moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji

Żołnierze po raz kolejny jednoczą siły, aby wesprzeć centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa. A wszystko za sprawą akcji „SpoKREWnieni służbą”, którą zainaugurował minister obrony Mariusz Błaszczak. Pierwsza zbiórka odbyła się dziś rano przed siedzibą resortu obrony. W kolejce do oddawania krwi ustawili się m.in. terytorialsi i podchorążowie WAT-u.

Akcja „SpoKREWnieni służbą”, która ma zachęcać żołnierzy Wojska Polskiego do honorowego oddawania krwi rozpoczęła się symbolicznie, bo 1 marca w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. – Postawa niezłomnych jest wzorem do naśladowania dla obecnych żołnierzy Wojska Polskiego – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak, który zainaugurował wydarzenie. Szef MON-u przypomniał także, że to już czwarta edycja „SpoKREWnionych”. W 2019 roku, w ramach tej inicjatywy żołnierze oddali łącznie ponad 5,5 tys. litrów krwi, a w 2020 roku, kiedy centra krwiodawstwa z powodu pandemii mierzyły się z wyjątkowo trudną sytuacją – aż 12 660 litrów. Ponad 300 żołnierzy, którzy pokonali koronawirusa zdecydowało się także na oddanie osocza. – Żołnierze Wojska Polskiego stoją na straży Rzeczypospolitej Polskiej, ale też są zawsze gotowi do tego, żeby nieść pomoc potrzebującym – zaznaczył minister.

 

Dziś także przed siedzibą resortu obrony zaparkował krwiobus z Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, dzięki czemu żołnierze mogli od razu oddać krew. Zdecydowali się na to m.in. terytorialsi i studenci Wojskowej Akademii Technicznej. – Akurat dziś minęły dwa miesiące od kiedy ostatni raz oddałem krew i mogę to zrobić ponownie – mówił kpr. Dorian Kulesza z 5 Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierz przyznaje, że stawia się w centrach krwiodawstwa regularnie, a pierwszy raz zdecydował się, gdy tego bezcennego leku potrzebowała bliska mu osoba.

Natomiast pchor. Żaneta Chmielewska dziś oddawała krew po raz drugi. – Krew oddałam po raz pierwszy, gdy zaczęłam studia na Wojskowej Akademii Technicznej. Wiem, że dzięki temu można pomóc innym, a nawet uratować czyjeś życie. Poza tym dziś upamiętniamy żołnierzy wyklętych. Ta akcja to nasz hołd dla nich – zaznaczyła.

Podobne zbiórki krwi będą odbywały się w całym kraju. Dziś w akcji „SpoKREWnieni służbą” wezmą udział między innymi żołnierze z 15 Brygady Zmechanizowanej. W piątek zbiórka krwi odbędzie się w Siedlcach, gdzie stacjonuje dowództwo 18 Dywizji Zmechanizowanej, a 17 marca w Jednostce Wojskowej Nil.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON, Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Mundur, medale i duma
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Wsparcie ma znaczenie
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Sojusznicza medycyna pola walki
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Priorytety na szczyt NATO
Szermierze i pięściarki na podium
Polskie Apache'e wkraczają do akcji
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Terytorialsi ćwiczyli z Gwardią Narodową z USA
Powrót Iksa
Zatrzymać drona
Zbrodnicza farsa
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Zasadzka w leśnych ostępach
Bez zmian w emeryturach
Okręt skrojony na Bałtyk
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Żandarmeria Wojskowa bada sprawę śmierci żołnierza na granicy
Poznański gen wolności
Atak w Porcie Elbląg
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
US Army zaprasza do świętowania
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Apetyt Smoka rośnie
Mewa pisze historię
Strzelać jak Polacy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Twardy ma moc
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Podróż w ciemność
PKW Irak zostaje w Jordanii
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Na straży odporności Polski
„Strzała weterana” spaja środowisko
Orka dobiła do brzegu
Nowy dowódca Czarnej Dywizji
Kolejna operacja hybrydowa Rosji
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Więcej pieniędzy dla żołnierzy niezawodowych
Sportowe jubileusze
Niebo bez dominacji
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Równanie z „Iksem”
Sprawdzian charakteru
Polski wkład w operację „Overlord”
Ramię w ramię z Amerykanami
Kolejne nominacje w Wojsku Polskim
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Cyberparasol nad wyborami
Wojna pod lupą
Airbus A330 MRTT
Chirurgia pod ostrzałem. Ukraińscy medycy szkolą się w Krakowie
Śmierć w sercu Azji
Ważne decyzje w Brukseli
Przerzut Abramsów do Lublina

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO