moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierz uratował dziecko z pożaru

Szeregowy Marcin Piotrowski, żołnierz 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, uratował 10-letnią dziewczynkę z płonącego mieszkania. Dzięki jego szybkim działaniom dziecko wyszło z pożaru bez szwanku. Niestety, mężczyzna został poważnie poparzony. Na szczęście jego życiu i zdrowiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.

Pożar wybuchł około godziny dziesiątej rano, 15 października w jednym z mieszkań w Grodzisku Mazowieckim. Sąsiedzi wezwali straż pożarną, ale ogień rozprzestrzeniał się bardzo szybko. Na szczęście z pomocą ruszył mieszkający piętro wyżej szer. Marcin Piotrowski, żołnierz 6 Mazowieckiej Brygady OT.

Wiedział, że w mieszkaniu jest 10-letnia córka sąsiadów, która w tym czasie uczestniczyła w lekcjach online. Przez okno wszedł do mieszkania. – Wśród dymu i płomieni zobaczyłem spanikowaną i krzyczącą dziewczynkę. Wyniosłem ją z mieszkania, podając dziecko sąsiadowi przez okno – relacjonował później szer. Piotrowski.

Kiedy dziewczynka była już bezpieczna, żołnierz postanowił sprawdzić, czy w mieszkaniu na pewno nikt nie został. W tym czasie doszło do wybuchu, którego fala przewróciła i poparzyła szeregowego. Żołnierzowi udało się jednak wyczołgać z mieszkania. – Zdołał jeszcze otworzyć zamki w drzwiach umożliwiając szybkie wejście funkcjonariuszom straży pożarnej – mówi por. Dominik Pijarski, oficer prasowy 6 Mazowieckiej BOT.

Dzięki błyskawicznej ewakuacji dziewczynka wyszła z pożaru bez szwanku. Niestety, szeregowy odniósł obrażenia i z poparzeniami I i II stopnia trafił do szpitala w Grodzisku Mazowieckim. Oficer prasowy 6 MBOT podaje, że żołnierz został już wypisany ze szpitala. – Czuję się dobrze – mówi szer. Piotrowski.

Jak informuje rzecznik jednostki, żołnierz został nagrodzony wpisaniem jego zasług do kroniki 6 MBOT. – Rozważamy także inne wyróżnienie szeregowego, w tym wystąpienie do prezydenta RP o odznaczenie go medalem Za Ofiarność i Odwagę. Na razie jesteśmy na etapie zbierania potrzebnych dokumentów – informuje por. Pijarski. Dodaje, że akcja ratunkowa, jaką przeprowadził szeregowy potwierdza, że motto żołnierzy WOT „Zawsze gotowi, zawsze blisko” to dewiza, którą terytorialsi kierują się na co dzień.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
PKW Irak ewakuowany
Baza dla sił powietrznych USA powstaje we Wrocławiu
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
GROM pod nowym dowództwem
Francuska tarcza dla NATO
Szkoła pilotów FPV
Rekordowa ulga dla Nitro-Chemu
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Ćwiczą, aby bronić granicy
Centrum wsparcia dla AH-64E
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Od wirówki do lotu Gripenem
NATO coraz silniejsze
Praktyki w AMW, czyli morska sztafeta
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Patrol z Syriusza
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
MON pomoże uczcić ofiary UPA
Początek wielkiej historii
Pierwsze K9 w Braniewie
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Polska buduje przewagę w kosmosie
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Artylerzyści z Węgorzewa w natarciu
Szef MON-u: polskie Patrioty nie trafią na Bliski Wschód
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Wypadek w PKW UNIFIL
Kompetencje warte ponad milion dolarów
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
Apache’e kontra drony
Debata o bezpieczeństwie
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Fabryka pocisków ziemia–powietrze
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Historyczny triumf terytorialsa
Latający Wartownik dla polskiego wojska
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
AWL stawia na rozbudowę
Polski sukces w Duńskim Marszu
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Program „Narew” się rozkręca
Nie tylko błękitne berety
Buty żołnierzy po nowemu
Rozproszenie, drony i autonomia – logistyka w nowej wojnie
Polsko-estoński sojusz
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Testy autonomicznego Black Hawka
A może studia na WAT?
Francuski most na Odrze
Piekło „Pługa”
Pierwsze oderwanie od ziemi
Ratunek na szczycie
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Zachodnia granica wciąż pod kontrolą
Czas nadziei, czas pokoju
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
„Ślązak” w warsztacie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO