moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ściana wschodnia będzie silniejsza

Zbliża się do końca formowanie batalionu zmechanizowanego, który będzie stacjonować w Białej Podlaskiej. Pierwsi żołnierze pojawią się tam jeszcze w tym półroczu. Jednostka zajmie tereny byłego lotniska i będzie podporządkowana 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej. – W Białej Podlaskiej powstaje jeden z największych kompleksów wojskowych po tej stronie Wisły – mówi dowódca 1 Brygady.

To powrót po kilkunastu latach. Wcześniej w Białej Podlaskiej znajdował się garnizon typowo lotniczy. Teraz w mieście na wschodzie Polski będzie miał swoją siedzibę batalion zmechanizowany. Jego kompletowanie rozpoczęło się we wrześniu ubiegłego roku. Batalion będzie podporządkowany 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej. – Ta brygada, jak wszystkie w 18 Dywizji, składa się z czterech batalionów bojowych. Dwa z nich, z Chełma i Zamościa, które wchodziły wcześniej w skład warszawskiej jednostki, przyjęła w podporządkowanie 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana. Ten, który powstaje w Białej Podlaskiej, będzie więc uzupełniał tę lukę – mówi gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej, której podlega 1 Warszawska Brygada Pancerna.

Żołnierze nowego batalionu stacjonują teraz w Wesołej, przygotowując się do przenosin do Białej Podlaskiej. Dowódcy podkreślają, że pododdział jest budowany w oparciu o wojskowych, którzy pochodzą z terenów południowego Podlasia. – Już pierwsze kwalifikacje pokazały, że potencjał tego regionu jest ogromny. Zgłosiło się wielu chętnych, także specjalistów, np. kierowców i mechaników. Wielu z nich pochodzi z tamtych terenów, ale do tej pory służyli w innych jednostkach i chcieliby wrócić w swoje rodzinne strony – mówi gen. bryg. Jarosław Górowski, dowódca 1 Warszawskiej Brygady Pancernej.

REKLAMA

Powołane jest już dowództwo i sztab batalionu, a w trakcie kompletowania są poszczególne pododdziały. Cały czas trwają też szkolenia żołnierzy, którzy sukcesywnie zasilają bialską jednostkę. – Nasi żołnierze od początku roku uczestniczą w szkoleniach specjalistycznych, na przykład dla kierowców i działonowych w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, ale też w brygadzie, gdzie szkolą się pod okiem wyspecjalizowanych pododdziałów – mówi ppłk Marcin Zimny, dowódca batalionu zmechanizowanego z Białej Podlaskiej. Głównym uzbrojeniem mają być bojowe wozy piechoty, natomiast kompania wsparcia będzie dysponowała moździerzami samobieżnymi Rak.

Dowództwo 1 Warszawskiej Brygady Pancernej chce, by nowy batalion przeniósł się do Białej Podlaskiej w pierwszym półroczu. Jednostka zajmie tereny byłego wojskowego lotniska. Na miejscu trwają intensywne prace, by przygotować niezbędną infrastrukturę. Początkowo żołnierze będą stacjonowali w miasteczku kontenerowym. – Dla nas to żadna przeszkoda. Część z nas brała już przecież udział w różnego rodzaju misyjnych wyjazdach zagranicznych, na których funkcjonuje się właśnie w takich miasteczkach, wyposażonych w pełne zaplecze sanitarne i magazynowe. Taki camp umożliwia normalne działanie pododdziału – zapewnia ppłk Marcin Zimny. – Chcemy, aby jeszcze w tym roku do Białej Podlaskiej przeniosło się około pięciuset żołnierzy – dodaje.

Dowództwo 18 Dywizji podkreśla, że ulokowanie w Białej Podlaskiej batalionu to dopiero początek tworzenia dużego i silnego garnizonu. Docelowo będzie tu stacjonowało około 2,5 tysiąca żołnierzy, a na terenie liczącym ponad 600 hektarów powstanie dywizyjny ośrodek szkolenia. – Chcemy wybudować tu wiele obiektów szkoleniowych wyposażonych w najnowsze technologie, chociażby laserowe systemy symulacji pola walki. Powstanie tu największy obiekt szkoleniowy na ścianie wschodniej, pomiędzy Orzyszem i Nową Dębą – zdradza gen. Gromadziński. Z kolei gen. Górowski dodaje: – Będzie to jeden z ciekawszych, najnowocześniejszych i dobrze wyposażonych kompleksów koszarowych w Polsce, z którego będą korzystały wszystkie jednostki 18 Dywizji. Z naszego punktu widzenia, czyli czołgistów, sama płaszczyzna lotniska o bardzo długim horyzoncie, sięgającym prawie czterech kilometrów, daje potężne możliwości szkolenia – podkreśla dowódca 1 Warszawskiej Brygady Pancernej.

Pierwsze prace związane z budową kompleksu szkoleniowego ruszą w tym roku. Cała infrastruktura ma być gotowa do 2026 roku. – Oprócz budynków koszarowych i typowo szkoleniowych, będzie także wiele garażowych i magazynowych, m.in. trzeba wybudować rampę kolejową. Co roku, sukcesywnie, będziemy oddawać kolejne obiekty do użytku – zapowiada gen. Jarosław Gromadziński. Natomiast dowódca 1 Warszawskiej Brygady Pancernej podkreśla, że inwestycje w infrastrukturę oraz ulokowanie żołnierzy w Białej Podlaskiej to znaczące wzmocnienie potencjału militarnego ściany wschodniej. – W tej chwili mówimy o jednym batalionie, ale niedługo będzie tworzony kolejny, bliźniaczy do tego, który niebawem znajdzie się w tych samych koszarach. Dodając do tego szerokie plany inwestycyjne, można uznać, że w Białej Podlaskiej powstaje jeden z największych po tej stronie Wisły kompleksów wojskowych – zauważa gen. Jarosław Górowski.

W przyszłości na terenie byłego bialskiego lotniska będą stacjonowały m.in. dwa bataliony zmechanizowane, kompania saperów, kompania rozpoznawcza i batalion transportowy.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze


Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
 
Laserowa artyleria US Army
Odnowili powstańcze mogiły
Czołgista pod wodą
Obrady ministrów obrony NATO
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Controlled Attack
Łowcza-Rega ma być lepsza
Topaz w ASzWoj-u
Pamiętajmy o Wyklętych
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Jakie zmiany w mundurówce?
Wojsko kontra COVID-19
Opiniowanie po nowemu
Podwodniacy na spluwaczkach
Rozpoznanie na medal
Terytorialsi i Lucas na ratunek
Jak to jest z awansami bez limitu?
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Komisje sejmowe o umowie z USA
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Amerykanie odmładzają F-16
Od roku z pomocą i w gotowości
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Złoty biatlon żołnierzy
Krwawa Olszynka
F-35 wylądują w Łasku
Armia kupuje wozy dla strażaków
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Trudny rok na misjach
Ostatnia wola bohatera
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Awanse generalskie
Machina „Irini”
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Sprawdzian Krabów z Sulechowa
Polsko-amerykański desant na Drawsku
Na pomoc Libańczykom
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Kuźnie oficerskich kadr
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
„Orzeł” na Bałtyku
Wsparcie dla dzieci poległych żołnierzy
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Żołnierze sportowcy nadają ton
Medalowe „oczko” żołnierzy
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Ukraiński kurs na Zachód
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
SERE znaczy przetrwać
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
W kazamatach Informacji Wojskowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO