moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rosomaki będą groźniejsze

System, którego bronią jest armata ATK Mk44S Bushmaster kalibru 30 mm, dwa pociski przeciwpancerne Spike-LR oraz karabin 7,62 mm, ma być uzbrojeniem części transporterów Rosomak. Negocjacje dotyczące zakupu nowych, bezzałogowych wież ZSSW-30 wojsko rozpoczęło z konsorcjum Huty Stalowa Wola S.A. i WB Electronics S.A. w grudniu minionego roku.

Wojsko Polskie ma ponad 800 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak w różnych wersjach. To dziś podstawowy transporter sił lądowych.

Nowa broń dla KTO

REKLAMA

Rosomaki uzbrojone są w jeden system wieżowy – załogową konstrukcję Hitfist 30P, której orężem są armata ATK Bushmaster kalibru 30 mm i karabin maszynowy kalibru 7,62 mm. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie zostanie podpisany kontrakt na zakup nowej, bezzałogowej wieży dla Rosomaków o kryptonimie ZSSW-30. Poza armatą i karabinem zdalnie sterowana wieża będzie wyposażona również w pociski przeciwpancerne.

Nad systemem ZSSW-30 od lat pracuje na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej (w ramach projektu badawczo-rozwojowego) konsorcjum Huty Stalowa Wola S.A. oraz firmy WB Electronics. W połowie grudnia 2021 roku, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, płk Artur Kuptel, szef Inspektoratu Uzbrojenia (obecnie Agencja Uzbrojenia), poinformował, że zakończono wszystkie wojskowe testy i badania wieży ZSSW-30. A konsorcjum dostało już zaproszenie do negocjacji kontraktu na zakup pierwszej partii uzbrojenia.

Na razie nie wiadomo, ile wież ZSSW-30 zamierza zamówić armia, płk Kuptel nie podał też harmonogramu dostaw ani szacunkowej wartości kontraktu.

Prawie dziesięć lat pracy

Pierwsze pomysły, aby wojska lądowe wyposażyć w transportery Rosomak uzbrojone w wieże bezzałogowe, które poza armatą i karabinem maszynowym dysponowałyby także przeciwpancernymi pociskami kierowanymi, pojawiły się już w 2009 roku. Na konkretne plany przekuto je w MON-ie na przełomie 2011 i 2012 roku.

W konsekwencji w 2013 roku ministerstwo i konsorcjum utworzone przez firmy Huta Stalowa Wola S.A. i WB Electronics podpisały umowę na opracowanie – w ramach projektu badawczo-rozwojowego – prototypu bezzałogowej wieży ZSSW-30 (wraz z dokumentacją niezbędną do uruchomienia produkcji seryjnej).

Zgodnie z wymaganiami MON-u system ZSSW-30 miał być uzbrojony w armatę ATK Bushmaster Mk44S kalibru 30 mm (umożliwiającą używanie amunicji programowalnej), karabin maszynowy 7,62 mm oraz wyrzutnię ppk Spike-LR.

Pierwszy prototyp ZSSW-30 został zaprezentowany publicznie już w 2014 roku, podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Rok później, również podczas MSPO w Kielcach, konsorcjum zaprezentowało kolejną wersję ZSSW-30, która w latach 2015 i 2016 została poddana cyklowi badań zakładowych. Po nich inżynierowie wprowadzili w konstrukcji wiele poprawek i na ich bazie zbudowano kolejną wersję ZSSW-30, którą producent poddał testom i badaniom. Potrwały one do jesieni 2019 roku, po czym na początku 2020 roku rozpoczęły się „kwalifikacyjne badania państwowe”. Zakończono je z powodzeniem w październiku 2021 roku, tym samym pod koniec roku można było przystąpić do negocjacji kontraktu na ich produkcję seryjną dla Wojska Polskiego.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: HSW

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1641996720
A na wieży będą zamontowane granaty dymne starego typu pomimo tego, że nasz przemysł może dostarczyć nowocześniejsze. Gratulacje dla geniuszy z MONu.
15-47-A5-17

Bez AK, ale nadal w walce
 
Jakie zmiany dla podchorążych?
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Strzały na granicy
Na granicy (na razie) spokojniej
Pierwszy krok do zawodowców
Rodzeństwo na medal
W Brukseli o przyszłości NATO
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Legionowski szpital niemal gotowy
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Gotowi na arktyczne zimno
Zima, skały i kawalerzyści
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Saperzy rozminowują Kłaj
Wiedza, która ratuje życie
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Nowa Rada przy prezydencie
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Nowe garaże dla Leopardów
Nauka kruszenia lodu
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Survival w Kosowie
Nowe cysterny dla wojska
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Na wolność przez dwa mury
Minister Błaszczak zakażony COVID-19
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Konkurs pamięci o Katyniu
Keeping Guard on Integrity
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Nie żyje żołnierz z 9 Brygady
Polska członkiem Eurokorpusu
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
W BBN o sytuacji na granicy
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Spędź ferie z WOT
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Zwiad w górach? Ruszamy zimą
Nowe możliwości bydgoskich WZL
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Walka, która poruszyła Europę
Oczy na wschodnią flankę
Zielony, żółty czy czerwony?
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Polska marynarka ćwiczy z siłami NATO
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Otwarte bramy Auschwitz
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
NATO i USA: Jesteśmy gotowi na każde rozwiązanie
Misja nie tylko wojskowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO