moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Po raz kolejny „SpoKREWnieni służbą”

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zainaugurował kolejną edycję akcji „ SpoKREWnieni służbą”, której celem jest pozyskanie jak największej ilości krwi dla placówek ochrony zdrowia. Pierwsza zbiórka odbyła się dziś przed siedzibą resortu. Wzięli w niej udział żołnierze i podchorążowie, którzy oddawali krew, by pomóc chorym, a także by uczcić 76. rocznicę zdobycia Monte Cassino.

– Dziś przypada setna rocznica urodzin Jana Pawła II, ale to też dzień, w którym pamiętamy o żołnierzach 2 Korpusu, którzy 76 lat temu zdobyli Monte Cassino. Udowodnili swoją waleczność, a także że są ofiarni i walczą o wolną Polskę – mówił dziś Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, inaugurując kolejną edycję akcji „SpoKREWnieni służbą”. To wydarzenie ma zachęcić żołnierzy Wojska Polskiego, by – zwłaszcza teraz ze względu na epidemię koronawirusa –oddawali krew dla potrzebujących. Jest ona szczególnie potrzebna, bo placówki ochrony zdrowia odnotowują jej deficyty. – Dlatego zwróciłem się z apelem do żołnierzy, aby honorowo oddawali krew. W ten sposób nawiązują do postawy przodków, którzy w godzinach próby zawsze odznaczali się ofiarnością i zaangażowaniem – zaznaczył szef resortu obrony.

Minister przypomniał także, że tylko w ubiegłym roku żołnierze oddali ponad 5,5 tys. l krwi. Honorowe krwiodawstwo było również jednym z elementów zaangażowania wojska w walkę z powstrzymaniem rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Dzięki temu tylko w marcu i kwietniu udało się pozyskać ponad 3 tys. l krwi. – Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy swoją ofiarną służbą przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa naszej ojczyzny – powiedział Mariusz Błaszczak.

Płk Piotr Klamrowski, dyrektor Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, podkreślił, że akcja odbywa się tuż przed wakacjami, kiedy niedobory krwi i jej składników w placówkach ochrony zdrowia są szczególnie duże. – Z tego powodu tak ważna w tym czasie jest aktywność wszystkich dawców i jej honorowe oddawanie – mówił. Zapewnił także, że we wszystkich placówkach wdrożono procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno dawcom, jak i personelowi medycznemu. – Dlatego serdecznie zachęcam do oddawania krwi. Każda jej jednostka jest bezcennym darem ratującym zdrowi i życie – zaznaczył.

Pierwsza zbiórka w ramach akcji „SpoKREWnieni służbą” odbyła się dziś pod siedzibą Ministerstwa Obrony Narodowej, gdzie zaparkował mobilny krwiobus z Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Aby oddać w nim krew, w kolejce ustawili się żołnierze, którzy na co dzień służą w stołecznym garnizonie, a także podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej. – Zdecydowałem się oddać krew, ponieważ wiem, że są osoby, które jej potrzebują, szczególnie teraz, kiedy w związku z obostrzeniami, brakuje jej w centrach krwiodawstwa – mówi sierż. podchor. Kacper Pawlak z WAT-u.

Wydarzenie zorganizował działający przy resorcie obrony narodowej klub Honorowych Dawców Krwi „Szczerbiec”. – Organizujemy takie akcje cyklicznie, często nawiązujemy równocześnie do ważnych wydarzeń. Wcześniej organizowaliśmy zbiórki między innymi z okazji rocznicy bitwy pod Grunwaldem czy Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – mówi ppłk Paweł Nawarycz, prezes HDK Szczerbiec. – Zawsze bierze w nich udział wielu wojskowych. Bardzo nas to cieszy, bo nie ma piękniejszego symbolu patriotyzmu, niż oddający krew żołnierz w mundurze – zaznacza.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt NATO już w poniedziałek
 
Kontyngent do zmiany
GROM, czyli gotowi ratować życie
Abrams – czołg niepokonany w walce
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Wilki znów na Mazurach
Abramsy dla 1 Brygady
Course on Diplomacy
Żołnierze bez testów z WF-u
Groty dla proobronnych
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Sukcesy żołnierzy na AFN
Ankona – bitwa po polsku
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Rusza PKW Islandia
Lato w wojskowym klimacie
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Umowa na Mieczniki podpisana
Stalowy człowiek
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Psy (w) WOT
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Świętuj razem z żołnierzami!
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Polak najlepszym podoficerem NATO
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Kat warszawskiego getta przed sądem
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Combining Two Worlds
Świat skacze w otchłań
Afganistan: powrót do domu
Co ze sprawdzianem z WF?
Lider po amerykańsku
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
NATO ćwiczy w Gruzji
Nagroda nie tylko od dowódcy
Podwodne centrum przyszłości
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Wiosłują dla Emily
Kurs na dyplomację
Poligon na miarę XXI wieku
Afganistan. Czas wracać do domu
Powstanie było czymś niezwykłym
Wioślarki wywalczyły pierwszy medal w Tokio
V-2 leci do aliantów
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Nowe książeczki wojskowe
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Żeglarki na kursie po medal
Javelin gwarantuje skuteczność

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO