moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bryza na południowej flance

Zbierali informacje o pojawiających się w rejonie okrętach spoza NATO, a także statkach podejrzewanych o przemyt broni. Podczas I zmiany PKW Turcja załogi patrolowo-rozpoznawczej Bryzy przeprowadziły przeszło 50 operacji lotniczych nad Morzem Śródziemnym. Polacy łącznie spędzili w powietrzu ponad 180 godzin.

– W pewnym sensie jechaliśmy w nieznane. Przecież nigdy wcześniej Wojsko Polskie nie wysyłało żołnierzy na misję do Turcji – zaznacza kmdr por. Cezary Kurkowski, który dowodził pierwszą zmianą kontyngentu. W kwietniu tego roku do Incirlik wyruszyło ponad 60 wojskowych, przede wszystkim z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Do dyspozycji mieli samolot patrolowo-rozpoznawczy Bryza. Tym samym Polacy dołączyli do natowskiej inicjatywy TAMT (Tailored Assurance Measures for Turkey), której początki sięgają 2015 roku. Polega ona na wzmocnieniu kontroli południowych granic Turcji, które jednocześnie są zewnętrznymi granicami Sojuszu. To reakcja na przeciągającą się wojnę w sąsiedniej Syrii i ciągle niestabilną sytuację w Iraku. Za sprawą TAMT w okolicach Turcji częściej niż dotychczas pojawiają się samoloty wczesnego ostrzegania AWACS i okręty wojenne NATO. Do tego dochodzą też loty patrolowe organizowane przez państwa członkowskie. Jednym z nich jest właśnie Polska.

– W ciągu niespełna siedmiu miesięcy przeprowadziliśmy przeszło 50 operacji lotniczych nad Morzem Śródziemnym. Nasze załogi łącznie spędziły w powietrzu ponad 180 godzin – informuje kmdr por. Kurkowski – Mandat naszej misji pozwalał też na działania ponad akwenami Morza Czarnego. Ostatecznie jednak takiej potrzeby nie było – dodaje. Każdy z lotów trwał średnio około trzech godzin. – Interesowały nas przede wszystkim okręty pod banderami spoza NATO. Już wcześniej wiadomo było, że w tej części świata bardzo aktywna jest marynarka wojenna Rosji, choć nie tylko. Na patrolowanych przez nas wodach pojawiały się też jednostki z państw regionu. Ruch wzmógł się zwłaszcza w czasie, kiedy rozpoczęło się wycofywanie sojuszniczych wojsk z Afganistanu – tłumaczy kmdr ppor. Jakub Murzynowski, pilot Bryzy i dowódca komponentu lotniczego.

REKLAMA

Załogi zwracały również uwagę na cywilne jednostki, podejrzewane na przykład o przemyt broni. Ich listę przed każdym wylotem przesyłał do Incirlik MARCOM, czyli Sojusznicze Dowództwo Sił Morskich NATO. – Podczas lotu nierzadko trafialiśmy też na statki idące z wyłączonym systemem identyfikacji AIS. Takie działania są sprzeczne z prawem, dlatego byliśmy zmuszeni odpowiednio na nie reagować – zaznacza pilot. Po wypatrzeniu okrętu lotnicy sporządzali dokumentację fotograficzną oraz gromadzili dane związane z prędkością czy obranym przez jednostkę kursem. W pozostałych przypadkach sięgały po procedury dotyczące jednostek cywilnych. – Najpierw próbowaliśmy wywołać statek przez radio i zebrać od kapitana jak najwięcej informacji o ładunku czy celu podróży. Przy okazji oczywiście również robiliśmy zdjęcia – wspomina kmdr ppor. Murzynowski. Wszystkie materiały przesyłane były potem do MARCOM-u. Tam zajmowali się nimi natowscy analitycy.

Podczas misji polscy lotnicy współpracowali także z okrętami sojuszniczej operacji „Sea Guardian”. – To była na pewno bardzo wartościowa misja. Nasi lotnicy udowodnili, że z powodzeniem mogą realizować zadania także poza Bałtykiem. Pokazaliśmy też, że Polska jest lojalnym i sprawdzonym członkiem NATO i jest gotowa myśleć w kategoriach ponadregionalnych – podsumowuje kmdr por. Kurkowski.

Kilka dni temu żołnierze I zmiany PKW Turcja powrócili do kraju. Tymczasem w Incirlik zameldowała się już kolejna zmiana. Kontyngent, podobnie jak wcześniej, wydzielony głównie przez Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej, zdążył już zrealizować pierwsze zadania.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: PKW Turcja, kmdr ppor. Marcin Braszak

dodaj komentarz

komentarze


W jedynym słusznym kierunku
 
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
Nocny szturm na polską granicę
Bryza na południowej flance
Hybrydowa agresja ze Wschodu
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
SOMA dla specjalsów
Podchorążowie na posterunku
Dowódca generalny na granicy
Oczy na wschodnią flankę
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Nastał dzień krwi i chwały…
Harduny dla strażaków?
Wojskowa politechnika świętuje
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Zespół NATO na bojowo
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Wciąż napięta sytuacja na granicy
Mecz z mistrzem!
Reforma administracji wojskowej
Afganistan. Czas wracać do domu
Logistycy wspierają żołnierzy na wschodzie Polski
W BBN o sytuacji na granicy
Żołnierz ranny na granicy
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
Słowo jak odcisk palca
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
F-16 lecą na Litwę
Mielec wraca do odrzutowców
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
„Globstate ‘21”, czyli wyzwania dla sił zbrojnych
Cougary dla Wojska Polskiego
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Course on Diplomacy
Niewybuch w gdyńskim porcie, nurkowie minerzy w akcji
Orlik po raz dziesiąty
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Śladem „białych kurierów”
„Tumak ’21” na finiszu
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Niemiec z Goździkiem
Na straży polskich rubieży
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Legioniści wkraczają do Warszawy
Polskie wyrzutnie Wisły

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO