moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pancerniacy będą się szkolić z GROM-em

Żołnierze z Wesołej będą się szkolić pod okiem instruktorów z Jednostki Wojskowej GROM. Wspólne treningi zaplanowano między innymi dla zwiadowców i strzelców wyborowych. Pancerniacy będą się uczyć od specjalsów także medycyny pola walki. – GROM prezentuje światowy poziom. Chcemy skorzystać z ich wiedzy i umiejętności – mówi st. chor. sztab. Piotr Turczyk z 1 Brygady Pancernej.

– Program szkolenia żołnierzy 1 Warszawskiej Brygady Pancernej z instruktorami i operatorami zespołów bojowych JW GROM właśnie dopracowują starsi podoficerowie z dowództw obu jednostek – informuje ppor. Jacek Piotrowski, oficer prasowy 1 BPanc. – Pierwsze wspólne treningi odbędą się już w marcu.

Pod okiem instruktorów z GROM-u mają się szkolić na przykład strzelcy wyborowi z batalionu dowodzenia 1 Brygady oraz z formowanych obecnie pododdziałów w Białej Podlaskiej. – W trakcie szkolenia strzeleckiego będziemy korzystać między innymi z ośrodka szkolenia zurbanizowanego brygady oraz z zaplecza szkoleniowego jednostki specjalnej – wyjaśnia st. chor. sztab. Piotr Turczyk, starszy podoficer dowództwa 1 Brygady. – Taka kooperacja na pewno wpłynie pozytywnie na poziom wyszkolenia naszych żołnierzy. Ale skorzystają także i operatorzy GROM-u. Będą mogli ćwiczyć w naszych obiektach i z naszym sprzętem, zyskają także „przeciwnika” w trakcie szkolenia – dodaje.

REKLAMA

Do wspólnych treningów przygotowują się również żołnierze z plutonów rozpoznawczych oraz zwiadowcy z kompanii rozpoznawczej 1 Brygady. – Zależy mi na wspólnym szkoleniu z wykorzystaniem broni krótkiej i długiej, a także na szkoleniu z medycyny pola walki. To są dziedziny, w których operatorzy GROM-u są mistrzami, a my dzięki nim chcemy podnieść swoje kwalifikacje – podkreśla kpt. Łukasz Dzięcielski, dowódca kompanii rozpoznawczej. – To wcale nie znaczy, że zwiadowcy z brygady pancernej zaczną szkolić się według programu jednostki specjalnej. Mamy inną specyfikę działania i jesteśmy przygotowywani do innych zadań, ale pewne umiejętności w dziedzinie rozpoznania są podobne – dodaje oficer.

A czego mogą nauczyć się pancerniacy z zakresu medycyny pola walki? – GROM-owcy są nie tylko świetnie przygotowani merytorycznie, lecz przede wszystkim to praktycy mający bogate doświadczenie z misji. Ta wiedza jest dla nas bardzo cenna – podkreślają zwiadowcy. Kpt. Dzięcielski wyjaśnia ponadto, że w strukturze jego kompanii nie ma etatowych medyków, dlatego tak ważne jest, by każdy żołnierz potrafił właściwie udzielić pomocy na polu walki. – W warunkach wojennych, działając na terenie kontrolowanym przez przeciwnika, nie będziemy mogli liczyć na zabezpieczenie medyczne. Musimy polegać wyłącznie na swoich umiejętnościach – dodaje.

Kooperację pancerniaków i specjalsów chwali dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Jarosław Gromadziński. Podkreśla, że filozofia budowania Żelaznej Dywizji opiera się na współdziałaniu i wykorzystywaniu umiejętności innych jednostek. – Współpraca z GROM-em na pewno podbuduje naszych żołnierzy, bo wiadomo, że GROM to legenda i każdy chciałby służyć w tej elitarnej jednostce – mówi gen. Gromadziński. Dowódca 18 DZ przypomina, że dywizyjne jednostki szkolą się nie tylko ze specjalsami, lecz także na przykład z kawalerzystami z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, wojskami obrony terytorialnej i przeciwlotnikami. – Współpraca różnych rodzajów wojsk to wymóg współczesnego pola walki. Bardzo ważne jest przy tym zaufanie między żołnierzami, jakie budujemy podczas takich działań – dodaje.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Niwicz, 1 WBPanc

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
 
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Misje na zdalnej lekcji
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Zwycięzcy wybudują sześć strzelnic
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Awanse generalskie
Armia kupuje wozy dla strażaków
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Antena Nura wypatruje F-16
Sprawdzian Krabów z Sulechowa
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Komisje sejmowe o umowie z USA
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Amerykanie odmładzają F-16
Podwodniacy na spluwaczkach
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Jakie zmiany w mundurówce?
Rozpoznanie na medal
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Medalowe „oczko” żołnierzy
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Czołgista pod wodą
Krwawa Olszynka
Na pomoc Libańczykom
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Trudny rok na misjach
Żołnierze sportowcy nadają ton
Pierwszy skok do kraju
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nurek z wiązką
Topaz w ASzWoj-u
Ukraiński kurs na Zachód
Kuźnie oficerskich kadr
Machina „Irini”
W kazamatach Informacji Wojskowej
Jak to jest z awansami bez limitu?
Złoty biatlon żołnierzy
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Obrady ministrów obrony NATO
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Burzymy mity na temat szczepionki na COVID-19
Pamiętajmy o Wyklętych
Gotowi na ratunek
Laserowa artyleria US Army
Maskowanie to nie wszystko
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Ostatnia wola bohatera
F-35 wylądują w Łasku
Od roku z pomocą i w gotowości
Pokazali wojskową ekstraklasę!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO