moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu

Znaleźliśmy dom dla mazowieckiej brygady. 6 MBOT będzie miała swoją siedzibę w Radomiu – poinformował wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. Podczas konferencji prasowej dotyczącej przeniesienia Dowództwa 6 Brygady OT na południowe Mazowsze sekretarz stanu w MON podkreślił, że w jednostce służy prawie 1750 żołnierzy, którzy szczególnie angażują się w walkę z pandemią.

W kompleksie wojskowym zlokalizowanym w Radomiu przy ul. Sadków 9 obok żołnierzy z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego stacjonować będą terytorialsi – tak zadecydowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Decyzję o przeniesieniu z Warszawy do Radomia Dowództwa 6 Mazowieckiej Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego przekazali dziś sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz oraz dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła.

– Zgodnie z koncepcją utworzenia wojsk obrony terytorialnej 6 MBOT od początku miała stacjonować w Radomiu. Jednak ze względu na różne okoliczności, m.in. wstrzemięźliwość lokalnego samorządu, problemem było pozyskanie odpowiedniej lokalizacji – przyznał wiceminister Skurkiewicz. – Ale dzięki dowództwu 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego znaleźliśmy dom dla mazowieckiej brygady OT – dodał. Wiceminister obrony zaznaczył też, że 6 Mazowiecką BOT tworzy prawie 1500 żołnierzy służby terytorialnej i 240 zawodowych. Skupieni są oni w czterech batalionach lekkiej piechoty: w Grójcu, Radomiu, Pomiechówku i Płocku. – Potencjał tej brygady jest bardzo duży. Przez cztery lata wiele razy pokazywali się z bardzo dobrej strony. Zwłaszcza w ostatnich miesiącach, gdy w czasie pandemii z wielkim zaangażowaniem pomagają potrzebującym i wspierają wojska operacyjne – zaznaczył minister Skurkiewicz.

REKLAMA

Do przeprowadzki terytorialsów na południe województwa mazowieckiego odniósł się także gen. dyw. Wiesław Kukuła. Dowódca WOT-u przyznał, że po rozwinięciu struktur w samym Radomiu będzie 888 żołnierzy WOT-u i 35 stanowisk dla pracowników resortu obrony narodowej. – To ogromny potencjał. Żołnierze będą nie tylko żyć w tej społeczności, ale także aktywnie ją wspierać – powiedział generał. Zwrócił także uwagę na duże zainteresowanie służbą w WOT na południowym Mazowszu. – Zarówno 61 Batalion Lekkiej Piechoty z Grójca, jak i 62 Batalion z Radomia są jednymi z najlepiej skompletowanych jednostek w wojskach obrony terytorialnej. Jestem przekonany, że wojska OT wpiszą się tu doskonale w system zarządzania kryzysowego i potrzeby obronne tej społeczności – dodał gen. Kukuła.

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej powstała w drugim etapie tworzenia wojsk OT, 1 lipca 2017 roku. Od lutego 2018 roku brygada ma wyróżniającą nazwę „Mazowiecka” i nosi imię rotmistrza Witolda Pileckiego. 6 MBOT tworzą cztery bataliony lekkiej piechoty: 61. w Grójcu, 62. w Radomiu, 64. w Płocku i 65. w Pomiechówku. Od 30 grudnia 2020 roku 6 Mazowiecką Brygadą OT dowodzi płk Witold Bubak, jego zastępcą jest ppłk Łukasz Baranowski.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Ekstremalny trening dla „Słowika”
 
Kuźnie oficerskich kadr
Żołnierze sportowcy nadają ton
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Pamiętajmy o Wyklętych
Krwawa łaźnia pod klasztorem
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Czołgista pod wodą
Pancerny jak „Wojownik”
Amerykanie odmładzają F-16
Złoty biatlon żołnierzy
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Laserowa artyleria US Army
Pokazali wojskową ekstraklasę!
Misje na zdalnej lekcji
Machina „Irini”
Nurek z wiązką
Awanse generalskie
Walki pod Mostami
W kazamatach Informacji Wojskowej
Topaz w ASzWoj-u
Podwodniacy na spluwaczkach
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Ostatnia wola bohatera
Jakie zmiany w mundurówce?
Na pomoc Libańczykom
Medalowe „oczko” żołnierzy
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
Obrady ministrów obrony NATO
Jak to jest z awansami bez limitu?
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Burzymy mity na temat szczepionki na COVID-19
Rozpoznanie na medal
Trudny rok na misjach
Krwawa Olszynka
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Ukraiński kurs na Zachód
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Armia kupuje wozy dla strażaków
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Pierwszy skok do kraju
Zwycięzcy wybudują sześć strzelnic
F-35 wylądują w Łasku
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Antena Nura wypatruje F-16
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Komisje sejmowe o umowie z USA
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Maskowanie to nie wszystko
Gotowi na ratunek
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO