moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Powstanie polski czołg. Czy to realne?

To ma być pierwszy od czasów II wojny światowej stuprocentowo polski czołg, który wyjedzie na poligony. Do realizacji projektu polskie firmy zbrojeniowe pod wodzą Bumaru zawiązały konsorcjum. Pytanie, czy się uda? Rozpoczęty kilka lat temu projekt czołgu Anders nie został dokończony.

Bumar zapowiada, że wiele nauczył się na projekcie Andersa i nie powtórzy tych samych błędów.

Konsorcjum chce zbudować dla wojska uniwersalną platformę gąsienicową, która może posłużyć jako podwozie zarówno dla nowego czołgu podstawowego, jak i dla bojowego wozu piechoty. Porozumienie w tej sprawie w ubiegłym tygodniu zawarły spółki z grupy Bumar (Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM, Zakłady Mechaniczne „Bumar – Łabędy”, Bumar Żołnierz S.A., Bumar Elektronika S.A.) oraz Huta Stalowa Wola, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne z Poznania, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej z Warszawy oraz Wojskowe Zakłady Mechaniczne z Siemianowic Śląskich.

Problem w tym, że kilka lata temu powstał już prototyp polskiego czołgu nazwanego Anders. Zbudowali go inżynierowie z OBRUM-u. – Niestety okazało się, że zawiera on rozwiązania, których wojsko nie potrzebuje, a brakowało tych, na których armii zależało – mówi wysoki rangą wojskowy. Konsorcjum zarzeka się jednak, że nie chce powtórzyć wpadki z czołgiem Anders, który powstał bez żadnych konsultacji z wojskiem. – Nie popełnimy drugi raz takiego samego błędu, że staramy się przekonać siły zbrojne do istniejącego już produktu – zapowiada Mariusz Andrzejczak, wiceprezes Bumaru. – Nauczyliśmy się bardzo dużo na Andersie, nie tylko od strony technologicznej i technicznej, ale również jeśli chodzi o zarządzanie programem i kontakty ze strategicznym klientem – podkreśla.

Nową platformę Bumar chce budować w ścisłej kooperacji z polską armią. – Z punktu widzenia resortu obrony cenne są wszystkie inicjatywy, które wpisują się w programy modernizacyjne i zmierzają do zwiększenia potencjału wytwórczego polskich przedsiębiorstw przemysłu obronnego – mówi Jacek Sońta, rzecznik prasowy MON.

Przedstawiciele holdingu unikają na razie deklaracji na temat specyfikacji technicznej projektu. Dopiero gdy wojsko opracuje dla niego wymagania operacyjne, konsorcjum przedłoży swoje propozycje.

To zaś, jak dowiedział się portal polska-zbrojna.pl, może stać się już niedługo. Sztab Generalny Wojska Polskiego kończy bowiem prace nad wspomnianymi wymaganiami operacyjnymi. Z naszych informacji wynika, że powinny one trafić do akceptacji przez szefa Sztabu do końca marca.

Jak szybko konsorcjum jest w stanie zbudować nowy czołg? Mariusz Andrzejczak zapewnia, że Bumar wraz z partnerami jest w stanie zaprezentować prototyp pięć lat od momentu rozpoczęcia prac badawczo-rozwojowych.

Polska armia posiada obecnie około 900 czołgów. Zdecydowana większość, ponad 500, to przestarzałe, pochodzące z lat siedemdziesiątych radzieckie T-72. Nieco nowsze, z początku lat dziewięćdziesiątych, są rodzime PT-91, których mamy ponad 200. Najnowocześniejszymi czołgami naszych sił pancernych są niemieckie Leopardy 2A4, tych mamy 128. Jednak nawet one zostały wyprodukowane pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.W „Programie rozwoju Sił Zbrojnych RP w latach 2013-2022” zapisana jest m.in. modernizacja posiadanych przez armię czołgów Leopard 2A4. Więcej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

  Leopardy jak nowe

Gruntowna modernizacja czeka niemieckie czołgi będące w wyposażeniu polskiej armii. Na początku roku MON ogłosi przetarg na unowocześnienie 128 Leopardów 2A4. Wojsko chce, by maszyny miały lepsze urządzenia optoelektroniczne oraz armatę. Ulepszony ma zostać także pancerz, system kierowania ogniem i systemy łączności.
Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Jan Brzozowski

dodaj komentarz

komentarze

~nick
1451329320
Już kiedyś wojsko stawiało swoje wymagania co do samolotu szkolnego o nazwie Iryda. Co się zmienił generał to inne widzimisię i tak przez 20 lat... aż się program zestarzał i poszedł do kasacji. Dużo w tym myślę było akcji sowieckiego wywiadu żeby się sąsiad wróg w siłę nie rósł. Tak robili przed II wojną niemieccy agenci w polskich kręgach politycznych i gospodarczych. A dopóki nie odejdą z polskiej armii ostatni wychowankowie akademii wojskowych w Moskwie czy Leningradzie to programy będą sabotować w podobny sposób.
10-29-B2-E1
~iktorn
1443854880
Niestety propozycje i propaganda to 2 różne rzeczy. W Skandynawii czy Korei Południowej Hitem są są lekkie czolgi o dużej sile ogniowej oraz dobrym stosunku mocy do masy i czolgi tę są operowane 1 do 2 osób załogi. Reszta to automatyka. Nasz czołg Anders to coś pomiędzy czołgi z lat 90 a najnowsza technologia. Gdyby projekt był taki zły to Rosjanie nie wprowadzili podobnego do produkcji. Czy Czołg 60 czy 30 ton można rozwalić z kalibru 120.Posiadając odpowiedni pocisk. Co należało zrobić a no Wziąć się w garść wyprodukować 250 szt dla polskiego wojska. Zrobić też kilka wersji jakie były planowane i jeździć z nimi po targach. Ukraina z chęcią by kupiła i wiele krajów mniej uprzemysłowionych spoza Europy.
B3-ED-B0-EF
~andjs
1384509900
jak można budować czołg bez uwzględniania potrzeb wojska? Wydaje się że tak może się zdarzyć tylko w firmie kierowanej przez polityków, a nie fachowców. To dla kogo ten Anders miał być przeznaczony? Mam wrażenie, że jeśli nowa konstrukcja ma być i czołgiem podstawowym i wozem piechoty to już widzę Rosomaka z odkrywczo przyspawanymi elementami które wojsko sobie zażyczyło i szumnie nazwanego platformą. Obym się mylił.
AA-E9-C3-9E
~Adrian
1366232820
Polska potrzebuje nie tylko czolgow ale rakiet dalekiego zasiegu z atomem i wyrzutni krotiego zasiegu podobnego do tos 1 oprocz langusty i homara, anders dobry pomysl z silnikiem z przodu lepsze niz bmp 2 radzieckie
F1-05-0A-85
~ANDY
1363033860
żal mi polskich konstruktorów i polskiego przemysłu...przy takich decydentach (kupujących na siłę zagraniczny demobil wymagający olbrzymich nakładów modernizacyjnych oraz części , amunicji , firmowego kosztownego serwisu i oryginalnych części zamiennych-których dostawy mogą być zawieszone...) NIE MAJĄ SZANS NA SUKCES...!!! -BO ZAWSZE MOŻNA ZMIENIĆ NIE DO KOŃCA ZDEFINIOWANE WYMAGANIA TECHNICZNE GENERAŁÓW KTÓRE ICH OPRACOWANIE OCZYWIŚCIE NIE SPEŁNI ...
BD-EC-03-F5
~Adell
1361559720
obnizyc radykalnie podatki i zniesc koncesje to beda i czolgi i rakiety, firmy prywatne zrobia projekt okolo 1/2 roku, wykonanie w metalu max 1 rok!!
AE-02-49-19
~scoobydoopoznan
1361537340
~jarek nikt tego nie kwestionuje ale niech robią aktualny lub choć podobny sprzęt ... . 5 lat to śmiech.
00-B3-ED-57
~jarek
1361530680
zan dobrze mowisz dajcie zarobic polakom dajcie nowe prace dla polakow a nie tylko inne panstwa zarabiaja na nas
80-EA-E6-4B
~scoobydoopoznan
1361523540
To są współczesne kierunki 5 km i Andersika nie ma. Przestańcie od nowa projektować rzeczy z początku lat 80-tych. http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,3,3497,aktualnosci-ze-swiata,demonstracja-rakiet-dagr-z-nosnika-jltv
00-B3-ED-57
~scoobydoopoznan
1361521980
1. Pięć lat na czołg to śmiech. Tyle zajął program F-35. Niech głowy nie zawracają. Rozumiem państwowa firma i robotę trzeba szanować ale przy obecnej komputeryzacji to kpina, żart, nie wiem jak to nazwać . Amerykanie projektują nowego BWP szybciej będzie kupić licencję . Pomogę weźcie dopancerzcie dół od Kraba wagowa jak wieża z armatą, wytnijcie z tyłu drzwi, wstawcie KDA 35 i Amur . BWP gotowy na jesień 2013 do produkcji. 2. Czołg - silnie opancerzony pojazd gąsienicowy uzbrojony w armatę 120 mm to już przeżytek. Cena 1 leo a6 to około 7 mln$ = 70 pocisków SPIKE nie sądze by 1 czołg zniszczył 70 innych . Armia Potrzebuje BWP. Biorąc pod uwagę możliwości produkcyjne naszych sąsiadów powinniśmy skupić się na rozwoju broni przeciwpancernej np: Bofors Dynamics STRIX, .. a nie czołgów ( zawsze wyprodukujemy ich mniej). Nie sadzę by nasz rodzimy zespół inżynierów dokonał w tej dziedzinie (czołg) przełomowych poczynań . Taniej kupić licencję na Merkavę IV lub V lub jak to zrobiła Turcja z Altay ( licencja K2 Black Panther) Szkoda czasu i atłasu jak macie jakieś ambicje to zajmijcie się niebieskim laserem.... .
00-B3-ED-57
~hs
1361517600
nie wierzę...... zbudowali Andersa takiego jakim jest bo " im się wydawało, że będzie dobry"?????????
0D-F9-1D-4D
~zan
1361476740
Brawo ! Trzeba projektować i budować własny sprzęt, a nie dawać zarabiać innym państwom.
56-A9-D7-80

Wsparcie dla saperów
 
Gavia na Atlantyku
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Wojskowe szkolenie dla studentów
Życie po zdjęciu munduru
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Kolejne Raki dla wojska
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Groty i VIS-y dla armii
Wyjątkowa operacja minerów
Niezwyciężeni znowu trenują
Iranian Chess Game
Wabik z WAT-u
W drodze po zwycięstwo
„Albatros” już na wodzie
Sosnkowski przywrócony
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Thin Blue Line
Na strzelnicy w szczytnym celu
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Raki strzelały na Bałkanach
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Rescue Like You Would in a War
68W znaczy ratownik
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Cienka niebieska linia
68W Means Lifesaver
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Bożeny do modyfikacji
Nowy wiceminister w MON
Zmarł trzeci z rannych saperów
Trening medyczny przed misją
Snajper walczy także z wiatrem
Jani, cudem ocalony
Wypadek saperów
Lotem przeciw bolszewikom
Nowa misja i nowy sprzęt
Osa na patrole
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Niechciany traktat
Klasy wojskowe po nowemu
Rozpoczynamy nową erę
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Fort zagłady
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO