętrznym gwarantem bezpieczeństwa. – Będziemy zabiegać, by kolektywna obrona, kluczowa z polskiego punktu widzenia, pozostała dla NATO naczelnym zadaniem – zapewnił Radosław Sikorski.

Największą operacją, w której obecnie zaangażowane są polskie siły zbrojne jest operacja NATO w Afganistanie. Radosław Sikorski potwierdził, że wchodzi ona w końcową fazę i polski kontyngent, obecnie liczący 1800 żołnierzy, zostanie zmniejszony w październiku do 1000 wojskowych. – Do końca przyszłego roku, zgodnie z zapowiedziami, razem z sojusznikami zakończymy misję stabilizacyjną ISAF. Jesteśmy dumni, że naród afgański wysoko ceni zaangażowanie i poświęcenie polskich żołnierzy i dyplomatów – powiedział minister.

Zdaniem szefa resortu spraw zagranicznych, Polska nie może zaprzestać wysiłków zmierzających do budowy europejskiego systemu bezpieczeństwa. Jak powiedział, silna Unia Europejska musi rozwijać swoje zdolności obronne. – Będziemy konsekwentnie opowiadali się za ich wzmacnianiem, choć nie mamy złudzeń, aby Unia mogła w tej dekadzie zastąpić NATO.

MC

autor zdjęć: Krzysztof Białoskórski

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1363938900
wszystkim, którzy twierdzą , że 1,95 % PKB to taki luksus polecam dwie mapki : http://www.euratlas.net/history/europe/1900/index.html http://www.euratlas.net/history/europe/1800/index.html
5C-16-3D-92
~scoobydoopoznan
1363938540
~druid - ciężko dyskutować z kimś, kto twierdzi, że 2 % wystarczy. By dogonić Europe powinno być to 4 % z czego te 2 % szły by na infrastrukturę ( również na mieszkania) i sprzęt. Co do potencjalnych przeciwników to wcale nie mamy słabszych. Na 2014 ( miały się odbyć w tym roku) zapowiadane są wspólne manewry RFN i FR. Myślę , że stopniowe zwiększanie rocznie 0,05 % przez kolejne lata nie dokonałoby wielkich zawirowań w kraju. Mamy pewnego rodzaju komfort, że nie musimy wydawać mld dolarów na opracowanie nowoczesnego sprzętu, bo możemy to kupić a samą strukturę musimy unowocześniać. Przez GFP jesteśmy sklasyfikowani za Ukrainą http://www.globalfirepower.com/countries-listing-europe.asp . Turcja jako byłe imperium rozumie , że żeby się z tobą liczono trzeba mieć odpowiednio silną armię . Podobne opinia panuje w Izraelu.
5C-16-3D-92
~scoobydoopoznan
1363889940
~druid http://www.youtube.com/watch?v=0rbJOCATk_E nie byłem nigdy cynikiem, nie sięgam nazbyt wysoko ... . curlikaja ... .
5C-16-3D-92
~druid
1363862100
@~scoobydoopoznan Na szczęście Turcy zbroją się przeciw Rosji, Grecji, Izraelowi, Iranowi a nie przeciw nam. Dzięki temu 2% wystarczy (oczywiście jeżeli bedzie wydane z sensem)ponieważ nasz potencjalny rywal będzie musiał zabezpieczyć miękkie podbrzusze.
D7-27-FC-9D
~scoobydoopoznan
1363776720
1,95 % PKB . Powodzenia . Turcja 2,7 % ale CIA twierdzi, że 5 %. http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,2,3665,aktualnosci-z-europy,final-tureckiego-programu-na-pocisk-manewrujacy p.s. Obecnie pod Wiedniem dostalibyśmy tęgie lanie http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,2,3665,aktualnosci-z-europy,final-tureckiego-programu-na-pocisk-manewrujacy
00-B3-ED-57

Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
 
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Double Eagle po nowemu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ważka bliżej
Własne interesy Europy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
JWK z odznaką pamiątkową
Security Game
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
They Train Together, They Fight Together
We Are All Darfur
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Iran uderza w USA
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Darłowo czeka na śmigłowce
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Podziemna potęga
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Symulatory strzelań Rosomaków
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Krwawe walki o Monte Cassino
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Nauka zimowego pływania
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Chciałem walczyć z Niemcami
USA nie zacznie wojny z Iranem
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Pretorianie na Mazurach
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Śmierć bohatera
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Obradowała Rada Gabinetowa
Nowy wiceminister w MON
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Klasy wojskowe po nowemu
„Bolko” w służbie
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Stulatka hydrografia
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Arsenał Iranu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Militaria na Zamku Królewskim
Defense Without Politics
Rywalizacja strzelców wyborowych
Rozpoznają skażenie Rosomaków
For the Right Cause

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO