moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szturmani szykują się do dyżuru w UE

Prowadzą patrole w terenie zurbanizowanym, bronią bazy przed atakiem rebeliantów i poszukują miejsc składowania uzbrojenia – m.in. z takimi wyzwaniami mierzą się żołnierze na międzynarodowych ćwiczeniach „Eagle Wings ‘22”. Podczas manewrów w Drawsku Pomorskim egzamin zdaje batalion manewrowy Grupy Bojowej UE. Dyżur unijnej grupy zacznie się w styczniu 2023 r.

Tuż po godzinie 14. z pokładu samolotu transportowego Casa C-295M desantowano zasobniki z pomocą humanitarną, w sumie kilkaset kilogramów wody pitnej i żywności. Niestety, podczas podbierania ładunku zrzutowisko i pobliska baza wojskowa zostają ostrzelane przez rebeliantów. Przeciwnik jest wyposażony m.in. w granatniki lekkie i ciężkie. Żołnierze odpierający zmasowany atak potrzebują wsparcia. Nadchodzi ono szybko z ziemi od strony artylerzystów, a potem z powietrza. Na miejsce przylatują dwa wielozadaniowe F-16, a potem dwa śmigłowce. Tak w środę rozpoczął się sprawdzian żołnierzy, którzy przygotowują się do dyżuru w ramach Wyszehradzkiej Grupy Bojowej. Certyfikacja odbywa się w Drawsku Pomorskim w ramach ćwiczeń „Eagle Wings ‘22”.

REKLAMA

 

W czasie unijnego dyżuru żołnierze będą służyć w składzie batalionu manewrowego (BG Core). – Według scenariusza ćwiczeń siły GBUE zostały rozlokowane na terenie jednego z państw afrykańskich. Jest to kraj dotknięty silnym kryzysem humanitarnym i targany sporami wewnętrznymi – wyjaśnia por. Marcin Rutkowski, oficer prasowy ćwiczenia „Eagle Wings ‘22”. – Zgodnie z mandatem misji nasi żołnierze mają wspierać przedstawicieli lokalnej władzy w utrzymaniu bezpieczeństwa i porządku wewnętrznego – dopowiada oficer.

Batalion manewrowy tworzą w większości wyposażeni w wozy typu HMMWV żołnierze 18 Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej oraz jedna kompania z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z transporterami Rosomak. W składzie GBUE są także zwiadowcy z 9 Pułku Rozpoznawczego, Żandarmeria Wojskowa oraz żołnierze z Węgier, Czech i Słowacji. – Podczas certyfikacji w Drawsku Pomorskim test zdaje około 750 polskich żołnierzy i ponad 150 Słowaków. Musimy sprawdzić, czy batalion manewrowy jest gotowy do wypełniania zadań stabilizacyjnych – mówi ppłk Arkadiusz Skrzek, szef sztabu kierownictwa ćwiczeń. – Podczas kilkudniowych ćwiczeń żołnierze wykonują zadania stricte taktyczne: prowadzą patrole, rozpoznanie, nawiązują i budują relacje z lokalnymi władzami w zakresie bezpieczeństwa i zwalczania zagrożeń – dodaje oficer.

W kolejnych dniach żołnierze będą musieli poradzić sobie także z agresywnym tłumem, nadzorować demonstracje pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami lokalnej władzy. Poprowadzą również konwoje logistyczne. – Mają przy tym uważać na improwizowane ładunki wybuchowe, które podkładają przy trasach siły rebelianckie – dodaje mjr Bartosz Miller z kierownictwa ćwiczeń. Ale to nie wszystko. – Wojskowi przećwiczą udzielanie pierwszej pomocy medycznej, zachowanie podczas różnego rodzaju alarmów w bazie wojskowej, a także wykonają operację, w czasie której ich zadaniem będzie znalezienie miejsc składowania broni – dopowiada oficer.

Dla żołnierzy z Bielska-Białej to kolejny sprawdzian poprzedzający dyżur w Grupie Bojowej Unii Europejskiej, którą tworzą państwa V4. Wcześniej certyfikację przeszły drużyny, plutony oraz kompanie. Ostateczny sprawdzian przed misją dowództwo GBUE przejdzie w listopadzie 2022 roku. Grupa V4 dyżur rozpocznie w styczniu 2023 roku.

Grupy bojowe Unii Europejskiej to międzynarodowe związki taktyczne powołane w 2004 roku. Mogą brać udział w misjach stabilizacyjnych, prewencyjnych oraz humanitarnych w promieniu 6 tys. km od Brukseli. Zgodnie z założeniem GB muszą być gotowe do działania w 15 dni od momentu podjęcia decyzji na szczeblu politycznym. Misje, do których zostały przeznaczone, trwają od 30 do 120 dni. Po tym terminie grupa powinna zostać zastąpiona przez siły pod flagą ONZ.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: M. Bieniek, O. Barczyk

dodaj komentarz

komentarze


Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
 
23 medale żołnierzy na lekkoatletycznym czempionacie
Ukraina w UE? Ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu
Bramy dla generała
For Our Freedom and Yours
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Wizyta w PKW Łotwa
PGZ na targach Eurosatory
Bałtyk coraz ważniejszy
Weterani doszli do złota
Wojsko szykuje się na mecz z Gortatem
Ministrowie obrony NATO o broni dla Kijowa
Biden: gra na przeczekanie
Wyższy bieg Grota
Prezydent i „niezwyciężeni”
W służbie Jego Królewskiej Mości
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Cougary w armii
Bezpieczne niebo
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Wschodnia flanka pod osłoną rakiet
Daglezje dla polskiego wojska
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Podchorążowie najlepsi na tatami
Pułk Reprezentacyjny czeka na żołnierzy
Szkarłatne berety świętują
Zielone światło dla miliardów
Setka Akademii Marynarki Wojennej
Wielki test Żelaznej Dywizji w Hohenfels
Piąta kadencja generała Konopki
Virtuti Militari ma 230 lat
Amerykańskie Chinooki nad Krakowem
Szef MON-u objął tekę wicepremiera
Pola walczy z SMA
Pierwszy taki rejs. Kadeci na ORP „Iskra”
Zacięte walki o Siewierodonieck
Minister o zmianach w wojsku
Dwanaście razy złoto
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
NATO pokazało siłę na Bałtyku
PKW Orlik wrócił do domu
Ukraina kupuje polskie Kraby
Historyczna wizyta w Kijowie
Ochotnicy rozpoczynają dobrowolną służbę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Dowództwa Generalnego
Historyczne szkolenie ochotników
Zacieśnianie współpracy z Koreą
Amerykańskie F-15 w Polsce
Nowoczesny internat dla żołnierzy
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Szef MON-u ma zostać wicepremierem
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Śladem profesjonalistów
Dla kogo tanie wczasy?
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Taktyka walk partyzanckich
Spektakl Kremla
Tak się szkoli saperska elita

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO