moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rakiety dla śmigłowców

Wojsko Polskie chce kupić nowe rakiety niekierowane kalibru 70 mm do śmigłowców Mi-24, Mi-17, Mi-8 oraz W-3 Sokół/Głuszec. Firmy, które mają w swojej ofercie taką broń, mogą wziąć udział we wstępnych konsultacjach rynkowych prowadzonych przez armię. Czas na zgłaszanie wniosków do Agencji Uzbrojenia mija w połowie stycznia.

W niekierowane lotnicze pociski rakietowe kalibru 70 mm mają zostać wyposażone śmigłowce używane przez wojska lądowe. Obecnie Mi-24, Mi-17, Mi-8 oraz W-3 (zarówno w wersji Sokół, jak i Głuszec) można uzbroić jedynie w przestarzałe, postsowieckie niekierowane pociski kalibru 57 lub 80 mm. Nowe pociski rakietowe będą zgodne ze standardem NATO.

Co bardzo istotne, wojsko chce kupić tylko takie rakiety, których będzie można używać bez konieczności modyfikacji lub modernizacji śmigłowców z rodziny Mi oraz W-3.

Firmy, które chcą zaprezentować siłom zbrojnym swoje rozwiązania, mogą składać do połowy stycznia wnioski do Agencji Uzbrojenia. W ramach wstępnych konsultacji rynkowych (które w wojskowej procedurze zamówień zastąpiły „dialog techniczny”) armia chce dowiedzieć się, jakie parametry techniczne mają oferowane rakiety. Poznać również harmonogram ewentualnych dostaw, koszt zakupu oraz późniejszej eksploatacji i wreszcie –dowiedzieć się, ile trzeba będzie zapłacić m.in. za niezbędne szkolenia i pakiet serwisowy.

Rozmowy z przedstawicielami przemysłu rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu i potrwają do końca kwietnia 2022 roku (mogą zostać przedłużone). Nie wiadomo, kiedy zostanie ogłoszony przetarg na zakup nowych rakiet oraz ile wojsko zamierza ich kupić.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Bartek Bera

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1641386760
"Co bardzo istotne, wojsko chce kupić tylko takie rakiety, których będzie można używać bez konieczności modyfikacji lub modernizacji śmigłowców z rodziny Mi oraz W-3." Czyli wszystko na to wskazuje, że modernizacja Mi 24 będzie uboga, wręcz symboliczna.
D5-93-79-A3
~ja
1641386520
Widzę tu jako producenta MESKO które już dawno miało w swojej ofercie propozycję produkcji tychże pocisków. Czas zastąpić posowieckie pociski nowymi w standardzie NATO i dostosowywać śmigłowce do proponowanych zasobników na 15 pocisków i mniej, na przykład 7.
D5-93-79-A3

Zacięta walka o medale pod siatką
„Delty” w komplecie
Opowieść o partnerstwie wojskowym Polski i USA
Koniec olimpijskich zmagań
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Zakochałam się w slalomie
Tankowanie w przestworzach
Nasz jedyny
Nie stracić głowy w razie zagrożenia
PFM bez tajemnic
Saperzy z dronami
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Nie ma nudy
Siła współpracy
Dezinformacja: element wojny XXI wieku
Gala MMA coraz bliżej
Strzelnice wojskowe: reaktywacja
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Dron odkryty w kopalni. Na miejscu działają służby
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Miliard złotych na bezpieczeństwo Małopolski
System San z koreańskimi elementami
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Nowy system w miejsce AWACS-ów
Szlify pod lodem
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Polska w NATO: od aspiranta do filaru wschodniej flanki
Pentagon nad Wisłą? MON ma inny pomysł.
ORP „Wodnik” zimową porą
W poszukiwaniu wyzwań
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Łask z amerykańską akredytacją
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Oko na Bałtyk
Szczątki rakiety znalezione na Lubelszczyźnie
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przeszedł certyfikację
Piekło „Pługa”
Bułgarzy patrzą na Wizjery
Nowe zdolności podniebnego strażnika
Polska i Szwecja dla bezpiecznego na Bałtyku
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Cyberatak na szpital. Do akcji ruszyli terytorialsi
Zawiszacy z kompletem Langust
Trójskok Belmy
Prezydenckie weto dla SAFE
Prosta droga do wojska
Together on the Front Line and Beyond
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Przecieranie szlaków
Polska będzie zbrojna!
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO