moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ocalić od zapomnienia

Znajdź miejsce działań wojennych, zrób zdjęcie przedstawiające, jak wygląda obecnie i opisz jego historię – takie są założenia konkursu „Miejsca niezachowane”. Jest on adresowany do ponad 15-tysięcznej rzeszy uczniów klas wojskowych oraz cyberklas. Pomysłodawcą i organizatorem jest Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem RP”.

Pomysłodawcą konkursu jest Biuro ds. Programu „Zostań żołnierzem RP”. – Chcieliśmy zorganizować konkurs historyczny inny niż wszystkie dotychczasowe. Taki, który nie tylko pozwoli upowszechniać historię okresu międzywojennego i II wojny światowej, ale też zaangażuje młodzież w poszukiwanie jej śladów – tłumaczy ppłk Waldemar Krzyżanowski z Biura. Dodaje, że świadków tamtych wydarzeń jest coraz mniej i niezwykle ważne jest, aby młodzi ludzie na różne sposoby pielęgnowali pamięć o tamtych latach.

Celem konkurs zatytułowanego „Miejsca niezachowane” jest przywrócenie pamięci o tych miejscach naznaczonych krwią, które albo są zaniedbane, albo powstały na nich nowe zabudowania. Konkurs jest adresowany do uczniów certyfikowanych wojskowych klas mundurowych, oddziałów przygotowania wojskowego i działających od września tego roku cyberklas.

Co trzeba zrobić, by wziąć w nim udział? Pierwszy krok to znalezienie w swojej okolicy miejsca, gdzie w czasie II wojny światowej były prowadzone działania zbrojne, ale ślady tych wydarzeń zostały zatarte. Trzeba odnaleźć archiwalną fotografię wybranej lokalizacji, a następnie zrobić zdjęcie przedstawiające, jak dany obszar wygląda obecnie. Fotografię trzeba też opisać. Uczniowie mogą także umieścić odszukane miejsce w szerszym kontekście historycznym. – Mogą na przykład opisać rolę, jaką odegrało w działaniach wojennych, przebieg walk w danym rejonie czy powojenne losy odszukanego miejsca i związanych z nim obiektów, które znalazły się w centrum przedwojennych czy wojennych działań. Być może niektórym uda się dotrzeć do świadków tamtych wydarzeń, którzy podzielą się wspomnieniami? – mówi ppłk Krzyżanowski.

Jak przyznają przedstawiciele BdsPZŻ, konkurs wymaga zaangażowania uczestników. Choć ślady wojenne można znaleźć w wielu miejscowościach, to bez poszukiwań w historycznych publikacjach, dokumentach czy przejrzenia starych fotografii z pewnością się nie obędzie. – Liczymy jednak, że uczniowie klas wojskowych chętnie wezmą udział w konkursie i wykażą się kreatywnością – mówi ppłk Krzyżanowski.

Zdjęcia w formie elektronicznej i tekst (do 200 słów) z hasztagiem #miejscaniezachowane można umieszczać na Facebooku do 13 września 2021 roku. Prace mogą być indywidualne lub zbiorowe. Najciekawsze zgłoszenia zostaną udostępnione na facebookowym profilu Biura, a ich autorzy otrzymają drobne upominki.

Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” powstało w styczniu 2020 roku. Prowadzi liczne projekty skierowane do osób chcących wstąpić do wojska oraz tych zainteresowanych współpracą z armią. To m.in. „Legia Akademicka”, adresowana do studentów, oraz „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”, oddziały przygotowania wojskowego i cyberklasy. W tych trzech ostatnich, prowadzonych w szkołach ponadpodstawowych bierze obecnie udział ponad 15 tys. uczniów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: grafika: Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”

dodaj komentarz

komentarze


Korpus bezzałogowców i nowe specjalności w armii
Pokój na Bliskim Wschodzie? Podpisano kluczowe porozumienie
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
Zawiszacy na Litwie
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Brytyjczycy na wschodniej straży
Polskie innowacje dla bezpieczeństwa – od Kosmosu po Bałtyk
Transbałtycka współpraca
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
„Czerwone berety” na kursie dowódców i SERE
WOT na Szlaku Ratunkowym
Polski „Wiking” dla Danii
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Konie dodawały pięciobojowi szlachetności
W wojsku orientują się najlepiej
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Standardy NATO w Siedlcach
WOT dostanie 13 zestawów FlyEye
Kosmiczny Perun
MON i MSWiA: Polacy ufają swoim obrońcom
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
„JUR” dla terytorialsów
Hiszpanie pomogą chronić polskie niebo
Kawaleria pancerna spod znaku 11
Kircholm 1605
DragonFly czeka na wojsko
Polskie Bayraktary nad Turcją
„Road Runner” w Libanie
Koniec dzieciństwa
Broń i szkolenia. NATO wspiera Ukrainę systemowo
Szpital polowy, czyli test Żelaznej Dywizji
UBM, czyli przepis na ekspresową budowę
Szli po odznakę norweskiej armii
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Sztuka i służba w jednym kadrze
Trwa dobra passa reprezentantów Wojska Polskiego
Żołnierze na trzecim stopniu podium
Maratońskie święto w Warszawie
W poszukiwaniu majora Serafina
Kolejne „Husarze” w powietrzu
Miliardy na inwestycje dla PGZ-etu
Priorytetowe zaangażowanie
Medale dla sojuszników z Niderlandów
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
„Droga do GROM-u”
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Zamiast szukać skarbów, uczyli się strzelać
W Warszawie stanie pomnik pierwszego szefa SGWP
Jelcz się wzmacnia
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Mity i manipulacje
Speczespół wybierze „Orkę”
Rezerwa i weterani – siła, której nie wolno zmarnować
Kolejna fabryka amunicji z Niewiadowa
Więcej pieniędzy na strzelnice w powiecie
Więcej szpitali przyjaznych wojsku
Abolicja dla ochotników
Niezłomni w obronie
Żołnierz na urlopie i umowie zlecenie?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO