moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Po raz kolejny „SpoKREWnieni służbą”

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zainaugurował kolejną edycję akcji „ SpoKREWnieni służbą”, której celem jest pozyskanie jak największej ilości krwi dla placówek ochrony zdrowia. Pierwsza zbiórka odbyła się dziś przed siedzibą resortu. Wzięli w niej udział żołnierze i podchorążowie, którzy oddawali krew, by pomóc chorym, a także by uczcić 76. rocznicę zdobycia Monte Cassino.

– Dziś przypada setna rocznica urodzin Jana Pawła II, ale to też dzień, w którym pamiętamy o żołnierzach 2 Korpusu, którzy 76 lat temu zdobyli Monte Cassino. Udowodnili swoją waleczność, a także że są ofiarni i walczą o wolną Polskę – mówił dziś Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, inaugurując kolejną edycję akcji „SpoKREWnieni służbą”. To wydarzenie ma zachęcić żołnierzy Wojska Polskiego, by – zwłaszcza teraz ze względu na epidemię koronawirusa –oddawali krew dla potrzebujących. Jest ona szczególnie potrzebna, bo placówki ochrony zdrowia odnotowują jej deficyty. – Dlatego zwróciłem się z apelem do żołnierzy, aby honorowo oddawali krew. W ten sposób nawiązują do postawy przodków, którzy w godzinach próby zawsze odznaczali się ofiarnością i zaangażowaniem – zaznaczył szef resortu obrony.

Minister przypomniał także, że tylko w ubiegłym roku żołnierze oddali ponad 5,5 tys. l krwi. Honorowe krwiodawstwo było również jednym z elementów zaangażowania wojska w walkę z powstrzymaniem rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Dzięki temu tylko w marcu i kwietniu udało się pozyskać ponad 3 tys. l krwi. – Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy swoją ofiarną służbą przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa naszej ojczyzny – powiedział Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

Płk Piotr Klamrowski, dyrektor Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, podkreślił, że akcja odbywa się tuż przed wakacjami, kiedy niedobory krwi i jej składników w placówkach ochrony zdrowia są szczególnie duże. – Z tego powodu tak ważna w tym czasie jest aktywność wszystkich dawców i jej honorowe oddawanie – mówił. Zapewnił także, że we wszystkich placówkach wdrożono procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno dawcom, jak i personelowi medycznemu. – Dlatego serdecznie zachęcam do oddawania krwi. Każda jej jednostka jest bezcennym darem ratującym zdrowi i życie – zaznaczył.

Pierwsza zbiórka w ramach akcji „SpoKREWnieni służbą” odbyła się dziś pod siedzibą Ministerstwa Obrony Narodowej, gdzie zaparkował mobilny krwiobus z Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Aby oddać w nim krew, w kolejce ustawili się żołnierze, którzy na co dzień służą w stołecznym garnizonie, a także podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej. – Zdecydowałem się oddać krew, ponieważ wiem, że są osoby, które jej potrzebują, szczególnie teraz, kiedy w związku z obostrzeniami, brakuje jej w centrach krwiodawstwa – mówi sierż. podchor. Kacper Pawlak z WAT-u.

Wydarzenie zorganizował działający przy resorcie obrony narodowej klub Honorowych Dawców Krwi „Szczerbiec”. – Organizujemy takie akcje cyklicznie, często nawiązujemy równocześnie do ważnych wydarzeń. Wcześniej organizowaliśmy zbiórki między innymi z okazji rocznicy bitwy pod Grunwaldem czy Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – mówi ppłk Paweł Nawarycz, prezes HDK Szczerbiec. – Zawsze bierze w nich udział wielu wojskowych. Bardzo nas to cieszy, bo nie ma piękniejszego symbolu patriotyzmu, niż oddający krew żołnierz w mundurze – zaznacza.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


HackYeah, czyli programiści na start!
 
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Ukraiński kurs na Zachód
Piekło „Pługa”
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Dominatorzy biegów na orientację
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
F-16 kończą misję w Estonii
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Pustynna burza wokół Husajna
Jakie zmiany w mundurówce?
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Attention, Controlled Flight
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Sąd nad systemem
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Pracowity weekend żołnierzy
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Przełajowcy i sztangiści zdobyli 16 medali
Wojskowi wspierają medyków
Ostatnie w tym roku pieniądze na zapomogi
„Polacy! Wybiła godzina zemsty!”
13 medali żołnierzy na ringu
Laserowa artyleria US Army
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Świąteczne prezenty od AMW
Żołnierze spieszą z pomocą
Armia donatorów krwi
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Proobronni wspierają potrzebujących
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Obrady ministrów obrony NATO
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Komisje sejmowe o umowie z USA
Amerykanie odmładzają F-16
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
As If We’re There
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
18 Dywizja na drodze do certyfikacji dowództwa
PGZ pomaga walczyć z pandemią
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO