moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu

Znaleźliśmy dom dla mazowieckiej brygady. 6 MBOT będzie miała swoją siedzibę w Radomiu – poinformował wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. Podczas konferencji prasowej dotyczącej przeniesienia Dowództwa 6 Brygady OT na południowe Mazowsze sekretarz stanu w MON podkreślił, że w jednostce służy prawie 1750 żołnierzy, którzy szczególnie angażują się w walkę z pandemią.

W kompleksie wojskowym zlokalizowanym w Radomiu przy ul. Sadków 9 obok żołnierzy z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego stacjonować będą terytorialsi – tak zadecydowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Decyzję o przeniesieniu z Warszawy do Radomia Dowództwa 6 Mazowieckiej Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego przekazali dziś sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz oraz dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła.

– Zgodnie z koncepcją utworzenia wojsk obrony terytorialnej 6 MBOT od początku miała stacjonować w Radomiu. Jednak ze względu na różne okoliczności, m.in. wstrzemięźliwość lokalnego samorządu, problemem było pozyskanie odpowiedniej lokalizacji – przyznał wiceminister Skurkiewicz. – Ale dzięki dowództwu 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego znaleźliśmy dom dla mazowieckiej brygady OT – dodał. Wiceminister obrony zaznaczył też, że 6 Mazowiecką BOT tworzy prawie 1500 żołnierzy służby terytorialnej i 240 zawodowych. Skupieni są oni w czterech batalionach lekkiej piechoty: w Grójcu, Radomiu, Pomiechówku i Płocku. – Potencjał tej brygady jest bardzo duży. Przez cztery lata wiele razy pokazywali się z bardzo dobrej strony. Zwłaszcza w ostatnich miesiącach, gdy w czasie pandemii z wielkim zaangażowaniem pomagają potrzebującym i wspierają wojska operacyjne – zaznaczył minister Skurkiewicz.

Do przeprowadzki terytorialsów na południe województwa mazowieckiego odniósł się także gen. dyw. Wiesław Kukuła. Dowódca WOT-u przyznał, że po rozwinięciu struktur w samym Radomiu będzie 888 żołnierzy WOT-u i 35 stanowisk dla pracowników resortu obrony narodowej. – To ogromny potencjał. Żołnierze będą nie tylko żyć w tej społeczności, ale także aktywnie ją wspierać – powiedział generał. Zwrócił także uwagę na duże zainteresowanie służbą w WOT na południowym Mazowszu. – Zarówno 61 Batalion Lekkiej Piechoty z Grójca, jak i 62 Batalion z Radomia są jednymi z najlepiej skompletowanych jednostek w wojskach obrony terytorialnej. Jestem przekonany, że wojska OT wpiszą się tu doskonale w system zarządzania kryzysowego i potrzeby obronne tej społeczności – dodał gen. Kukuła.

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej powstała w drugim etapie tworzenia wojsk OT, 1 lipca 2017 roku. Od lutego 2018 roku brygada ma wyróżniającą nazwę „Mazowiecka” i nosi imię rotmistrza Witolda Pileckiego. 6 MBOT tworzą cztery bataliony lekkiej piechoty: 61. w Grójcu, 62. w Radomiu, 64. w Płocku i 65. w Pomiechówku. Od 30 grudnia 2020 roku 6 Mazowiecką Brygadą OT dowodzi płk Witold Bubak, jego zastępcą jest ppłk Łukasz Baranowski.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Zbrodnicza farsa
Jak wygląda nowa selekcja do JW AGAT?
Cyfrowa niedyskrecja
NATO zwiększy produkcję broni
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Wielki sukces podchorążych z AMW
Bramy armii
Domek Pilota w LAW otwarty
Wojna hybrydowa trwa
Połączeni na Bałtyku
Barakudy z Polski
Śmierć w sercu Azji
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Paliwowy krwiobieg NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Integracja F-35 rozpoczęta
Gotowi na zmiany na polu walki
Żywią i bronią
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Vespa Battle Challenge
PKW Irak zostaje w Jordanii
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Przełomowe zdolności artylerzystów
Szerszeń z Sochaczewa
Bez zmian w emeryturach
Sztuka tworzenia kryptonimu
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Face to Face
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Studenci w koszarach
Mundur i bokserskie rękawice
PIRX-1 na orbicie
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Przełomowe porozumienie
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
USA znów uderzyły w Iran
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Polski projekt, światowe znaczenie
Ostatnia niedziela…
Drony na Legii
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
„Bezpieczny zachód” przedłużony
Dronowy kierunek przyszłości
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
„Przychodzimy, by pokazać, że nie zapominamy”
Prezydent RP o szczycie NATO
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
NATO liczy wydatki przed szczytem
Pieta Michniowska
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Podróż w ciemność
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Piksele prawdy w morzu fałszu
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Zatrzymać drona
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Wsparcie ma znaczenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO