moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
#SzczepimySię

Wojsko Polskie od miesięcy pomaga w walce z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Żołnierze wspierają medyków, pomagają seniorom, angażują się w prace przy budowie szpitali tymczasowych, a ci, którzy COVID-19 mają już za sobą – oddają osocze. Jednak, aby dalej pomagać, muszą być zdrowi. Dlatego resort obrony zachęca: Zaszczepmy się przeciw COVID-19!

– Wiele miesięcy badań nad koronawirusem pozwoliło dobrze poznać przeciwnika i znaleźć jego słabe strony. Wysiłki naukowców, a następnie badania i testy pozwoliły wreszcie na ogłoszenie dobrej nowiny: jest szczepionka! Dostaliśmy skuteczne narzędzie do pokonania wroga – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak w nagraniu zamieszczonym w sieci. Zaznaczył także, że masowe szczepienia zapewnią odporność populacyjną i pozwolą na przerwanie łańcucha zakażeń. – Byłoby nierozsądnie zrezygnować z szansy na powrót do zdrowia i normalności. Zachęcam wszystkich do tego, aby jak najliczniej skorzystali z tej szansy i dali przykład odpowiedzialności. Zaszczepmy się przeciw COVID-19! – zaapelował do żołnierzy.


Film: MON

Do szczepień zachęca także wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz, gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a także dowódcy, którzy chorobę mają już za sobą. – Wdrożenie masowych szczepień spowoduje powrót do pełnej funkcjonalności całego państwa – poinformował gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. – Na opracowanie szczepionki przeciwko COVID-19 czekaliśmy od początku epidemii. Po wielu miesiącach ciężkiej pracy naukowców z całego świata będziemy mogli z niej skorzystać, a co za tym idzie uchronić siebie i innych przed zakażeniem – zaznaczył gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Żołnierze będą mogli otrzymać szczepionkę podczas pierwszego etapu Narodowego Programu Szczepień, zaraz po personelu medycznym. Jak poinformował MON, szczepienia nie będą obowiązkowe, jednak tylko żołnierze, którzy poddadzą się procedurze będą mogli zostać skierowani na kursy specjalistyczne, podoficerskie czy oficerskie. Brak szczepienia uniemożliwi także udział w misjach wojskowych poza granicami kraju. W ten sposób MON chce ograniczyć do minimum ryzyko transmisji wirusa i powstawanie tzw. ognisk zakażeń.

Pierwsze partie szczepionek dotarły już do wojskowych szpitali i są przeznaczone dla personelu medycznego. Proces szczepień rozpoczął się w 7 Szpitalu Marynarki Wojennej, nabór chętnych prowadzi także Wojskowy Instytut Medyczny. Jednym z pierwszych zaszczepionych żołnierzy jest podporucznik z wojsk obrony terytorialnej, na co dzień pielęgniarka.

Oczywiście pojawienie się szczepionki nie spowodowało, że żołnierze zeszli z frontu walk z pandemią. Tylko wczoraj w te działania było zaangażowanych prawie 5,5 tys. żołnierzy zarówno z jednostek operacyjnych, jak i obrony terytorialnej. Jakim zadaniom musieli sprostać? 305 zespołów wymazowych, które utworzyli, pobrało 8687 próbek do badań od potencjalnych nosicieli wirusa, co stanowi 25 proc. wszystkich wymazów pobranych tego dnia w Polsce.

Żołnierze wspierali także personel 29 centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa, 145 stacji sanitarno-epidemiologicznych i 621 szpitali. W 342 takich placówkach zajmowali się między innymi wprowadzaniem danych do systemu umożliwiającego monitorowanie liczby wolnych łóżek dla pacjentów. Pomagali także przy budowie 12 szpitali tymczasowych na terenie całego kraju. Wspólnie z policjantami skontrolowali ponad dwadzieścia tysięcy miejsc, w których przebywają osoby w kwarantannie bądź izolacji, zrealizowali także transport na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych.

Wojsko nie zapomniało także o tych, którzy ich pomocy potrzebują najbardziej. W ramach „Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów” żołnierze pomagali w 19 domach pomocy społecznej, zaangażowali się w działania prowadzone przez 18 organizacji pozarządowych, a bezpośredniego wsparcia udzielili 548 kombatantom.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON, DGW, kpt. Błażej Łukaszewski, DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Ukraiński kurs na Zachód
 
Na pomoc Libańczykom
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Misje na zdalnej lekcji
Zwycięzcy wybudują sześć strzelnic
Topaz w ASzWoj-u
Ostatnia wola bohatera
Jakie zmiany w mundurówce?
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Laserowa artyleria US Army
W kazamatach Informacji Wojskowej
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Kuźnie oficerskich kadr
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Antena Nura wypatruje F-16
Żołnierze sportowcy nadają ton
Pierwszy skok do kraju
Pancerny jak „Wojownik”
Pokazali wojskową ekstraklasę!
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Jak to jest z awansami bez limitu?
Czołgista pod wodą
Walki pod Mostami
Maskowanie to nie wszystko
Krwawa Olszynka
Burzymy mity na temat szczepionki na COVID-19
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pamiętajmy o Wyklętych
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Obrady ministrów obrony NATO
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Komisje sejmowe o umowie z USA
F-35 wylądują w Łasku
Trudny rok na misjach
Machina „Irini”
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Armia kupuje wozy dla strażaków
Rozpoznanie na medal
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Amerykanie odmładzają F-16
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Gotowi na ratunek
Medalowe „oczko” żołnierzy
Złoty biatlon żołnierzy
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
Podwodniacy na spluwaczkach
Awanse generalskie
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Krwawa łaźnia pod klasztorem
Nurek z wiązką

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO