moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wodne szkolenie zmechanizowanych

Jak bezpiecznie wyskoczyć z rozpędzonej motorówki i udzielić pomocy tonącemu, w jaki sposób prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową i jak poszukiwać w wodzie osób zaginionych – tego rodzaju umiejętności zdobywali żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej. Szkolenie poprowadzili instruktorzy i ratownicy WOPR-u.

Żołnierze powinni wiedzieć, jak prawidłowo i bezpiecznie udzielić pomocy tonącemu. Taka wiedza może się przydać nie tylko podczas służby, ale także w codziennym życiu, np. w czasie wakacji – mówi ppor. Łukasz Szymański, dowódca 2 kompanii z Batalionu Zmechanizowanego z Białej Podlaskiej. Żołnierze z tej jednostki wzięli udział w szkoleniu z ratownictwa wodnego. Uczyli się od doświadczonych ratowników i instruktorów z międzyrzeckiej grupy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

– Jeśli dzięki temu szkoleniu uda się uratować choć jedno życie, to będzie ogromny sukces – przyznaje szer. Patryk Stępień, który od 13 lat jest ratownikiem WOPR-u (obecnie w międzyrzeckim pogotowiu wodnym). Przez ten czas brał udział w wielu akcjach ratowniczych oraz w poszukiwaniach zaginionych osób. Przyznaje, że nie wszystkie z tych historii skończyły się szczęśliwie. – Wakacje w pełni i co chwilę słyszymy wiadomości o tym, że ktoś się utopił. Chcieliśmy z dowódcą przybliżyć żołnierzom wiedzę na temat ratownictwa, bo woda jest naprawdę niebezpiecznym żywiołem. Trzeba wiedzieć np., jak właściwie udzielać pomocy, by podczas akcji ratunkowej samemu nie ucierpieć – mówi szeregowy.

REKLAMA

I właśnie dlatego, podczas zajęć żołnierze uczyli się, jak udzielać pomocy poszkodowanemu przy użyciu koła ratunkowego, boi, rzutek ratowniczych czy liny. – Chodzi o to, by tonący nie wciągnął osoby, która mu pomaga pod wodę – tłumaczy ppor. Szymański. – Wpajaliśmy żołnierzom, aby bez sprzętu asekuracyjnego nie podpływali do tonącego. Trzeba działać w myśl zasady: dobry ratownik to żywy ratownik – dopowiada szer. Stępień. Wyjaśnia, że jeśli w pobliżu nie ma specjalistycznego sprzętu ratowniczego, to można zawsze spróbować podać poszkodowanemu gałąź albo rzucić mu jakąś linkę, a nawet związane ze sobą elementy odzieży lub ręczniki. – Dla akcji ratowniczych nad wodą czas ma kluczowe znaczenie. Zaledwie cztery minuty niedotlenienia powodują śmierć mózgu – przestrzegają ratownicy.

WOPR-owcy uczyli żołnierzy również zasad udzielania pierwszej pomocy, udrażniania dróg oddechowych i zasad prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Zmechanizowani ćwiczyli pod ich kierunkiem postępowanie w przypadku złamań, a także trenowali poszukiwanie osób zaginionych w wodzie. – Tworzyli tzw. łańcuch życia i zwartą grupą przeszukiwali dno jeziora. Jest to potrzebne, bo podtopiona osoba zwykle dryfuje w pobliżu dna, a taki łańcuch życia to czasami jedyna metoda, by odnaleźć poszkodowanego – zaznacza szer. Stępień.

Żołnierze z Białej Podlaskiej dowiadywali się również, jak wykonywać skoki ratownicze, czyli takie, w czasie których ratownik nawet na chwilę nie zanurza głowy, by nie stracić kontaktu wzrokowego z tonącym. Wojskowi desantowali się z rozpędzonej łódki do wody i udzielali pomocy poszkodowanemu. – Ten ostatni element budził chyba najwięcej emocji. Ważna była zarówno technika skoku, jak i pokonanie lęku przed głęboką wodą – zauważa ppor. Szymański.

Żołnierze zapowiadają, że współpraca z międzyrzecką grupą WOPR-u będzie kontynuowana. W planie są także szkolenia z ratownictwa wodnego w warunkach zimowych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. szer. Sławomir Kozioł/ 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
 
O jeden most za daleko?
Pożegnanie z Iskrą
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Polacy świętują z żołnierzami
Akademia Abrams ruszyła!
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Przemysł idzie w OPL
Powrót do korzeni
AWL również w Żaganiu
Włoscy lotnicy w Malborku
Operacja „Śluza”
Śladem profesjonalistów
Proces krakowski na polityczne zamówienie
NATO zmienia priorytety
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zwiad ze spadochronem
Świat polskiej armii sprzed stu lat
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Wojsko pomaga ratować Odrę
Trzeci turnus na szkoleniu
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
1 Kadrowa idzie w bój
Katorżnik nie odpuszcza
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Wymiana ciosów w Ukrainie
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Awanse w święto wojska
Szkolenie na klifie
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
O pomocy dla Ukrainy
Młot na bolszewików
Żołnierze świętowali
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Gdynia wita „Albatrosa”
Dwa złota w jeden dzień
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Wszystkiego najlepszego!
Rozkaz ludobójstwa
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Kolejny krążek żołnierza-sportowca
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Ostatni rozdział generała
Dublet na czterysta
Desant do Jeziora Żywieckiego
Raptory już w Polsce
Wizyta w PKW Łotwa
Raptory lecą do Polski
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Bumar dementuje medialne doniesienia
AFN uderzył w Kołobrzegu
Musimy powstrzymać działania Rosji
Wspierają rodziny ukraińskich żołnierzy
Kolektywna obrona to priorytet

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO