moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski

„Renegade/Sarex ’22” pokazały, jak ważna jest koordynacja działań wojska, służb mundurowych i cywilnych służb ratowniczych – podkreślali uczestnicy konferencji podsumowującej ćwiczenia, które miały sprawdzić gotowość do reagowania na sytuacje kryzysowe. O wynikach i wnioskach mówili m.in. wojskowi dowódcy, policjanci i strażacy.

– Nasze ćwiczenia przeznaczone są przede wszystkim dla służb ratowniczych morskich i powietrznych oraz ich koordynatorów – mówił gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych, podsumowując zakończony dziś „Renegade/Sarex ’22”. Organizowane przez DORSZ ćwiczenia odbyły się już po raz 15.

W tym roku wzięło w nich udział ponad 1000 osób, żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze Straży Granicznej, ratownicy, pracownicy samorządów. Celem było przede wszystkim zgranie współpracy i sprawdzenie zdolności do współdziałania służb mundurowych ze środowiskiem cywilnym. – Scenariusz co roku jest inny, a osoby, które go przygotowują, stawiają uczestnikom coraz większe wymagania, dzięki temu każda edycja jest bardziej wymagająca i przynosi coraz lepsze rezultaty – informował gen. Piotrowski podczas konferencji w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.

REKLAMA

Trwające tydzień ćwiczenia odbywały się m.in. na Bałtyku, gdzie według scenariusza uległ awarii okręt podwodny, a także wśród lasów nieopodal Świdwina, tam z kolei szukano zaginionego podczas akcji ratowniczej śmigłowca Anakonda. Z kolei na Lotnisku Chopina w Warszawie pojawili się antyterroryści, ponieważ „uprowadzono” samolot rejsowy.

Płk Marcin Szafraniec z Szefostwa Obrony Powietrznej DORSZ, który kierował pracami zespołu przygotowującego ćwiczenia, podkreślał, że przede wszystkim stawiano na wysoki realizm. Zarówno przy opracowywaniu scenariuszy, jak i wyborze miejsc, w których odbywały się ćwiczenia.

Jak wypadły działania służb? Gen. Piotrowski przyznał, że zadania były złożone, ale udało się zrealizować wszystkie. Jednocześnie dowódca operacyjny dodał, że w ratownictwie i w kwestii koordynacji służb ratowniczych jest jeszcze wiele do zrobienia, tym bardziej że życie podsuwa coraz to nowe scenariusze, dotyczące np. wypadków komunikacyjnych czy katastrof. Jednocześnie gen. Piotrowski zaznaczył, że społeczeństwo jest coraz lepiej przygotowane do udzielania pierwszej pomocy i dbania o swoje bezpieczeństwo.

O wadze koordynacji działań służb mówił także ppłk Jacek Wrotniewski z Dowództwa WOT. Terytorialsi również brali udział w „Renegade/Sarex ’22”. – Wydzieliliśmy naziemne zespoły poszukiwawczo-ratownicze wspierane przez pododdziały z WOT-u, w sumie około 150 osób – podał ppłk Wrotniewski. Dodał, że manewry pozwoliły skonfrontować procedury z rzeczywistością.

Wojskowych wspierały cywilne służby mundurowe, m.in. 300 policjantów z 80 pojazdami, śmigłowcem i bezzałogowcami uczestniczyło w poszukiwaniach zaginionych osób, negocjacjach z porywaczami samolotu, działaniach pościgowych i antyterrorystycznych.

Jak bardzo takie szkolenia są potrzebne, pokazał przykład strażaków. – Techniki gaśnicze przećwiczone w tym roku podczas jednego z epizodów wykorzystaliśmy jeszcze tego samego dnia w czasie akcji gaszenia pożaru w powiecie grójeckim. Bez takich ćwiczeń bylibyśmy gorzej przygotowani – podkreślał st. bryg. Marcin Kucharski z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

W tegorocznym „Renegade/Sarex” wzięli udział m.in.: Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego, Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwo Komponentu Powietrznego, Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego, lotnicze zespoły poszukiwawczo-ratownicze, wojska obrony terytorialnej, poszukiwawczo-ratownicze jednostki Marynarki Wojennej RP, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Żandarmeria Wojskowa, Straż Graniczna, Straż Pożarna i Policja.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Żandarmeria Wojskowa, st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek / DO RSZ

dodaj komentarz

komentarze


PGZ zwiększa moc
 
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Gratulujemy weteranom sportowcom!
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Morska flanka pod osłoną
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Polacy na Monte Cassino
„Kormoran” u wybrzeży Litwy
Pancerne uderzenie na „Defenderze”
Przeprawa przez Wisłę
Czworo triumfatorów VI Setki Komandosa
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Wyższe nie tylko pensje
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
„Tydzień Zdrowia” w szpitalu w Legionowie
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
Amerykańskie F-15 w Polsce
Kto zostanie wojskowym mistrzem MMA?
F-15 w Łasku
Wojsko na muralach
Przyjdź na piknik i zostań żołnierzem
Lorenz: Biden mobilizuje Zachód
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Więcej pieniędzy na zapomogi
Wschodnia flanka musi być wzmocniona
Przyszli nawigatorzy AW101 szkolą się we Francji
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Pioruny w ofercie dla US Army
Coraz więcej Rosomaków w armii
Stocznia na dwóch barkach
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Musisz się szkolić tak, jak będziesz walczył
Na Monte Cassino marsz!
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Przewrót majowy
Dla bezpieczeństwa lotów
Wakacje z WOT? Zgłoś się już teraz!
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Leopardy 2A7 w Polsce
Ottokar przyspiesza
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Za wolność naszą i waszą
Wyjątkowy Buzdygan znów pomógł!
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Czy Lend-Lease Act pomoże Ukrainie?
Pamiętamy o bohaterach spod Monte Cassino
Trwają walki o Donbas
Wielki desant na „Swift Response”
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Wojsko znów zagra z Gortatem
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Ukraina kontratakuje
Bitwa o Kamień Stołpecki
Droga ku liczniejszej armii
Wielki dzień dla polskiego wojska
Medale za walkę z COVID-19
W Drawsku strzelają Abramsy
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
PKW Orlik wrócił do domu
Raport podkomisji smoleńskiej
„Renegade/Sarex” – na wypadek katastrofy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO