moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Premierzy Morawiecki i Błaszczak z wizytą w desancie

Priorytetem rządu jest bezpieczeństwo. Rozwijamy Wojsko Polskie, zwiększamy liczebność i wyposażamy żołnierzy w nowoczesną broń. Tempo i efektywność tych działań wyróżnia nas na świecie – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak. Szef MON i premier Mateusz Morawiecki odwiedzili dziś 6 Brygadę Powietrznodesantową. Podziękowali spadochroniarzom m.in. za obronę polsko-białoruskiej granicy.


Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki i wicepremier, szef Ministerstwa Obrony Narodowej spotkali się dziś w Krakowie z kadrą dowódczą i żołnierzami 6 Brygady Powietrznodesantowej. Premierzy zapoznali się z zadaniami, jakie stoją obecnie przed spadochroniarzami, obejrzeli także używany w desancie sprzęt. Żołnierze mówili m.in. o zaletach pojazdów o wysokiej mobilności Aero 4x4.

– Na naszych oczach zmienia się sytuacja geopolityczna, zmienia się świat i Polska. Zmienia się także Wojsko Polskie. Polska armia jest coraz lepiej wyposażona i wyszkolona – mówił premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że wiele jednostek jest teraz dyslokowanych na wschodzie Polski, bo jest to forma zabezpieczenia przed potencjalnymi i rzeczywistymi zagrożeniami. – Dziś te ryzyka ujawniają się coraz częściej. Ostatnie tragiczne zdarzenie w Przewodowie pokazuje nam, że zagrożenie, które Rosjanie stworzyli na Ukrainie jest realnym zagrożeniem także dla Polski i naszych obywateli – dodał premier. Mateusz Morawiecki podkreślił znaczenie szybkiej modernizacji wojska, zakupów uzbrojenia u bliskich i dalszych sojuszników takich jak Stany Zjednoczone i Korea Południowa. – Wiemy, że tylko wyposażona w najnowocześniejszą broń armia może poradzić sobie z zagrożeniami. Jestem przekonany, że modernizując szybko Wojsko Polskie, robimy coś najważniejszego dla naszej ojczyzny. A żyjemy przecież w niespokojnych czasach. Wiele krajów nagle obudziło się z geopolitycznej śpiączki. My w dużym stopniu przewidywaliśmy zły rozwój wydarzeń – dodał prezes Rady Ministrów.

Wicepremier i szef MON, Mariusz Błaszczak chwalił żołnierzy 6 Brygady Powietrznodesantowej za profesjonalizm i poziom wyszkolenia. – 6 Brygada to jedna z najlepszych jednostek Wojska Polskiego. Jednostka o wysokiej mobilności. Rok temu z premierem Morawieckim odwiedziliśmy żołnierzy 6 BPD, którzy pełnili służbę na granicy z Białorusią. To właśnie oni, razem z żołnierzami innych formacji, wspierając polską Straż Graniczną utrzymali granicę Polski i tym samym granicę UE – podkreślił Mariusz Błaszczak.


Wicepremier przypomniał, że na początku 2020 roku uczestniczył w Krakowie w przekazaniu żołnierzom 6 BPD nowoczesnych pojazdów. Wozy Aero 4x4 były przez spadochroniarzy bardzo wyczekiwane, przede wszystkim dlatego, że przystosowane są do desantowania na spadochronach z pokładów samolotów transportowych. – Mówiłem wówczas o tym, a teraz chcę przypomnieć, że po 33 latach luki w tych możliwościach, zostały one przywrócone – stwierdził Błaszczak. Przypomniał, że priorytetem polskiego rządu jest bezpieczeństwo Polski i Polaków. – Zwiększamy liczebność i wyposażamy żołnierzy w nowoczesną broń. To jest coś, co nas wyróżnia na świecie. Chodzi o tempo i efektywność tych działań – dodał wicepremier.

Szef resortu obrony przypomniał także, że atak na polsko-białoruską granicę był skoordynowany z tym, co w lutym 2022 roku wydarzyło się na Ukrainie. – Ci, którzy rządzą na Kremlu chcieli doprowadzić do kryzysu w Polsce i odciąć możliwości wspierania Ukrainy. Ten plan się nie powiódł, także dzięki postawie żołnierzy Wojska Polskiego – dodał Mariusz Błaszczak.

Wicepremier podkreślił rolę międzynarodowych szkoleń wojskowych i współpracy szkoleniowej. Przypomniał, że jeszcze przed napaścią Rosji na Ukrainę w Polsce zostali rozlokowani spadochroniarze 82 Dywizji Powietrznodesantowej. Amerykańscy spadochroniarze szkolili się właśnie z żołnierzami 6 BPD. – To są tożsame wojska. Żołnierze obu formacji mogli budować interoperacyjność. Współpraca z jednostkami amerykańskimi i natowskimi to stała tendencja. Jest konsekwentnie prowadzona teraz i będzie utrzymywana w przyszłości – podsumował wicepremier.

Podczas konferencji prasowej szef MON przypomniał także, że już niebawem, bo od stycznia 2023 roku, żołnierze 6 Brygady rozpoczną półroczny dyżur w ramach Wyszehradzkiej Grupy Bojowej UE. Polacy delegują do składu GBUE główne siły.


6 Brygada Powietrznodesantowa to jedna z najlepszych i najbardziej doświadczonych jednostek w wojskach lądowych. Spadochroniarze sprawdzili się w misjach poza granicami kraju, m.in. w Iraku, Afganistanie i w Kosowie. Od lat współpracują z sojusznikami i reprezentują Polskę podczas międzynarodowych ćwiczeń i szkoleń np. natowskiej operacji powietrznodesantowej „Swift Response”. W szeregach 6 BPD służy kilka tysięcy żołnierzy. Pod Dowództwo 6 BPD podlegają trzy bataliony powietrznodesantowe w 16. Krakowie, 6. Gliwicach i 18. w Bielsku-Białej oraz ulokowane w Krakowie 6 Batalion Logistyczny i 6 Batalion Dowodzenia.

MKS

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Odnaleźć zaginionych
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
A może studia na WAT?
PKW Irak ewakuowany
Szkoła pilotów FPV
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Francuska tarcza dla NATO
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Historyczny triumf terytorialsa
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Wypadek w PKW UNIFIL
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Ratunek pod ostrzałem
Zachodnia granica wciąż pod kontrolą
Kompetencje warte ponad milion dolarów
Apache’e kontra drony
Patrol z Syriusza
Czas nadziei, czas pokoju
Centrum wsparcia dla AH-64E
Nie tylko błękitne berety
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Rekordowa ulga dla Nitro-Chemu
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
AWL stawia na rozbudowę
Ratunek na szczycie
Polski sukces w Duńskim Marszu
Latający Wartownik dla polskiego wojska
Fabryka pocisków ziemia–powietrze
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
NATO coraz silniejsze
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Podium po czterech wyścigach na lodzie
MON pomoże uczcić ofiary UPA
Pierwsze oderwanie od ziemi
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Rozproszenie, drony i autonomia – logistyka w nowej wojnie
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Artylerzyści z Węgorzewa w natarciu
Baza dla sił powietrznych USA powstaje we Wrocławiu
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Polsko-estoński sojusz
Odporność państwa zaczyna się od gospodarki
Testy autonomicznego Black Hawka
GROM pod nowym dowództwem
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Więcej pieniędzy dla niezawodowych
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Rekompensaty dla weteranów
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Od wirówki do lotu Gripenem
Piekło „Pługa”
Polska buduje przewagę w kosmosie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO