moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ludzie niebezpiecznej profesji

W Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu odbyło się szkolenie dowódców patroli rozminowania, grup nurków minerów, dowódców grup EOD oraz oficerów odpowiedzialnych za system oczyszczania terenów z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. W zajęciach wzięło udział ponad stu saperów z jednostek wojskowych różnych rodzajów wojsk.

– Każdego dnia podejmujecie olbrzymie ryzyko. Mimo upływu dziesiątek lat od wojny, niewybuchy ciągle są bardzo niebezpieczne. Możecie być dumni z tego, co robicie. Ale musi być w was także pokora – mówił do zebranych gen. broni Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, który odwiedził uczestników w ostatnim dniu szkolenia.
Zwracając się szczególnie do dowódców patroli rozminowania, dodał, że w ich pracy nie może być mowy o rutynie, bo ona gubi i może prowadzić do tragedii. – Do swojej trudnej pracy musicie być jak najlepiej przygotowani, między innymi dzięki takim szkoleniom jak to – podkreślił.

Podczas spotkania z saperami generał Mika obejrzał sprzęt, jakiego w codziennej pracy używają wyjeżdżający na akcje żołnierze zespołów rozminowania oraz grupy EOD. Dowódca generalny obserwował również pokaz działania saperów 25 Patrolu. Żołnierze zneutralizowali pocisk moździerzowy.

REKLAMA

Szkolenie, organizowane każdego roku przez Zarząd Inżynierii Wojskowej Dowództwa Generalnego RSZ, tym razem miało na celu między innymi ujednolicenie działalności szkoleniowej patroli, a także zapoznanie uczestników z nowoczesnymi materiałami wybuchowymi. W trakcie zajęć żołnierze dowiedzieli się, jak można wykorzystać w saperskiej pracy bezzałogowe statki powietrzne oraz poznali wyposażenie, jakim dysponują Samodzielne Pododdziały Antyterrorystyczne policji, z którymi wojskowi saperzy często współpracują.

Film: Bogusław Politowski/polska-zbrojna.pl

Podczas zajęć praktycznych żołnierze doskonalili się w obsłudze systemu informatycznego Patrol 2.0. System ma wejść do użytku w 2020 roku i jest niezbędny, aby Centralny Ośrodek Zarządzania Zgłoszeniami Przedmiotów Wybuchowych i Niebezpiecznych, który ma powstać, funkcjonował prawidłowo.

Takie coroczne szkolenia są dla dowódców patroli rozminowania niezbędne. W wojsku pojawia się bowiem nowy sprzęt, z którym muszą nauczyć się obchodzić. Szkolenie jest także okazją wymiany doświadczeń i omawiania trudnych akcji. – Z biegiem czasu niewybuchy i przedmioty niebezpieczne ulegają korozji, materiały wybuchowe utleniają się, to zwiększa zagrożenie. A my musimy być do tego przygotowani – uważa st. chor. sztab. Przemysław Parol, dowódca 25 Patrolu Rozminowania zlokalizowanego w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych z Wrocławia.

Na szkoleniu specjaliści od rozminowania nawiązali do tragedii, która wydarzyła się 8 października, gdy podczas podejmowania niewybuchów w lesie w Kuźni Raciborskiej zginęło trzech saperów. Przypominano więc o zasadach postępowania w przypadku znalezienia amunicji nietypowej oraz niezwykle ostrożnym postępowaniu z niewybuchami i niewypałami, na których widoczne są ślady korozji i zmiany konsystencji użytego w nich materiału wybuchowego.

Mówiono także o potrzebie dodatkowego wyposażenia patroli rozminowania w lżejsze kombinezony ochronne oprócz używanych obecnie kombinezonów EOD-9, a także w ubiory bardziej chroniące ciało przed ogniem i działaniem wysokiej temperatury w przypadku detonacji.

Szkolenie saperów w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych odbyło się w dniach 4-8 listopada.

W 2018 roku, w ramach interwencyjnego oczyszczania terenów z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, 39 patroli rozminowania i dwie grupy nurków minerów zrealizowały na terenie całego kraju 7195 zgłoszeń. Saperzy podjęli i zniszczyli 316 544 sztuk niewybuchów i niewypałów. Były to między innymi 1573 bomby lotnicze, 1021 min, 12 torped, 4884 granaty moździerzowe i 1892 granaty ręczne. Patrole i grupy biorące udział w akcji przejechały w tym czasie 1 415 263 kilometrów.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1574090820
Czy dobrze widzę na pierwszym zdjęciu? Saper ma wszystko osłonięte tylko nie dłonie? czy nie można umocować na "drążku" jakiejś niedużej szyby pancernej osłaniającej dłonie?
BA-30-DA-9A

Wojsko przeciw wirusowi
 
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Chłopiec, który przyniósł śmierć
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Galicyjskie przesilenie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Amerykanie odmładzają F-16
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Łączność: fundament operacji specjalnej
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Ukraiński kurs na Zachód
Chwała powstańcom
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Więcej celowników z PCO dla wojska
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Kurs dla saperskich ekspertów
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Laserowa artyleria US Army
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polsko-amerykańska współpraca
Strzelnice dla terytorialsów
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Skok na głęboką wodę
Cud Piłsudskiego
Tak się zostaje prymusem
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Kierunek: misja
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Online z mistrzami sportu
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Polskie porty bardziej otwarte
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Hekatomba na Woli
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
F-16 kończą misję w Estonii
Na misjach święta inne niż zwykle
Not Contaminated With Routine
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Wojskowy Hot450Challenge
Lato z czerwonym terrorem
Szarża „Hallerczyka”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Druga kadencja prezydenta Dudy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO