moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pirotechnicy z Wiejskiej

Ich głównym zadaniem jest ochrona polskiego parlamentu, dlatego systematycznie podnoszą swoje umiejętności dotyczące bezpieczeństwa. Tym razem funkcjonariusze straży marszałkowskiej pojechali na trzytygodniowe szkolenie z wykrywania i neutralizacji zagrożeń pirotechnicznych do wrocławskiego Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych.

Mundurowi ze straży marszałkowskiej zapewniają bezpieczeństwo osobom przebywającym w Sejmie i Senacie, odpowiadają też za ochronę obiektów parlamentu. Pełnią służbę nie tylko ze względu na potencjalne zagrożenie terrorystyczne (m.in. do ich zadań należy sprawdzanie każdego pojazdu, który wjeżdża na teren przy parlamencie), lecz także są przygotowywani do działań w sytuacji, gdy np. podczas prac budowlanych w pobliżu ulicy Wiejskiej zostanie znaleziony niewybuch z czasów II wojny światowej. Strażnicy muszą umieć określić jego pochodzenie i rodzaj, odpowiednio zabezpieczyć okolicę, a następnie współpracować z pirotechnikami i saperami, którzy przyjadą, aby takie znalezisko zneutralizować. Do tej pory strażnicy, odpowiedzialni za przeciwdziałanie zagrożeniom pirotechnicznym, współpracowali ze specjalistami m.in. ze Służby Ochrony Państwa, straży pożarnej, z policji czy ze Straży Granicznej.

REKLAMA

Teraz mundurowi ze straży marszałkowskiej rozpoczęli szkolenie z wojskowymi saperami z Wrocławia. Trzytygodniowy kurs prowadzą eksperci z Centralnego Ośrodka Koordynacji Rozminowania EOD oraz sekcji szkolenia EOD. Program zajęć dotyczy m.in. rozpoznawania i neutralizacji improwizowanych oraz konwencjonalnych ładunków wybuchowych. – Szkolenie funkcjonariuszy straży marszałkowskiej w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych odbywa się po raz pierwszy – przyznaje st. chor. Grzegorz Wiwatowski, podoficer-specjalista z Centralnego Ośrodka Koordynacji Rozminowania EOD.

W kwietniu do wrocławskiego centrum pojechało dziesięciu strażników. Szkolenie zostało podzielone na część teoretyczną i praktyczną.

Wybuchowe teoria i praktyka

Wojskowi instruktorzy z Wrocławia podczas pierwszych zajęć z funkcjonariuszami straży marszałkowskiej przypomnieli podstawowe informacje dotyczące materiałów wybuchowych, jakie istnieje zagrożenie po ich detonacji, a w przypadku improwizowanych urządzeń wybuchowych jakie są metody ich neutralizacji. Podkreślali, jak ważne jest zachowanie rozwagi i warunków bezpieczeństwa przy pracach z materiałami wybuchowymi.

Film: Bogusław Politowski

Na poligonie Raków w okolicy Wrocławia, pod nadzorem wojskowych saperów-instruktorów, funkcjonariusze tworzyli różnego rodzaju sieci wybuchowe, np. sieci równoległe i szeregowe elektryczne z wykorzystaniem lontu detonującego. Za ich pomocą niszczyli kostki trotylu o wadze 400, 200 i 75 g. Strażnicy, szkoląc się w zakresie niszczenia przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, neutralizowali także amunicję konwencjonalną (pocisk odłamkowy OG-9). To zadanie wykonywali za pomocą trotylu z wykorzystaniem sieci elektrycznej, przy czym wybuch był inicjowany za pomocą fal radiowych.

O tym, jak bardzo trzeba być ostrożnym podczas działań z materiałami wybuchowymi, można się było przekonać dzięki specjalnemu pokazowi, jaki saperzy zorganizowali dla kursantów. – Zademonstrowanie efektów nieuwagi i braku bezpieczeństwa bardziej trafia do wyobraźni niż prezentacja zdjęć czy godzinne wykłady na ten temat. Dlatego postanowiliśmy wykonać mały pokaz – tłumaczy kierownik zajęć, por. Tomasz Polak z sekcji szkolenia EOD wrocławskiego centrum. Wojskowi użyli w tym celu półtoragramowego zapalnika ERG, którym pirotechnicy posługują się bardzo często. Materiały wybuchowe umieszczono w świńskiej racicy oraz drewnianej kłodzie. Po zdetonowaniu zapalników uczestnicy szkolenia mogli zobaczyć, jakie szkody zostały wyrządzone. Jeden zapalnik bardzo mocno rozerwał racicę, a drugi zniszczył kłodę, m.in. wbijając się w drewno niczym pocisk kumulacyjny.

– To bardzo interesujące zajęcia. Zresztą nie może być inaczej, skoro szkolenie prowadzą tak doświadczeni instruktorzy, uczestnicy wielu misji zagranicznych – ocenia młodszy aspirant Katarzyna Kopyść, dowodząca funkcjonariuszami straży marszałkowskiej. Dodaje, że współpraca z saperami z wrocławskiego centrum z pewnością będzie kontynuowana.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Wyjątkowy Buzdygan znów pomógł!
 
Wyższe nie tylko pensje
Droga ku liczniejszej armii
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Wojsko na muralach
Trwają walki o Donbas
Pioruny w ofercie dla US Army
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Gratulujemy weteranom sportowcom!
Przyszli nawigatorzy AW101 szkolą się we Francji
Więcej pieniędzy na zapomogi
PGZ zwiększa moc
F-15 w Łasku
Wakacje z WOT? Zgłoś się już teraz!
Wojsko znów zagra z Gortatem
Czy Lend-Lease Act pomoże Ukrainie?
„Tydzień Zdrowia” w szpitalu w Legionowie
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Musisz się szkolić tak, jak będziesz walczył
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Raport podkomisji smoleńskiej
PKW Orlik wrócił do domu
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Pancerne uderzenie na „Defenderze”
Wielki desant na „Swift Response”
Przewrót majowy
W Drawsku strzelają Abramsy
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Coraz więcej Rosomaków w armii
Wielki dzień dla polskiego wojska
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Dla bezpieczeństwa lotów
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
Morska flanka pod osłoną
Wschodnia flanka musi być wzmocniona
Lorenz: Biden mobilizuje Zachód
Ottokar przyspiesza
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Przeprawa przez Wisłę
Polacy na Monte Cassino
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Na Monte Cassino marsz!
Medale za walkę z COVID-19
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Ukraina kontratakuje
Za wolność naszą i waszą
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Bitwa o Kamień Stołpecki
Przyjdź na piknik i zostań żołnierzem
Leopardy 2A7 w Polsce
Stocznia na dwóch barkach
Kto zostanie wojskowym mistrzem MMA?
Amerykańskie F-15 w Polsce
Czworo triumfatorów VI Setki Komandosa
„Renegade/Sarex” – na wypadek katastrofy
Pamiętamy o bohaterach spod Monte Cassino
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
„Kormoran” u wybrzeży Litwy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO