moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pomoc socjalna dla żołnierzy

Ponad 6,6 mln zł z funduszu zapomogowego trafiło w tym roku do najbardziej potrzebujących żołnierzy zawodowych. Teraz minister obrony narodowej zdecydował o uruchomieniu kolejnej transzy pieniędzy na bezzwrotną pomoc socjalną. Do podziału są 2 mln 245 tys. zł. Kto może ubiegać się o tego rodzaju wsparcie?

Decyzje o wysokości funduszu zapomogowego szef MON-u wydaje zazwyczaj dwa razy w roku. Pierwsza tegoroczna transza, w wysokości 11 mln zł, została uruchomiona w marcu. – Według ogólnego rozliczenia, stopień wykorzystania tych środków na 8 października wynosił 60 % – informują przedstawiciele resortu obrony narodowej.

Teraz szef MON-u zdecydował o uruchomieniu kolejnej transzy pieniędzy przeznaczonych na pomoc socjalną. Do żołnierzy może trafić w sumie 2 mln 245 tys. zł.

REKLAMA

Najwięcej, bo 1 mln 760 tys. będzie miał do podziału Dowódca Generalny RSZ. Dowództwa: Garnizonu Warszawa, Operacyjne i Obrony Terytorialnej otrzymają odpowiednio: 100 tys. zł, 40 tys. zł i 20 tys. zł. Do Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych trafi w sumie 49 tys. zł (oraz dodatkowe 51 tys. dla jednostek, które pozostają na przydziale gospodarczym tej instytucji), do Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej – 90 tys. zł, a do Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych – 70 tys. zł. Po 10 tys. zł na pomoc socjalną otrzymają szefowie służb: wywiadu i kontrwywiadu wojskowego, a po pięć tysięcy będą mieli do dyspozycji dowódcy jednostek wojsk specjalnych: NIL oraz Jednostki Wojskowej Komandosów.

O pomoc finansową mogą wnioskować żołnierze zawodowi wszystkich korpusów i rodzajów sił zbrojnych, którym na skutek zdarzeń losowych pogorszyła się sytuacja materialna i musieli ponieść z tego tytułu dodatkowe koszty. Wnioskować można np. w sytuacji długotrwałej choroby dziecka, konieczności zakupu leków, rehabilitacji czy śmierci małżonka. Na zapomogę mogą też liczyć wojskowi, których dotknęła klęska żywiołowa np. pożar domu. Ostateczna kwota przyznanego świadczenia zależy od wydatków poniesionych w związku z zaistniałym zdarzeniem, a także sytuacji materialnej żołnierza i jego rodziny.

W ubiegłych latach najczęstszymi powodami wnioskowania o zapomogę były: długotrwała choroba żołnierza lub członka jego rodziny (głównie dzieci) i związane z tym wysokie koszty leczenia lub rehabilitacji oraz tzw. zdarzenia losowe, np. pożar lub wypadek drogowy. W 2020 roku trzecim najczęstszym powodem była utrata pracy współmałżonka, nierzadko w wyniku pandemii.

Nie wiadomo jeszcze z jakich powodów żołnierze wnioskowali o pomoc w tym roku. – Szczegółowe dane o liczbie wypłaconych zapomóg oraz najczęstszych przyczynach wnioskowania o tego rodzaju pomoc, zarówno w ramach I, jak i II transzy, będą znane w przyszłym roku, gdy zostanie opracowane sprawozdanie roczne – informują przedstawiciele MON-u.

Wiadomo natomiast, że w tym roku minister Mariusz Błaszczak przyznał 58 zapomóg w drodze decyzji indywidualnych. Szef MON-u dysponuje bowiem oddzielnym funduszem, z którego może być udzielane wsparcie finansowe dla żołnierzy oraz członków rodzin wojskowych, którzy znaleźli się w wyjątkowo trudnej sytuacji. W tym roku najczęstszymi powodami wskazywanymi we wnioskach składanych do MON-u były wydatki związane z zakupem leków nierefundowanych, usług medycznych i rehabilitacją, a także koszty poniesione w związku z chorobą żołnierza lub członka jego rodziny.

W 2020 roku MON przeznaczył na zapomogi ponad 13 mln zł. Świadczenia te zostały wypłacone 5623 żołnierzom zawodowym, w tym: 741 oficerom, 2639 podoficerom i 2243 szeregowym zawodowym. Średnia wysokość zapomogi wyniosła 2197 zł. Dodatkowo Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, przyznał 43 zapomogi żołnierzom zawodowym lub członkom rodzin zmarłych żołnierzy zawodowych w drodze decyzji indywidualnych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Arkadiusz Czernicki

dodaj komentarz

komentarze


„Globstate ‘21”, czyli wyzwania dla sił zbrojnych
 
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
Harduny dla strażaków?
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Polskie wyrzutnie Wisły
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Nocny szturm na polską granicę
W jedynym słusznym kierunku
Afganistan. Czas wracać do domu
Mecz z mistrzem!
Żołnierz ranny na granicy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Cougary dla Wojska Polskiego
Słowo jak odcisk palca
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Na straży polskich rubieży
Zespół NATO na bojowo
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
W BBN o sytuacji na granicy
Wojskowa politechnika świętuje
Nastał dzień krwi i chwały…
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Bryza na południowej flance
Nowy stopień w siłach zbrojnych
SOMA dla specjalsów
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Course on Diplomacy
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Reforma administracji wojskowej
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Wciąż napięta sytuacja na granicy
Dodatek specjalny za ochronę granicy
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Podchorążowie na posterunku
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Niemiec z Goździkiem
Logistycy wspierają żołnierzy na wschodzie Polski
Niewybuch w gdyńskim porcie, nurkowie minerzy w akcji
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Legioniści wkraczają do Warszawy
F-16 lecą na Litwę
Oczy na wschodnią flankę
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Śladem „białych kurierów”
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Orlik po raz dziesiąty
Mielec wraca do odrzutowców
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Dowódca generalny na granicy
O Polskę walczyli u boku Napoleona
„Tumak ’21” na finiszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO