Ratownicy płynęli po medale

Trzy medale: złoty i dwa brązowe wywalczyli żołnierze na igrzyskach sportów nieolimpijskich The World Games 2022. Reprezentanci Wojska Polskiego spisali się na medal w sportowym ratownictwie wodnym. Tytuł mistrzowski wywalczyła sztafeta kobiet 4x50 m z przeszkodami w składzie: Kornelia Fiedkiewicz, Klaudia Naziębło, st. szer. Paula Żukowska i szer. Alicja Tchórz.

– Cieszymy się, mówię w swoim imieniu oraz trenerów przebywających w amerykańskim Birmingham, z tego, co jest. Nie ukrywam jednak, że po cichu liczyliśmy też na sztafetę kobiet 4x50 m z pasem ratowniczym. Tymczasem nasze rekordzistki świata w swojej koronnej konkurencji zajęły czwarte miejsce – mówi st. chor. sztab. Krzysztof Terlecki, koordynator reprezentacji Wojska Polskiego w ratownictwie wodnym.

Przez dwa dni ratownicy wodni rywalizowali o medale na The World Games 2022. Każdego dnia odbyło się osiem finałów. Kobiety i mężczyźni rywalizowali w pięciu konkurencjach indywidualnych oraz w trzech sztafetach. Kwalifikację do startu na igrzyskach w poszczególnych konkurencjach zapewniło sobie jedynie po osiem zespołów i ośmiu zawodników. Do jednego z finałów – 200 m z przeszkodami – awans udało się wywalczyć dwóm reprezentantkom Polski: st. szer. Pauli Żukowskiej i szer. Alicji Tchórz z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. W pozostałych dziewięciu indywidualnych finałach Biało-Czerwoni wystąpili tylko w dwóch: szer. Adam Dubiel i szer. Wojciech Kotowski. Natomiast nasze sztafety zaprezentowały się we wszystkich sześciu finałach.

Jedyne złoto Polki wywalczyły w sztafecie 4x50 m z przeszkodami. Każda zawodniczka musiała pokonać dwie przeszkody, nurkując pod nimi (umieszczone były 70 cm pod wodą). Kornelia Fiedkiewicz na pierwszej zmianie z czasem 27,21 s wyprowadziła Biało-Czerwone na pierwsze miejsce. Klaudia Naziębło uzyskała wynik 26,36 s i utrzymała prowadzenie. Na półmetku Polki wyprzedzały Węgierki o 0,44 s. Na trzeciej zmianie st. szer. Paula Żukowska pokonała 50 m w 28,98 s. Jednak Węgierka Zsuzsanna Jakabos była szybsza – przepłynęła dystans w czasie 27,14 s. Jej sztafeta wyszła na prowadzenie. Węgierki wyprzedzały o 1,31 s Włoszki i o 1,40 s Polki. Na ostatniej zmianie wyśmienicie popłynęła szer. Alicja Tchórz. Była najszybsza ze wszystkich zawodniczek. Z czasem 26,50 s zapewniła Polkom złoto. Nasze reprezentantki uzyskały taki sam rezultat – 1 min 49,05 s – jak Węgierki i pobiły rekord The World Games. Brązowy medal zdobyły Włoszki, które przegrały z triumfatorkami o 0,27 s.

Szer. Alicja Tchórz (w środku) i st. szer. Paula Żukowska (z lewej) z Brazylijką Caroliną Athayde na podium w Amsterdamie, gdzie niespełna miesiąc przed igrzyskami w Birmingham Polki zdobywały medale na wojskowych mistrzostwach świata.

Niespełna pół godziny wcześniej szer. Alicja Tchórz wywalczyła brąz w finale 200 m z przeszkodami. W konkurencji, która otwierała zmagania ratowników wodnych na The World Games 2022, triumfowała Niemka Nina Holt (z czasem 2 min 5,51 s) przed Włoszką Anną Pirovano (2.07,48). Tchórz pokonała dystans w 2 min 7,86 s. Po 150 m była jeszcze na drugiej pozycji – Włoszkę wyprzedzała o 0,01 s. Niestety, na ostatnich 50 m Pirovano była szybsza. Natomiast druga z Polek – st. szer. Paula Żukowska – zajęła w finale szóste miejsce (2.11,07).

Drugi brązowy medal wywalczyła w drugim dniu rywalizacji sztafeta mężczyzn w konkurencji 4x25 m holowanie manekina. Polacy płynęli w składzie: szer. Wojciech Kotowski, szer. Adam Dubiel, szer. Cezary Kępa i mar. Hubert Nakielski. Złoty medal z czasem 1 min 5,22 s zdobyli Niemcy. Drugie miejsce zajęli Włosi (1 min 6,53 s). Biało-Czerwoni stracili do Niemców 2,22 s.

W pozostałych czterech sztafetach reprezentanci Polski najbliżej medalu byli w kończących rywalizację finałach 4x50 m z pasem ratowniczym. Nasze zawodniczki (Natalia Lewandowska, Klaudia Naziębło, Kornelia Fiedkiewicz i szer. Alicja Tchórz) oraz zawodnicy (mar. Hubert Nakielski, st. mat Mateusz Szurmiej, szer. Wojciech Kotowski i szer. Cezary Kępa) zajęli czwarte miejsca. Obie sztafety wygrali reprezentanci Niemiec. Niemki z czasem 1 min 35,82 s ustanowiły nowy rekord świata. Natomiast sztafeta mężczyzn 4x50 m z przeszkodami uplasowała się na piątej pozycji, a sztafeta kobiet w konkurencji 4x25 m holowanie manekina – na siódmej. Z kolei w rywalizacji indywidualnej szer. Wojciech Kotowski był piąty w holowaniu manekina na 50 m, a szer. Adam Dubiel – ósmy w konkurencji superratownik na 200 m.

W Birmingham światowe igrzyska w sportach nieolimpijskich odbywają się już po raz 11. Gospodarzem poprzedniej edycji imprezy w 2017 roku był Wrocław. W Stanach Zjednoczonych o medale w ponad 30 dyscyplinach rywalizuje ponad 3,5 tys. sportowców. Zawody zakończą 17 lipca. Biało-Czerwoni wystąpią w 16 dyscyplinach. Oprócz sportowego ratownictwa wodnego m.in. w: trójboju siłowym, łucznictwie, sumo, karate, pływaniu w płetwach i w biegach na orientację. W tej ostatniej dyscyplinie Polskę będzie reprezentować czworo żołnierzy: kpr. Aleksandra Hornik, kpr. Hanna Wiśniewska, kpr. Michał Olejnik i st. szer. Bartosz Pawlak. Po zakończeniu rywalizacji w ratownictwie wodnym reprezentacja Polski ma w swoim dorobku 11 medali: po trzy złote i srebrne oraz pięć brązowych.

autor zdjęć: CWZS, CISM