moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ostatnie w tym roku pieniądze na zapomogi

MON uruchomiło drugą i ostatnią tegoroczną transzę pieniędzy na zapomogi dla żołnierzy zawodowych. Do najbardziej potrzebujących może trafić 2 mln 700 tys. zł. W sumie na ten cel resort obrony narodowej przeznaczy w tym roku niemal 13 mln zł.

Zapomogi to rodzaj finansowego wsparcia dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji. Może być ona spowodowana zdarzeniem losowym, klęską żywiołową, długotrwałą chorobą lub śmiercią członka rodziny. Ubieganie się o zapomogę uzasadniają też inne przyczyny, które powodują znaczne pogorszenie się warunków materialnych żołnierza i jego rodziny. Pieniądze dla potrzebujących MON wypłaca ze specjalnego funduszu. Zgodnie z podpisaną przez ministra Mariusza Błaszczaka decyzją właśnie została uruchomiona druga tegoroczna transza pieniędzy. To w sumie 2 mln 700 tys. zł.

Najwięcej z tej puli, bo 2 mln 226 tys., otrzyma Dowództwo Generalne RSZ, a większość z tej kwoty (2 mln 176 tys. zł) trafi do jednostek podległych tej instytucji. Dowództwa: Operacyjne i Garnizonu Warszawa otrzymają odpowiednio 20 tys. zł i 57 tys. zł. Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej będzie miała do rozdysponowania dla potrzebujących – 93 tys. zł, a Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni – 85 tys. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych z kolei otrzyma w sumie 171 tys. Pieniądze zostaną przeznaczone dla potrzebujących żołnierzy służących zarówno w jednostkach podległych pod IWsp SZ, jak też w jednostkach, które pozostają na przydziale gospodarczym tej instytucji. W ramach drugiej transzy pieniądze trafią też do jednostek wojsk specjalnych. Formoza otrzyma 28 tys. zł, a Jednostka Wojskowa Komandosów – 20 tys. zł.

REKLAMA

O finansowe wsparcie może wystąpić sam żołnierz lub jego przełożony. Przy ustalaniu wysokości świadczenia brane są pod uwagę m.in. dochody żołnierza i jego najbliższej rodziny oraz kwota wydatków poniesionych w związku z zaistniałym zdarzeniem. W praktyce mogą to być np. koszty rehabilitacji czy zakupu leków, a także wydatki przeznaczone na remont domu po pożarze.

Z wnioskiem o przyznanie zapomogi dla żołnierza mogą też wystąpić do ministra obrony narodowej organa przedstawicielskie. Szef MON ma bowiem do dyspozycji środki finansowe na pomoc dla żołnierzy i ich rodzin znajdujących się w wyjątkowo trudnych sytuacjach. W ubiegłym roku minister przyznał 43 takie zapomogi.

– Pozostałe wnioski o zapomogi są zazwyczaj rozpatrywane na szczeblu jednostek, przez komisje zapomogowe. My angażujemy się najczęściej wtedy, gdy dowódcy wyczerpią już swoje środki, albo chcą, w szczególnych przypadkach, przyznać zapomogę większą niż by mogli. Oferujemy też wsparcie w poprawnym przygotowaniu wniosku i skompletowaniu odpowiednich dokumentów. Ostatnio w taki sposób wsparliśmy żonę zmarłego żołnierza – mówi płk Krzysztof Jewgiejuk, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

Oficer przyznaje jednocześnie, że w tym roku organa przedstawicielskie nie prowadziły żadnej sprawy zapomogowej związanej z pogorszeniem się sytuacji materialnej żołnierza na skutek epidemii COVID-19. – Nie znaczy to oczywiście, że takich spraw nie było. Po prostu mogły być one rozpatrywane na szczeblach jednostek wojskowych, a dopóki te dane nie zostaną zebrane i przeanalizowane, nie jesteśmy w stanie określić, czy liczba wypłaconych z tego tytułu zapomóg wzrosła czy pozostaje na tym samym poziomie – zauważa płk Jewgiejuk.

Pierwsza tegoroczna transza pieniędzy na zapomogi została uruchomiona w kwietniu. Jej wysokość wyniosła 10 mln zł. Najwięcej pieniędzy (6 mln 760 tys. zł) trafiło do żołnierzy służących w Dowództwie Generalnym RSZ i podległych mu jednostkach.

W ubiegłym roku na zapomogi dla żołnierzy MON przeznaczył kwotę 11,5 mln zł, a średnia wysokość świadczenia wyniosła 1600 złotych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: szer. Adrian Staszewski

dodaj komentarz

komentarze


Obrady ministrów obrony NATO
 
Trudny egzamin przed misją
Kosmiczne inwestycje w Warszawie
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Jest Warszawa
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Dama odeszła do historii
Żołnierz po raz dziewiąty mistrzem Polski „błotniaków”
„Tarzan” wróci do domu
Na straży niebieskiej linii
Kwalifikacja odbędzie się …
Kuźnie oficerskich kadr
Krok po kroku do cyberwojska
Ukraiński kurs na Zachód
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Pustynna burza wokół Husajna
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
155 mm dla US Army
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Komisje sejmowe o umowie z USA
Remont ORP „Lublin” z poślizgiem. Są kary
Wojsko walczy z COVID-19
Nurkowie w głębinach
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Taktyka w Górach Izerskich
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
IBCS dla Polski
VIII zmiana PKW gotowa na misję
WBH upublicznia swoje archiwa
Laserowa artyleria US Army
MMA w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego
Saperzy zimą otworzą ogień
Powstali przeciw carskiej potędze
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Trudny rok na misjach
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Meta podsumowała komandoskie biegi
Armia Fight Night znów w akcji
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Na rozgrzewkę – zapasy
Najlepsi wśród „górali”
Amerykanie odmładzają F-16
Symulator Orlika w Dęblinie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Hartowanie spadochroniarzy
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Komandosi znad Garigliano
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Jakie zmiany w mundurówce?
Kutno w sieci LogHubs
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Otworzyli bramy Auschwitz

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO